18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum turystyczne rośnie pod Dziewiczą Górą [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Dziewicza Góra od dawna jest  miejscem często odwiedzanym przez turystów. Teraz stanie się miejscem początkowym dla  weekendowych wypadów do Puszczy Zielonki
Dziewicza Góra od dawna jest miejscem często odwiedzanym przez turystów. Teraz stanie się miejscem początkowym dla weekendowych wypadów do Puszczy Zielonki Robert Domżał
Miejsca postojowe oraz toalety pojawią się jeszcze w październiku w okolicy rezerwatu "Meteoryt Morasko" oraz na Łysym Młynie. Pod Dziewiczą Górą rośnie natomiast centrum turystyczne.

Kto nie był w okolicach Dziewiczej Góry przez kilka ostatnich miesięcy, w czasie najbliższego spaceru na najwyższe wzniesienie w okolicach Poznania będzie przecierał oczy ze zdumienia. Tam gdzie kilka miesięcy temu były krzewy i co najwyżej drewniane ławy i stoły teraz rosną budynki.

- Jeden z pawilonów przeznaczymy na "zieloną szkołę". Kolejny będzie miał charakter wystawowy. Organizowane będą w nim wystawy zdjęć prezentujące urokliwe miejsca w Puszczy Zielonce. Chcemy też promować tych fotografów, którzy potrafią pokazać to, co w naturze jest najpiękniejsze - mówi Zbigniew Szeląg, nadleśniczy z Łopuchówka.

Oprócz wspomnianych budynków pod Dziewiczą Górą powstanie niewielka oczyszczalnia ścieków. Leśnicy zastanawiają się jednak, kiedy ją uruchomią. Przy małym ruchu turystycznym, a tak jest zwykle zimą bakterie, wykorzystywane w tego rodzaju oczyszczalniach nie będą miały możliwości normalnego funkcjonowania. Może się więc zdarzyć, że toalety otwarte zostaną dopiero wiosną.

Na samej Dziewiczej Górze zainstalowane zostaną baterie słoneczne. Z jednej strony będą podgrzewały wodę na potrzeby osób działających w powstających budynkach, a z drugiej strony turyści będą mogli się na własne oczy przekonać, jak działa system baterii. słonecznych. Budowa centrum turystycznego zakończy się w grudniu tego roku.

Rozwija się też ośrodek edukacyjny na "Łysym Młynie" czyli przy trasie do Biedruska, tuż za Radojewem. Niedawno w młynie wodnym uruchomiono laboratorium. Można w nim zobaczyć, jaką rolę pełni w lesie pozornie martwe drewno. Patrząc przez mikroskop można się przekonać, ile organizmów żyje w takim drewnie. W młynie pokazywany jest też rzadki owad - pachnica dębowa. By turystom ułatwić odwiedzanie tego ośrodka, leśnicy oddadzą do użytku nowy parking.

Łatwiej będzie też zaparkować samochód przy rezerwacie "Meteoryt Morasko". W tych dwóch miejscach też toalety.
- Miejsca, w których powstają nowe obiekty są często odwiedzane przez turystów - mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Są też cenne przyrodniczo. Dlatego trzeba je chronić przed niekontrolowaną presją ludzi - tłumaczą leśnicy.

Co zobaczy turysta?
- Dziewicza Góra - wzniesienie pod Poznaniem, na szczycie którego jest wieża z punktem widokowym. Dojazd pociągiem do Czerwonaka.
- Rezerwat "Meteoryt "Morasko" - na jego terenie są kratery, które najpewniej powstały w wyniku upadku meteorytu ok. 5 tys. lat temu. Dojazd autobusem linii 88.
- "Łysy Młyn" - laboratorium ukazujące owada - pachnicę dębową i rolę martwego drewna w lesie. Dojazd autobusem 918 Rondo Śródka - Biedrusko.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski