MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie Toru Poznań. Miasto nie zgadza się z zarzutami

Cezary Hurysz
Z kontroli Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wynika m.in,, że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez co miasto miałoby stracić 7,2 mln zł.
Z kontroli Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wynika m.in,, że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez co miasto miałoby stracić 7,2 mln zł. Pawel F. Matysiak
Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło w czwartek zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu o możliwości narażenia miasta Poznań na duże straty finansowe. Według kontroli CBA, winę za to mogli ponieść przedstawiciele władz miasta zajmujący wysokie pozycje. Miasto zdecydowanie odpiera zarzuty.

CBA zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa po kontroli w poznańskim magistracie w sprawie "Toru Poznań". Ustalenia wskazują na wielomilionowe szkody w majątku miasta.

Z kontroli Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wynika m.in., że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez co miasto miałoby stracić 7,2 mln zł. Według CBA, miasto miało prawo obciążenia stowarzyszenia kosztem użytkowania terenu.

Miasto Poznań zdecydowanie odpiera zarzuty. W oświadczeniu z piątku czytamy:

W wyniku negocjacji w tej kadencji samorządu udało się w formie pisemnej umowy doprecyzować prawa i obowiązki Automobilklubu oraz nadać umowie charakter odpłatny. Ponadto uregulowano w niej nakłady związane z kosztownym utrzymaniem tego wielohektarowego obiektu po stronie Automobilklubu Wielkopolskiego. Ustalony między stronami obszar objęty umową najmu wynika z faktycznego korzystania i realizacji celów umowy przez Automobilklub.

Z kontroli CBA wynika też, że cała nieruchomość „Tor Poznań” została wynajęta automobilklubowi w trybie bezprzetargowym. Urząd Miasta oświadczyło natomiast, że użytkowanie nieruchomości było uregulowane prawnie.

- Automobilklub Wielkopolski użytkuje nieruchomość od 1982 r. na podstawie ówczesnej decyzji Prezydenta Miasta Poznania, potwierdzonej decyzją Zarządu Miasta Poznania na posiedzeniu w 1998 r., której konsekwencją prawną było to, że użytkowanie tego terenu do 2016 r. miało charakter umowny i nieodpłatny - czytamy.

Urząd Miasta w oświadczeniu podkreśla fakt, że stowarzyszenia wyręczają miasto z zadań publicznych. Ogranicza to koszty związane z ich prowadzeniem.

Organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność gospodarczą i organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia pokrywając uzyskanymi przychodami wydatki na cele statutowe m.in. kulturalne, oświatowe, sportowe itp. - wyręczają samorządy i państwo z wielu działań publicznych.

Miasto zwraca uwagę, że CBA mogło podjąć już wcześniej postępowanie karne. Z oświadczenia wynika, że taka działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego może mieć charakter polityczny.

- Jeżeli CBA posiadało co najmniej od jesieni 2017 r. wiedzę o rzekomych nieprawidłowościach, powinno już wtedy wszcząć postępowanie karne bądź poinformować prokuraturę o konieczności podjęcia takiego postępowania, a nie dopiero teraz w okresie przedwyborczym - czytamy.

Zobacz także:

Aquanet Poznań zaczął polewać ulice wodą. Nietypowa akcja schładzania dróg w stolicy Wielkopolski potrwa do końca sierpnia.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Aquanet leje wodę w centrum miasta. Nietypowa akcja ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski