Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całe województwo wielkopolskie w jednym miejscu. Sprawdź, co jest na ziemi, w ziemi i w powietrzu!

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Mapa z systemu prezentująca dane dotyczące funduszy unijnych z WRPO 2014+.
Mapa z systemu prezentująca dane dotyczące funduszy unijnych z WRPO 2014+. Mapa SIPWW
System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego (SIPWW) umożliwia przeglądanie, pobieranie, analizowanie i wizualizowanie danych dotyczących środowiska i klimatu. Udostępnia mapy glebowo-rolnicze oraz informacje o dofinansowaniu z funduszy unijnych.

Spis treści

Nowy system informacji przestrzennej

System został oficjalnie uruchomiony w poniedziałek 13 lutego podczas konferencji, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Stanowi on część systemu zarządzania województwem, wspierając zadania samorządu województwa wynikające z przepisów prawa i potrzeb mieszkańców. Budowa SIPWW stanowi również wypełnienie wymagań Dyrektywy Parlamentu Europejskiego INSPIRE.

- To ogromny zestaw informacji dotyczących przestrzeni całego województwa, które obrazują co w Wielkopolsce jest zebrane w formie map czy zestawów danych. Dotyczą one tego, co mamy w przestrzeni, pod ziemią i na ziemi

– tłumaczy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Czytaj także: Ruszyła kolejna edycja programu „Mieszkanie do remontu”. Do dyspozycji 31 lokali od ZKZL w Poznaniu

Dane o województwie w jednym miejscu

Nowy system zbiera w jednym miejscu szereg danych o regionie. Są to m.in. mapy glebowo-rolnicze, informacje o dofinansowaniu z funduszy unijnych, dane o bezrobociu, dane o środowisku i klimacie oraz wiele innych zbiorów.

Dla wygody użytkowników w systemie prezentowane są także wybrane dane z portali lokalnych, które są istotne przy analizach obszaru, jak ewidencja gruntów i budynków. W SIPWW jest kilka unikatowych rozwiązań, które wyróżniają system spośród innych dostępnych portali informacyjnych.

- Jest to wiarygodny element informacji o terenie, z którego będą mogli skorzystać nie tylko urzędnicy, czy inwestorzy, ale każdy z mieszkańców Wielkopolski. Oczywiście jest to system otwarty, dlatego będzie na bieżący aktualizowany i stopniowo będzie obrastał nowymi treściami

– podkreśla Marek Woźniak.

System ułatwi planowanie inwestycji i konsultacje społeczne

Do tej pory planowanie inwestycji na danym terenie wymagało wielokrotnego obiegu informacji między różnymi wydziałami i departamentami urzędów. W system wbudowany jest również moduł statystyczny, który umożliwia tworzenie własnych map, wykresów czy kartogramów.

Można za jego pośrednictwem także prowadzić konsultacje społeczne, dzięki którym mieszkańcy mogą mieć wpływ, m.in. na to, jak będzie wyglądała ich najbliższa okolica. Każdy użytkownik, oprócz tego, że może złożyć wniosek o konsultację, ma możliwość również złożenia petycji czy wzięcia udziału w dyskusji.

Stworzenie systemu kosztowało 24 mln zł, z czego ponad 20 mln stanowiło dofinansowanie unijne, a 3,8 mln to środki własne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski