Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych poszybowały w górę. Są jednak takie miejsca, gdzie działkowców brakuje

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W Polsce funkcjonuje ponad 4,6 tys. ROD-ów. Okręg Poznański PZD skupia 291 ogrodów i ponad 52 tys. działek
W Polsce funkcjonuje ponad 4,6 tys. ROD-ów. Okręg Poznański PZD skupia 291 ogrodów i ponad 52 tys. działek Andrzej Banaś
Koronawirus sprawił, że działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) stały się popularne. Polacy zrezygnowali z wyjazdów wakacyjnych i postawili na bezpieczny wypoczynek we własnych ogródkach. Nie każdy je miał, więc rozpoczęło się polowanie na działki wystawione na sprzedaż. Reakcja rynku była natychmiastowa, a im więcej chętnych, tym wyższe ceny. Notariusze z województw wielkopolskiego i lubuskiego potwierdzają, że w tym roku liczba tego typu transakcji zdecydowanie wzrosła. I to nie tylko w dużych miasta, ale i mniejszych ośrodkach.

– W 2019 roku za najtańszy niezabudowany ogródek działkowy w Poznaniu trzeba było zapłacić od 10 do 20 tysięcy złotych. Prawa do działki zabudowanej kosztowały około 50 tysięcy złotych – twierdzi Kamila Bania, notariusz w Poznaniu. – Aktualnie prawa do kilkusetmetrowej zabudowanej działki potrafią być zbywane za kwotę przekraczająca nawet 100 tysięcy złotych.

Wpływ na cenę ma lokalizacja ROD, powierzchnia działki, obiekty i nasadzenia, które się na niej znajdują – czy jest altana, domek czy dom całoroczny. W Poznaniu za taki ogródek ROD trzeba słono zapłacić, choć i tutaj wiele zależy od stanu działki, jej wyposażenia i nasadzeń.

Zobacz przykładowe ceny ogródków działkowych w Poznaniu:

W Polsce funkcjonuje ponad 4600 rodzinnych ogrodów działkowych, w których jest łącznie ponad 900 tysięcy działek. Okręg Poznański Polskiego Związku Działkowców skupia 291 ogrodów i ponad 52 tys. działek. Rekreacja na działkach stała się atrakcyjna w czasie pandemii COVID-19. Rośnie zainteresowanie kupnem własnego ogródka. I coraz wyższe są ich ceny.Zobacz, ile kosztują ogródki działkowe w Poznaniu i okolicy ---->

Ile kosztuje ogródek działkowy w Poznaniu i okolicy? Sprawdź...

Nabywając działkę na terenie ROD-u, warto wiedzieć, że nie stajemy się jej właścicielem, nie możemy jej sprzedać tak, jak się to robi w przypadku nieruchomości gruntowych. Zgodnie z ustawą możliwe jest jedynie przeniesienie praw i obowiązków wynikających z prawa do działki, a uprawnionym może być tylko jedna osoba albo małżonkowie.

– Działkowiec jest właścicielem rzeczy znajdujących się na danym terenie, między innymi drzew, roślin, infrastruktury technicznej czy altan – zaznacza Kamila Bania.

Sprawdź też:

Nabywając taką działkę, płacimy za to, co znajduje się na takiej działce. Umowę zawiera się w formie pisemnej.

– Trzeba ją podpisać w obecności notariusza, aby mógł potwierdzić tożsamość osób składających podpisy – mówi Kamila Bania.

Następnie zarząd danego ROD-u zatwierdza skuteczność przeniesienia praw na nabywcę.

– Notariusze często informują osoby zainteresowane o potrzebie wcześniejszej wizyty w zarządzie ogrodu w celu sprawdzenia uprawnień zbywcy do działki, a także o szczegółach korzystania z działki, w tym możliwości przebywania na działce, potrzebie respektowania zasad spokojnego korzystania z działki i opłatach podatkowych – twierdzi dr Andrzej Rataj, prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Sprawdź też:

Pustostany czekają

Ci, których nie stać na kupno takiego terenu, mogą zdecydować się na wolne działki. Wtedy zapłacą jedynie opłaty jednorazowe przewidziane przez ROD. Na terenie Okręgu Poznańskiego Polskiego Związku Działkowców jest ich sporo, ale w pobliżu Poznania nie ma co liczyć na takie okazje. Wolne działki lub pustostany znajdują się m. in. w Międzychodzie, Bojanowie, Miejskiej Górce czy Śmiglu. Szczegółowe informacje na ten temat wraz z numerem telefonów do prezesów tych ROD-ów można znaleźć na stronie PZD w Poznaniu.

– Są szanse na nowe ogrody w Obornikach i Gnieźnie, staramy się też pozyskać tereny w Lesznie – zapowiada Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu.

W Polsce funkcjonuje ponad 4,6 tys. ROD-ów. Okręg Poznański PZD skupia 291 ogrodów i ponad 52 tys. działek.

Zobacz też:

MEMY o RODOS: Wakacje i urlop spędzasz na RODOS? Nic stracon...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski