Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny gazu w Wielkopolsce wzrosły o 170 procent!. Spółka G.EN. Gaz ma przedstawić wyliczenia gminom. Mieszkańcy zapowiadają skargę do UOKiK

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Ceny gazu w Tarnowie Podgórnym wzrosły o 170 proc.
Ceny gazu w Tarnowie Podgórnym wzrosły o 170 proc.
Podwyżka cen gazu w gminie Tarnowo Podgórne i Kaźmierz koło Poznania. Mieszkańcy są oburzeni, bo ceny gazu dostarczanego przez G.EN. Gaz wzrosły o 170 proc. Spółka ma przedstawić wyliczenia wójtom domkniętych gmin, którzy zapowiadają, że rozważają różne scenariusze działania, w tym wystosowanie petycji do odpowiednich instytucji. Jako pierwszy napisał o tym portal GLOSWIELKOPOLSKI.PL - będziemy przyglądać się sprawie dalej.

Ceny gazu wzrosły o 170 proc.

Drastyczna podwyżka cen gazu dotknęła większość miejscowości gminy Tarnowo Podgórne oraz znaczną część miejscowości gminy Kaźmierz. Podczas gdy od 1 października ceny gazu od PGNiG, czyli największego w Polsce dystrybutora i dostawcy wzrosły o 7,4 proc., w tych dwóch gminach, gdzie gaz dostarcza spółka G.EN. Gaz Energia, cena tego surowca wzrosła o 170 proc. W nowej taryfie koszt kilowatogodziny (kWh), to ok. 21,77 gr, natomiast przed podwyżką było to 8 gr/kWh.

W poniedziałek, 4 października z przedstawicielami G.EN. Gaz spotkał się Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne. Podczas spotkania dostawca miał wytłumaczyć, że gaz kupuje po takiej cenie.

- Poprosiliśmy o wyjaśnienie na piśmie. Gdy je dostaniemy, to będziemy analizować te wyliczenia ze specjalistami

– mówi Czajka, dodając, że G.EN. Gaz kupuje polski gaz z kopalni w Młodasku, która jest w rękach PGNiG

- W przypadku tego gazu zaazotowanego nie biorą udziału rynki zagraniczne. Chcemy dokładnie wiedzieć, jaki jest udział rzeczywisty zakupu i jakie są policzone marże

- tłumaczy

Jak tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki decyzje o wysokości taryf dla przedsiębiorstw gazowych zatwierdza prezesa URE. Są one podejmowane po przeprowadzeniu postępowania taryfowego, czyli po tym jak spółki złożą do URE wnioski, w których wskazują oczekiwany poziom taryf wraz z uzasadnieniem.

- W przypadku gazu wzrosty cen tego surowca w taryfach podyktowane są wzrostami cen gazu na rynkach hurtowych (np. giełda), a ich wzrost w poszczególnych firmach zależy od portfela zakupowego konkretnego sprzedawcy gazu

– mówi.

Dlaczego mieszkańcy nie mogą zmienić dostawcy gazu?

Drastyczna podwyżka cen oburza mieszkańców jeszcze bardziej, bo nie mają oni możliwości zmiany dostawcy gazu, którą gwarantuje prawo. Nie udało się jeszcze dokładnie wyjaśnić dlaczego, ale jak uzasadnia PGNiG, do którego udali się mieszkańcy, umowa o oświadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego z G.EN. Gaz jest ograniczona obszarowo i świadczona jest w określonych punktach wejścia do systemu tego operatora. Jak pisze PGNiG w przekazanym nam przez czytelników piśmie „Miejscowość Kaźmierz (punkt wejścia do systemu dystrybucyjnego 181/91 Młodasko Lw) nie jest objęta umową o oświadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego”.

Z kolei wójt sugeruje, że może być to spowodowane rodzajem gazu zaazotowanego, który płynie w gazociągach docierających do gmin dotkniętych podwyżką i niemożnością dostarczania gazu wysokometanowego. URE również sugeruje, że może być to kwestia specyficznego rodzaju gazu i dostarczania go systemem gazociągów lokalnych.

Co w takim razie z prawem energetycznym, które zapewnia, że każdy konsument ma prawo dokonać wyboru sprzedawcy paliw gazowych? - Oczywiście w naszej umowie i na stronie internetowej dystrybutora jest napisane, że możemy sprzedawcę zmienić, ale jest to martwy zapis – mówi Ernest Jęczkowsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski