CBA: Zatrzymania za wyłudzenia podczas przetargów

  CBA: Zatrzymania za wyłudzenia podczas przetargów

  LUCA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  CBA: Zatrzymania za wyłudzenia podczas przetargów

  ©archiwum

  CBA ogłosiło, że w całym kraju mogła działać grupa przestępcza zajmująca się wyłudzeniami podczas przetargów na sprzedaż gruntów rolnych. Na terenie Wielkopolski niedawno zatrzymano dwóch podejrzanych. Od jednego z rolników żądali 20 tys. zł w zamian za odstąpienie od przetargu i nieutrudnianie jego przebiegu.
  CBA: Zatrzymania za wyłudzenia podczas przetargów

  ©archiwum

  Jak wynika z ustaleń CBA, proceder polegał na tym, że grupa przestępcza zgłaszała się do przetargów i pod presją sztucznego podbijania ceny domagała się pieniędzy od najbardziej zainteresowanych osób. Na terenie Wielkopolski doszło już do pierwszych zatrzymań – zarzuty usłyszeli Krzysztof Z. i Ryszard R.

  – Za rezygnację z udziału w licytacji żądali po kilkadziesiąt tysięcy złotych – tak CBA opisuje proceder w komunikacie rozesłanym w poniedziałek do mediów.
  – Ustalenia CBA wskazują, że proceder obejmował cały kraj. Zabezpieczono dokumenty z setek takich aukcji. Członkowie grupy uwiarygodniali się wpłacając wadium, a później pod presją utrudnienia przetargu żądali pieniędzy od najbardziej zainteresowanego ziemią w zamian za swoją rezygnację z udziału w licytacji.

  Proceder miał rozpocząć się co najmniej pół roku temu. „Celem” grupy byli głównie rolnicy, którzy stawali do przetargów, by powiększyć swoje gospodarstwa.

  Zatrzymani Krzysztof Z. i Ryszard R., jak podaje CBA, na terenie Wielkopolski domagali się 20 tys. zł od jednego z uczestników przetargu. Był on zainteresowany zakupem 40 hektarów gruntów. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani pod koniec kwietnia, zaraz po jednym z przetargów. Funkcjonariusze CBA znaleźli u nich kilka tysięcy ogłoszeń oraz kilkaset dowodów wpłat wadium w przetargach i licytacjach komorniczych.

  Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem konińskiej Prokuratury Okręgowej. Jeden z wątków śledztwa dotyczy potencjalnego działania na szkodę Skarbu Państwa. Chodzi o utrudnianie przetargów organizowanych przez poszczególne oddziały Agencji Nieruchomości Rolnych.

  CBA w swoim komunikacie zwróciło się do wszystkich pokrzywdzonych z prośbą o kontakt z poznańską delegaturą biura (tel. 61 668 36 00). Sprawa, jak informują funkcjonariusze, jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania oraz nowe zarzuty.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo