MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBA donosi do prokuratury na Leszka Wojtasiaka. Po raz trzeci

Łukasz Cieśla
si do prokuratury na Leszka Wojtasiaka. Po raz trzeci
si do prokuratury na Leszka Wojtasiaka. Po raz trzeci Lukasz Gdak
Po raz trzeci CBA kwestionuje wiarygodność oświadczeń majątkowych Leszka Wojtasiaka, członka zarządu województwa wielkopolskiego. Polityk PO, zdaniem CBA, zataił prawdę w 11 oświadczeniach i 6 korektach do tych oświadczeń. Chodzi m.in. o to, że nie wpisał kredytu hipotecznego.

Tym razem agenci CBA wskazali, że polityk zataił fakt posiadania pięciu zobowiązań kredytowych. Największe wynosi prawie 90 tys. euro - jest to kredyt hipoteczny. Pozostałe cztery zobowiązania to kredyty na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy zł. Niektóre dotyczą zobowiązań z karty kredytowej.

O kolejnych kłopotach Wojtasiaka jako pierwszy poinformował portal tvn24.pl. CBA zawiadomiło już prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Leszka Wojtasiaka. Zdaniem funkcjonariuszy, polityk PO umyślnie zataił prawdę w swoich oświadczeniach. CBA podkreśla, że to zupełnie nowe ustalenia, które nie pokrywają się z dwoma wcześniejszymi sprawami.

Zobacz też: CBA donosi na Leszka Wojtasiaka. Znowu chodzi o oświadczenia majątkowe

Leszek Wojtasiak miał już kłopoty z nieprawdziwymi oświadczeniami. Za pierwszym razem, w 2013 roku, podał się do dymisji z funkcji wicemarszałka woj. wielkopolskiego. Powodem były zastrzeżenia CBA i złamanie zapisów tzw. ustawy antykorupcyjnej. Ujawniono wtedy, że zasiadał w dwóch spółkach, choć nie powinien jako osoba pełniąca funkcje publiczne. Zataił też prawdę w swoich oświadczeniach. W tamtej sprawie prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Ale ten sprawę umorzył wskazując m.in. na nieznaczną i znikomą szkodliwość społeczną popełnionych czynów. Ten łagodny wyrok pozwolił Wojtasiakowi na powrót do polityki. Obecnie zasiada w zarządzie woj. wielkopolskiego, które jest kierowane przez koalicję PO-PSL.

Druga sprawa Wojtasiaka, również dotycząca nieprawdziwych oświadczeń, została umorzona przez prokuraturę. Obecne doniesienie CBA jest trzecim z kolei. Zdaniem biura, te najnowsze przestępstwa zostały popełnione w oświadczeniach za lata
2011 – 2015. Zawiadomieniem zajmie się teraz Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto. Może wszcząć śledztwo lub odmówić jego prowadzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski