Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centralny Szpital Kliniczny w Poznaniu. Ile potrzeba pieniędzy na tę ogromną inwestycję?

Marta Żbikowska
Poznań będzie miał jeden z największych szpitali w Polce. Za ile?
Poznań będzie miał jeden z największych szpitali w Polce. Za ile? pixabay
Nie dostaliśmy tych pieniędzy, a pożyczyliśmy - mówi o 115 milionach złotych na inwestycje Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jego rektor, profesor Andrzej Tykarski. Jak wygląda plan i realizacja budowy jednego z największych w Polsce szpitali klinicznych, który powstanie w stolicy Wielkopolski?

Prawie 115 milionów złotych, które otrzymaliście z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, robi wrażenie.

To spora suma, ale sprostuję, że nie dostaliśmy tych pieniędzy, a pożyczyliśmy. To kwota duża o tyle, że trzeba ją pomnożyć przez dwa, ponieważ ze środków własnych i innych źródeł musimy zainwestować taką samą kwotę, jaką otrzymaliśmy w ramach kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Umowę pożyczki z bankiem podpisaliśmy w ubiegłym tygodniu w Warszawie w obecności ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

Jak długo trwały starania o przyznanie tak dużego kredytu?

Do Europejskiego Banku Inwestycyjnego zwróciliśmy się około rok temu. Potem było dziewięć miesięcy negocjacji i prześwietlania naszej uczelni przez firmy doradcze, które, szacując nasze możliwości, uznały, podobnie jak my, że jesteśmy w stanie taki 25-letni kredyt spłacić.

Czytaj także: Zobacz, jakie inwestycje realizuje Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

Ta suma jest dedykowana czterem inwestycjom uczelni. Pierwszą jest Centrum Symulacji Medycznej, które jest obecnie na najbardziej zaawansowanym etapie realizacji. Powinno ono zostać wybudowane i otwarte w październiku tego roku. Jest to nowoczesny budynek służący właśnie symulacji medycznej, czyli nowoczesnej formie edukacji studentów wydziałów lekarskich, ale też pielęgniarstwa, położnictwa i innych kierunków. Na dwóch piętrach posadowione są tam sale wysokiej wierności, w tym sala operacyjna, szpitalny oddział ratunkowy, karetka, gabinet zabiegowy i wiele i innych elementów typowych dla szpitala klinicznego.

Dalej mamy tak zwane piętro standaryzowanego pacjenta, na którym odtwarzane są gabinety lekarskie, gdzie studenci będą ćwiczyli, przy udziale aktorów grających pacjentów, wywiad z pacjentem, badanie chorego i całe zachowanie lekarskie typowe dla wizyty. Dzięki tym zajęciom, studenci łatwiej potem wejdą w tryb zajęć realnych w szpitalach klinicznych.

Sprawdź też: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu: Możesz pomóc studentom, udając chorego

Budynek Centrum Symulacji Medycznej już stoi u zbiegu ulic Przybyszewskiego i Rokietnickiej. Kolejna inwestycja jest dopiero w planach. Co to będzie?

Drugą inwestycją, której dedykowany jest ten kredyt, jest Collegium Pharmaceuticum. To jest inwestycja trzyetapowa, która będzie nową siedzibą Wydziału Farmaceutycznego. Już 50 lat temu senat uczelni podjął decyzję, że wydziałowi farmacji należy się nowa siedziba. Przez 50 lat tego nie zrealizowano, więc wreszcie wydaje się, że będzie to możliwe.

  • Czemu służyć będzie Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych?
  • Nowoczesny SOR i Zintegrowany Centralny Szpital Kliniczny - co z nowym szpitalem przy ul. Przybyszewskiego?
  • Mieszkańcy prostestują przeciw budowie szpitala. Czego się boją?
  • Ile to wszystko kosztuje i skąd Uniwersytet Medyczny w Poznaniu ma na to pieniądze?

Czytaj w naszym serwisie PLUS:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski