Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum: Miasto kusi przedsiębiorców. Zapłacą niższy podatek od nieruchomości

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Przedsiębiorców skusi niższy czynsz?
Przedsiębiorców skusi niższy czynsz? Waldemar Wylegalski
Czy księgarnie, kwiaciarnie lub zakłady zegarmistrzowskie powrócą do centrum? Zachętą ma być niższy o połowę podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców z 26 branż, którzy prowadzą działalność przy ul. Św. Marcin, Wrocławskiej i na Starym Rynku. Poznańscy radni i prezydent liczą, że e ten sposób wróci życie do śródmieścia.

W przyszłym roku podatek od nieruchomości będzie niższy, ale to nie jedyna dobra wiadomość. Niektórzy przedsiębiorcy zapłacą tylko połowę stawki za budynki, w których prowadzą działalność czyli zamiast 22,66 zł za mkw tylko 11,33 zł.

– Dotyczy to nieruchomości na Starym Rynku, przy Wrocławskiej i Św. Marcinie na odcinku od Kościuszki w kierunku centrum – tłumaczy Iwona Maćkowiak, zastępca dyrektora Wydziału Finansowego.– Preferencyjne stawki odnoszą się do 26 branż, których działalność nie może być łączona z produkcją, sprzedażą czy podawaniem napojów alkoholowych.

Mniejszy podatek zapłacą np. księgarnie, antykwariaty, zakłady krawieckie czy fotograficzne.

– Działalność musi być prowadzona w budynkach, które powstały przed styczniem 1990 r. Galeria MM zapłaci pełny podatek – mówi Tomasz Lipiński, radny PO. – Celem tego pilotażowego programu jest uaktywnienie obszarów miasta, które wymagają rewitalizacji. Centrum wymarło, bo ludzie przenieśli się do wielkich galerii handlowych. Musimy je reaktywować.

Wojciech Kręglewski, radny PO podkreśla, że po raz pierwszy od wielu lat Poznań obniża stawki podatku. – To symboliczna pomoc, ale miasto daje sygnał, że próbuje wesprzeć tych najemców czy właścicieli, którzy mają problemy – uważa W. Kręglewski. – Jednak są to niewielkie ulgi, by mogły spowodować jakościowe zmiany, ale dobre i to. Uważam, że potrzebny jest bardziej atrakcyjny program, by rewitalizację, szczególnie w śródmieściu, przyspieszyć.
Tę opinię podziela prezydent Jacek Jaśkowiak, ale przypomina, że miasto podejmuje działania (dbałość o bezpieczeństwo, utrzymanie czystości, ograniczenie ruchu samochodowego), które mają sprawić, by mieszkańcy czuli się tu dobrze, by wróciło tu życie. – Zależy nam, aby w tych miejscach powstawały punkty, które przyciągają pieszego – mówi J. Jaśkowiak. – Bardzo ważne są usługi rzemieślnicze. Jest zapotrzebowanie na krawców, szewców. Mam nadzieję, że odżyją tutaj zawody, które pamiętamy z dzieciństwa.

Tomasz Kayser, radny PRO pozytywnie ocenia preferencyjne stawki. – Nie oczekiwałbym jednak, że ta zmiana spowoduje radykalny przypływ przedsiębiorców. W kosztach firmy podatek od nieruchomości nie jest pozycją, która w sposób zasadniczy waży na poziomie dochodów – twierdzi T. Kayser. – W przypadku branż zanikających istotna jest pomoc w znalezieniu lokali i promocja ich działalności.

Zobacz komentarz: Ulga niewielka, ale tworzy dobry klimat

Antoni Szczuciński, radny Lewicy wskazuje, że taka inicjatywa się zrodziła. – Jestem w zespole razem z radnym Markiem Sternalskim, który pracuje nad powstaniem Poznańskiego Fyrtla Rzemiosła – mówi A. Szczuciński. – Ma on objąć Garbary, Groblę i Woźną. Przy tych ulicach ZKZL wskazał puste lokale. Rzemieślnicy, którzy je wynajmą, będą mieli czynsz za pół stawki. Chodzi o ożywienie Garbar, które upadają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski