Firmy odpowiedzialne za powstanie Centrum Szyfrów Enigma odebrały plac budowy we wtorek, 2 czerwca. Muzeum powstanie na pierwszym piętrze Collegium Martineum UAM przy skrzyżowaniu ul. Święty Marcin i Kościuszki. Po pracach przygotowawczych, m.in. niewielkich rozbiórkach, na przełomie czerwca i lipca mają ruszyć prace właściwie.
Czytaj więcej: Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu powstanie w 2021 roku. Miasto podpisało umowę na budowę nowoczesnego muzeum
Skąd akurat to miejsce? - Tam, gdzie dziś stoi gmach Collegium Martineum przed wojną znajdował się budynek, w którym mieścił się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To właśnie w nim pracowali pogromcy Enigmy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - tłumaczy miasto.
Centrum Szyfrów Enigma ma być jednym z najnowocześniejszych multimedialnych muzeów w Polsce. Przybliży historię złamania szyfru Enigmy w czasie II wojny światowej, a także najważniejsze dokonania poznańskich matematyków.
- W CSE zwiedzający będą mogli przejść kurs szyfrów, poznać metody utajniania informacji na działającej replice Enigmy oraz dowiedzieć się jak wyglądały początki działalności polskich kryptologów i ich wkład w przebieg II wojny światowej. Ważną częścią Centrum będzie także ekspozycja poświęcona bardziej współczesnym zagadnieniom jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Nie zabraknie także atrakcji, które mogą przypaść do gustu najmłodszym. Jedną z nich będzie odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta czy telegrafisty - wylicza atrakcje miasto.
Sprawdź też: Poznań straci 300 milionów na pandemii koronawirusa, ale inwestycje są bezpieczne. Miejsca pracy urzędników też?
Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. - UAM użyczył na ten cel ponad 1000 metrów kwadratowych Collegium i zwiększył nakłady na jego remonty i unowocześnienie, tak aby mogła rozpocząć się ta oczekiwana budowa. Mam nadzieję, że Collegium Martineum, wraz z Centrum Szyfrów Enigma, zostanie perełką ulicy Św. Marcin - mówił w listopadzie prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM.
Powstanie muzeum kosztuje miasto i UAM 30 mln zł. Jego otwarcie jest zaplanowane na początek 2021 r. Zapowiada je ustawiony przed CK Zamek "Szyfrokontener", gdzie prezentowana jest multimedialna wystawa Pogromcy Enigmy. W związku z epidemią koronawirusa, można ją obecnie oglądać także w internecie: tutaj.
Zobacz zdjęcia:
Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej! Plac budowy został już ...
Chcesz wiedzieć więcej?
Sprawdź też:
- Oszuści i naciągacze poszukiwani przez wielkopolską policję. Rozpoznajesz ich?
- 12 zawodów mężczyzn, które najbardziej odstraszają kobiety
- 20 najbiedniejszych miejscowości w Wielkopolsce
- Taaakie ryby pływają w Jeziorze Maltańskim! [ZDJĘCIA]
- Oni nie odpalili w Lechu. Antyjedenastka obcokrajowców
- Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?