Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny śliwek i jabłek w 2019 rosną, bo owoce redukuje susza, a wcześniej przymrozki w regionie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Główne zbiory śliwek węgierek i większości odmian jabłek jeszcze przed nami, ale sporo z nich jest już w sprzedaży. Tanio nie będzie, bo na Kujawach i Pomorzu już wiosenne przymrozki zredukowały przyszłe zbiory.

- Owocowanie nie jest najgorsze w tym roku - mówi Jan Iwanowski, który co roku w Strzelcach Dolnych organizuje Święto Śliwki. - Susza przed samym zbiorem zrzuciła jakąś połowę owoców - przyznaje gospodarz. Straty są zatem spore, ale pan Jan uważa, że na powidła wystarczy.

Straty w jabłkach i śliwkach zaczęły się wiosną

Zbiory owoców warunkowały już wiosenne przymrozki, a te spowodowały lokalnie znaczne straty, mówi nam o jabłkach i śliwkach Małgorzata Kołacz, główny specjalista ds. sadownictwa i ochrony roślin w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. - Wiele zależało od położenia sadu, odmiany, od wieku drzewa oraz ich prowadzenia - wymienia doradczyni. Dodaje, że są - choć kosztowne - instrumenty ochrony sadów przed przymrozkami. Ci, którzy mogli sobie pozwolić na ich zastosowanie, na ogół uratowali plony.

- Lokalnie straty w jabłoniach sięgają 70, a nawet 95% - wskazuje Małgorzata Kołacz. Widok oblepionych owocami drzew przy drodze, nie świadczy o tym, że drzewa w głębi wyglądają tak samo, mogą być puste. – Dodatkowo jabłka w tym sezonie mogą mieć ordzawienia związane z wiosennymi przymrozkami. Specjalistka dodaje, że ze śliwkami jest trochę lepiej.

- Stosunkowo wysokie temperatury w trakcie wegetacji i niedobory wody sprawiły, że owoce wyrosły mniejsze. Zdarza się już na owocach oparzelizna powierzchniowa (poparzenie słońcem), co może sprawić, że owoce będą sieę gorzej przechowywały.

- W tym sezonie owoce już są droższe niż w ubiegłym sezonie, zarówno te dla przetwórstwa, jak i deserowe - uważa doradczyni z Minikowa.

Susza zrzuca śliwki z drzew

Ustalając cenę za kilogram owoców, rolnik musi uwzględnić koszty wytworzenia, pielęgnacji sadu. Niektórzy decydują się nawadniać, a to kolejny koszt. W Strzelcach Dolnych trwa już smażenie powideł na Święto Śliwki (7-8 września 2019). Pierwsze do garnków trafiły wczesne odmiany, w tym łowicka. - Liczę na to, że w poniedziałek będzie już można smażyć węgierki, a one musza mieć intensywny żółty miąższ.

- Nigdy nie jesteśmy pewni, co zbierzemy. To gałąź gospodarki zależna od niebios. - Jeśli przyjdzie grad i wichura - z drzew obleci reszta owoców.

Ceny śliwek i jabłek w 2019 rosną, bo owoce redukuje susza, a wcześniej przymrozki w regionie

O wpływ suszy na ceny produktów rolnych w 2019 roku zapytaliśmy eksperta. Podaje, że największe wzrosty są oczekiwane w przypadku cen detalicznych owoców. - GUS szacuje, że krajowe zbiory owoców z drzew w 2019 r. zmniejszą się o 25% r/r, choć głównie w wyniku wiosennych przymrozków, a w mniejszym stopniu z powodu suszy - komentuje dr Mariusz Dziwulski, ekspert PKO Banku Polskiego.

- Część upraw drzew i krzewów owocowych w Polsce jest nawadniana, co w pewnym stopniu łagodzi negatywny wpływ suszy, jednak największy zasięg suszy wśród wszystkich monitorowanych przez IUNG upraw, notuje się w przypadku krzewów owocowych. Deficyt opadów wyraźnie nasila tegoroczne podwyżki cen malin - dodaje Dziwulski.

Śliwki - ceny na targowiskach w woj. kujawsko-pomorskim [dane KPODR]:

  • 30.08.2019: 2,50 - 5 zł/kg
  • 31.08.2018: 1,50 - 2,50 zł/kg

Jabłka - ceny na targowiskach w woj. kujawsko-pomorskim [dane KPODR]:

  • 30.08.2019: 1,80 - 3,00 zł/kg
  • 31.08.2018: 2,00 - 3,00 zł/kg

Branża owocowa prognozuje lepszy sezon

- Ze względu na mniejsze zbiory szacowane na około 60% zeszłorocznych, ten sezon powinien być lepszy dla sadowników - prognozuje Jacek Skoneczny, wiceprezes Stowarzyszenia „Unia Owocowa”, prezes Europejskiego Centrum Owocowego.

- Musimy jednak pamiętać, że to nadal oznacza produkcję jabłek w skali 3 – 3,5 mln ton, gdzie około połowa trafi do przetwórstwa, a pozostałe 1,5 – 1,8 mln ton pozostanie do zagospodarowania. Kraj konsumuje około 800 tys. ton rocznie, a więc nadal trzeba będzie zagospodarować nadwyżkę około 700 tys. ton. Będziemy musieli intensywnie promować nasze produkty i zadbać by trafiły one na eksport – podkreśla Jacek Skoneczny”.

Ceny śliwek i jabłek w 2019 rosną, bo owoce redukuje susza, a wcześniej przymrozki w regionie
pixabay

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że w sezonie 2018 bardzo dynamicznie wzrósł polski eksport owoców na nowe rynki. - Związany on był głównie z profesjonalną dystrybucją i jednolitym eksportem towaru poprzez grupy producenckie oraz intensywną promocję naszych produktów za granicą. Nasze jabłka podbiły Egipt (65 tys. ton – eksport w 2018 r.). Również coraz większą ilość naszych owoców poznają konsumenci z Indii, Jordanii, Arabii Saudyjskiej czy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - mówi Paulina Kopeć, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia „Unia Owocowa”.

- Musimy pracować nad zwiększaniem wielkości eksportu do tych krajów, jak i otwieraniem nowych rynków: Tajlandii, Indonezji, Tajwanu. Pamiętajmy, że mamy ogromną konkurencję na tych dalekich rynkach, tam chcą wysyłać swoje owoce również inne kraje europejskie – Francja czy Włochy, Serbia czy Ukraina, gdzie bardzo silnie rozwija się sadownictwo na najwyższym poziomie - wymienia Paulina Kopeć.

Źródła: newsrm.tv, materiały własne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny śliwek i jabłek w 2019 rosną, bo owoce redukuje susza, a wcześniej przymrozki w regionie - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski