Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA zatrzymało dziewięć osób podejrzewanych o fikcyjny obrót tłuszczami. Działali m.in. w Wielkopolsce

OPRAC.:
Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego od 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2020 r.
Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego od 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2020 r. pixabay.com/materiał ilustracyjny
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało na Mazowszu i Pomorzu dziewięć osób podejrzewanych o fikcyjny obrót tłuszczami. Według śledczych grupa działała na terenie kilku województw, m.in. Wielkopolski.

Fikcyjny obrót tłuszczami. CBA zatrzymało kilka osób

Zespół prasowy CBA poinformował o zatrzymaniu osób, które miały działać w grupie przestępczej pozorującej handel olejem spożywczym i technicznym oraz śrutą sojową. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze gdańskiej delegatury Biura.

Zespół podał, że zatrzymania ośmiu osób i przeszukania 11 lokalizacji na terenie woj. pomorskiego i mazowieckiego doszło we wtorek 9 maja. Dziewiątą osobę zatrzymano w środę 17 maja, wówczas też przeszukano jeszcze jedno miejsce. Podczas przeszukań zabezpieczono dokumentację księgową i nośniki danych.

Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego od 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2020 r.

- Podmioty gospodarcze funkcjonujące w ramach grupy przestępczej wystawiały puste faktury VAT, które następnie stanowiły podstawę do rozliczeń w urzędach skarbowych i usiłowania uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 11 mln zł

- podał zespół.

Wyjaśnił, że fałszywe dokumenty wprowadzano do łańcucha tzw. karuzeli podatkowej, w wykorzystano "znikających podatników" - podmioty gospodarcze tzw. słupy, które po dokonaniu szeregu transakcji uległy likwidacji.

Funkcjonariusze CBA ustalili też w śledztwie, że jedna z działających w tej grupie przestępczej firm uzyskała 3,5 mln zł dotacji z Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Dotacja została udzielona na podstawie niezgodnych z prawdą danych. Środki z dotacji zostały rozdysponowane w sposób niezgodny z przeznaczeniem

- zaznaczył zespół.

Zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA osoby reprezentujące podmioty gospodarcze działające w ramach grupy zostały doprowadzone do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie postawiono im zarzuty - poinformował zespól.

- Wobec pięciu podejrzanych prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, natomiast wobec czworga pozostałych podejrzanych - skierował do Sądu Rejonowego Szczecin - Prawobrzeże i Zachód wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd nie uwzględnił wniosków prokuratora. Postanowienia Sądu oceniono jako niesłuszne i zostały zaskarżone

- zaznaczył zespół prasowy CBA.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oto najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce. Sprawdźcie je w naszej galerii! Przejdź do galerii --->

Oto najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce! W czołówce są...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski