CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie Toru...

  CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie Toru Poznań. Miasto nie zgadza się z zarzutami

  Cezary Hurysz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Z kontroli Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wynika m.in,, że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez

  Z kontroli Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wynika m.in,, że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez co miasto miałoby stracić 7,2 mln zł. ©Pawel F. Matysiak

  Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło w czwartek zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu o możliwości narażenia miasta Poznań na duże straty finansowe. Według kontroli CBA, winę za to mogli ponieść przedstawiciele władz miasta zajmujący wysokie pozycje. Miasto zdecydowanie odpiera zarzuty.
  Z kontroli Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wynika m.in,, że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez

  Z kontroli Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wynika m.in,, że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez co miasto miałoby stracić 7,2 mln zł. ©Pawel F. Matysiak

  CBA zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa po kontroli w poznańskim magistracie w sprawie "Toru Poznań". Ustalenia wskazują na wielomilionowe szkody w majątku miasta.

  Z kontroli Centralnego Biuro Antykorupcyjnego wynika m.in., że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez co miasto miałoby stracić 7,2 mln zł. Według CBA, miasto miało prawo obciążenia stowarzyszenia kosztem użytkowania terenu.


  Miasto Poznań zdecydowanie odpiera zarzuty. W oświadczeniu z piątku czytamy:

  W wyniku negocjacji w tej kadencji samorządu udało się w formie pisemnej umowy doprecyzować prawa i obowiązki Automobilklubu oraz nadać umowie charakter odpłatny. Ponadto uregulowano w niej nakłady związane z kosztownym utrzymaniem tego wielohektarowego obiektu po stronie Automobilklubu Wielkopolskiego. Ustalony między stronami obszar objęty umową najmu wynika z faktycznego korzystania i realizacji celów umowy przez Automobilklub.

  Z kontroli CBA wynika też, że cała nieruchomość „Tor Poznań” została wynajęta automobilklubowi w trybie bezprzetargowym. Urząd Miasta oświadczyło natomiast, że użytkowanie nieruchomości było uregulowane prawnie.

  - Automobilklub Wielkopolski użytkuje nieruchomość od 1982 r. na podstawie ówczesnej decyzji Prezydenta Miasta Poznania, potwierdzonej decyzją Zarządu Miasta Poznania na posiedzeniu w 1998 r., której konsekwencją prawną było to, że użytkowanie tego terenu do 2016 r. miało charakter umowny i nieodpłatny - czytamy.

  Urząd Miasta w oświadczeniu podkreśla fakt, że stowarzyszenia wyręczają miasto z zadań publicznych. Ogranicza to koszty związane z ich prowadzeniem.

  Organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność gospodarczą i organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia pokrywając uzyskanymi przychodami wydatki na cele statutowe m.in. kulturalne, oświatowe, sportowe itp. - wyręczają samorządy i państwo z wielu działań publicznych.

  Miasto zwraca uwagę, że CBA mogło podjąć już wcześniej postępowanie karne. Z oświadczenia wynika, że taka działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego może mieć charakter polityczny.

  - Jeżeli CBA posiadało co najmniej od jesieni 2017 r. wiedzę o rzekomych nieprawidłowościach, powinno już wtedy wszcząć postępowanie karne bądź poinformować prokuraturę o konieczności podjęcia takiego postępowania, a nie dopiero teraz w okresie przedwyborczym - czytamy.

  Zobacz także:  Fani motoryzacji mogli podziwiać superszybkie samochody na poznańskim torze:

  Źródło: TVN24

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A, jednak zastanawiano się

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  W maju 2015 r. nad przyszłością Toru Poznań zastanawiali się Jacek Jaśkowiak, prezes Automobilklubu Wielkopolski i prezes Zarządu Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów. Co ustalono?
  Przyszłość...rozwiń całość

  W maju 2015 r. nad przyszłością Toru Poznań zastanawiali się Jacek Jaśkowiak, prezes Automobilklubu Wielkopolski i prezes Zarządu Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów. Co ustalono?
  Przyszłość obiektu stała się tematem środowego spotkania, w którym udział wzięli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Robert Werle – prezes Automobilklubu Wielkopolski oraz Romuald Szaj, prezes Zarządu Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów. – Wszystkie strony spotkania podkreślały, że z uwagi na toczące się od ponad 20 lat roszczenia dotyczące terenu, na którym zlokalizowany jest m.in. Tor Poznań, nie było możliwe ze strony miasta podpisanie długoterminowego porozumienia z Automobilklubem Wielkopolski. Skutkiem tego jest brak oczekiwanych przez wielu działań inwestycyjnych na Torze Poznań – mówi Paweł Marciniak z urzędu miasta.

  Zarówno prezydent, jak i Robert Werle zgodnie wyrazili chęć podpisania umowy, dzięki której Automobilklub mógłby działać na tym terenie. Jednak jest to uzależnione od zakończenia spraw dotyczących roszczeń własnościowych. – Stąd Miasto Poznań i Automobilklub Wielkopolski będą rozważać alternatywną lokalizację takiej działalności w Poznaniu lub Aglomeracji Poznańskiej. Pod uwagę brane są różne rozwiązania, w tym te wzorowane na torze samochodowym z holenderskiego Assen. Wiemy, że w mieście partnerskim Poznania na inwestycje na podobnym torze wydano ponad 40 mln euro – dodaje Paweł Marciniak.
  Wszyscy, wszystko wiedzą, ale chowają głowę w piasek, jak przysłowiowe strusie.
  A, finał tuż, tuż. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego

  pasjonat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  To chyba logiczne, że aby utrzymać Tor klub musi z jego wykorzystaniem prowadzić działalność zarobkową. Dlaczego wszelkie działania grup politycznych (tak, nie pomyliłem się każdym miejscu siedzą...rozwiń całość

  To chyba logiczne, że aby utrzymać Tor klub musi z jego wykorzystaniem prowadzić działalność zarobkową. Dlaczego wszelkie działania grup politycznych (tak, nie pomyliłem się każdym miejscu siedzą jacyś ludzie z prawa i lewa i bezsensownie walczą ze sobą) jakie są opisywane dążą do zamknięcia jedynego toru wyścigowego w Polsce? Dlaczego miasto nie może wspomóc w działaniu klub i oddać w użytkowanie wieczyste za 1 zł terenu toru aby można było ten obiekt rozwijać i cieszyć się z wyścigów międzynarodowych, które by sławiły miasto na arenie międzynarodowej.
  Nędzny Stadion i drużyna na nim grająca już pokazała, że to dno i metr mułu.
  Za granicą jakoś miasta, czy nawet państwa wspierają organizację wyścigów na poziomie międzynarodowym, ale jakoś w Poznaniu i w Polsce nie dorośli do tegozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miasto klamie

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Niech Miasto pokaże decyzję Zarządu Miasta Poznania z 1998 r. Z kolei, jeżeli CBA posiadło wiedzę w 2017 r., to bez czynności operacyjnych nie mogą nic zrobić. Urzędasy w UMP powinni wiedzieć, że...rozwiń całość

  Niech Miasto pokaże decyzję Zarządu Miasta Poznania z 1998 r. Z kolei, jeżeli CBA posiadło wiedzę w 2017 r., to bez czynności operacyjnych nie mogą nic zrobić. Urzędasy w UMP powinni wiedzieć, że CBA to nie piekarnia. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS nie odpuszcza

  Alojz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  PiS nie odpuszcza swoim niepokornym, a tym którzy nigdy ich nie popierali tym bardziej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..

  kazek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  WGN powinien byc dokładnie skontrolowany. Tam są takie możliwości wałków, a dyrekcja ponoc pamieta o kolegach i rodzinie

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY