Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CES 2022, technologiczne nowinki: Chipy dla każdego, projektory jak w kinie i auto ze zmianą koloru karoserii

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
BMW
Świat elektroniki pędzi do przodu w ogromnym tempie, co wykazały kolejne targi CES 2022. Co nas może zaskoczyć w najbliższym czasie?

Kiedy Gary Shapiro, organizator targów elektroniki w Las Vegas, prezes Consumer Technology Association, odwiedził Eureka Park, centrum startupów na CES 2022, pierwsze kroki skierował do pawilonu włoskiego.

Nic dziwnego, bo Włosi pokazali siłę na CES 2022. To 44 startupy działające w różnych sektorach, od 5G po zdrowie, przechodząc przez połączony dom i sztuczną inteligencję. Idee prezentowane przez włoskie firmy były niejednorodne. Na przykład Albicchiere to inteligentny dystrybutor wina, który pozwala użytkownikom pić je w idealnych warunkach temperaturowych w domu. Z drugiej strony M2Test opracował test o nazwie BES Test, który wspiera MOC (minerometria kości) do oceny stanu kości i zapobiegania skutkom osteoporozy.

Natomiast Hexagro oferował rozwiązania dla rolnictwa pionowego zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, podczas gdy Domethics pokazał Adriano koncentrator dla połączonego domu, który wykorzystuje technologię smartfonów i tabletów, która nie jest już używana.

Mogło się podobać
Trudno powiedzieć, co najbardziej zachwyciło Shapiro. Może transmisja danych z małych satelitów z prędkością 100 Mb/s: innowacja startupu Picosats, zdrowie i dobra kondycja M2Test, wspomniany startup, który na czas pomaga diagnozować osteoporozę, czy Tolemaica, która certyfikuje zdjęcia i filmy ze smartfona w ciągu jednej sekundy.

A może działający w dziedzinie zdrowia cyfrowego i nowych technologii Patchai? Digital Health to globalna szansa, zwłaszcza w tym trudnym okresie, Gdy pandemia radykalnie zmieniła nasze życie. Twórcy Patchai zapewniali, że cyfrowe podejście do opieki zdrowotnej może poprawić wrażenia i samopoczucie pacjentów. - Pacjent jest w centrum wszystkiego, co robimy - dodawali. Ta zorientowana na pacjenta platforma jest spersonalizowana, oparta na dowodach i modułowa. Patchai Behavioral Data Engagement Engine zbiera dane dotyczące zdrowia i zapewnia przydatne informacje do monitorowania pacjentów i natychmiastowej interwencji w razie potrzeby. Wspiera onkologię, immunologię, neurologię i wiele innych dziedzin medycyny.

O takich pomysłach Gary Shapiro mówił nie raz podczas swoich wystąpień na targach CES, że zmieniają nasze życie, pozwalają żyć lepiej i przyjemniej. I choć tegoroczne targi w Las Vegas ustępowały, jeśli chodzi o ilość wystawców i zwiedzających tym sprzed pandemii, to nie zabrakło prawdziwych perełek i technologicznych hitów.

Nowatorska wizja Samsunga
W przemówieniu otwierającym targi CES 2022 wiceprezes Samsunga Jong-Hee (JH) Han podzielił się wizją firmy „Razem dla jutra”. Samsung wprowadzi ją w życie m. in. poprzez inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju, celowych partnerstw oraz personalizowanych i połączonych technologii.

Fundamentem wizji przyszłości Samsunga jest to, co firma nazywa „zrównoważonym rozwojem na co dzień”. To koncepcja dążenia do tego, by zrównoważony rozwój stanowił istotę jej działań. Samsung realizuje tę wizję poprzez wdrażanie nowych praktyk produkcyjnych o niewielkim negatywnym wpływie na środowisko, opracowywanie opakowań o mniejszym śladzie węglowym, jak również poprzez odpowiedzialną utylizację urządzeń.

Tę wizję najlepiej odzwierciedlają produkty. Firma wprowadziła np. udoskonalenia w przełomowym pilocie do telewizora, który pozwala wyeliminować odpady w formie zużytych baterii. Pilot ma wbudowany panel solarny, umożliwiający jego ładowanie. Ciekawym krokiem jest również współpraca z producentem odzieży, firmą Patagonia, która wprowadza proekologiczne zmiany w swojej branży. Obie firmy połączą siły, a nowatorskie rozwiązanie, jakie opracowują, pomoże walczyć z zanieczyszczeniem plastikiem, umożliwiając pralkom Samsung zminimalizowanie przenikania mikroplastików do rzek.

Na targach CES 2022 Samsung zaskoczył, pokazał telewizor The Frame na 2022 rok, który za sprawą nowego matowego ekranu przyciągał spojrzenia zwiedzających. Nie zabrakło gigantycznych telewizorów Micro LED. Po raz pierwszy zobaczyliśmy je w wersjach 110”, 101” i 89”. Ciekawe nowości firma wprowadziła w tegorocznych telewizorach, takich jak Neo QLED – odświeżony Smart Hub, nowe funkcje dla graczy czy nowe tryby wyświetlania, w tym pionowy, z którego można będzie skorzystać za pomocą obrotowego wieszaka do TV.

Największym zaskoczeniem był The Freestyle – lekkie, przenośne urządzenie łączące funkcje projektora, głośnika i nastrojowego oświetlenia. Ważący 830 g projektor z ruchomą podstawą, która umożliwia rotację obrazu do 180°, otwiera wiele nowych zastosowań. Obraz do 100 cali można wyświetlić praktycznie na każdej powierzchni, w tym na suficie, a możliwość zasilania z powerbanka pozwala zabrać to urządzenie w każdą podróż. Ta multifunkcyjność i łatwość użycia to coś, czego nie było dotychczas na rynku.

Kultowa platforma powraca
Sony przywrócił kultowego faworyta wśród graczy: platformę PlayStation VR. Zbudowany dla PlayStation 5 nowy zestaw słuchawkowy PlayStation VR2 i kontroler Sense firmy Sony wykorzystają moc obliczeniową nowej konsoli, aby zapewnić wyższą rozdzielczość w porównaniu z poprzednim modelem. Nowy zestaw słuchawkowy jest pełen zaawansowanych funkcji, takich jak wyświetlacz 4K OLED HDR i śledzenie gałek ocznych dla uzyskania większego realizmu. Tymczasem nowe kontrolery Sony Sense VR oferują większą wierność śledzenia bez konieczności używania kamery skierowanej na graczy, podobnie jak kontrolery znajdujące się w zestawie słuchawkowym Facebook Oculus Quest 2 VR (chociaż Sony twierdzi, że PlayStation VR2 będzie wymagał kabla).

Jeśli ktoś liczył na stosunkowo niedrogi pojazd elektryczny bez specjalnych udziwnień, General Motors przedstawił na CES 2022 stosowną ofertę. Firma zaprezentowała trio całkowicie elektrycznych pojazdów o podobnym wyglądzie i zasięgu podobnym do ich odpowiedników benzynowych: elektryczny pickup Chevy Silverado oraz Chevy Equinox i Blazer, dwa elektryczne SUV-y, które mają pojawić się na rynku w 2023 roku.

Najlepszy ich walor? Ceny. Equinox będzie kosztował 30 tys. USD – oczywiście nie najtańsze to auto, ale niedrogie jak na model elektryczny rywalizujący z droższymi opcjami, takimi jak Model X Tesli i Mustang Mach-E Forda. Wszystkie trzy wyglądają nieźle, mówili zwiedzający i pewnie nie jeden z nich skusi się na takiego „elektryka”.

Tablet to, czy laptop?
Kiedy pojawił się kolejny przebój targów, czyli Asus Zenbook 17 Fold OLED, niektórzy pytali: Czy to tablet? A może laptop? Duży składany ekran Netflix? Bez względu na to, jak go „pokroisz” (lub zegniesz), Asus i jego Zenbook 17 Fold OLED może się podobać, jeśli chodzi o projekt laptopa. Nie jest to zresztą pierwszy składany laptop, ale może być pierwszym z ekranem, który sprawia, że ​​naprawdę chcemy go używać – jego 17,3-calowy wyświetlacz jest w całości OLED, co oznacza żywe kolory i świetny kontrast.

Dzięki składanemu Zenbookowi i etui podróżnemu łatwo będzie nosić ze sobą ekran większy niż niektóre monitory stacjonarne, a odłączana klawiatura zapewnia doskonałe wrażenia jak na komputerze stacjonarnym niemal w każdym miejscu.

Auto ze zmianą koloru karoserii
Bezsprzecznie jedną z największych atrakcji na CES 2022 była premiera samochodu z magiczną zmianą koloru karoserii. Mowa o BMW iX Flow z technologią E Ink. To technologia przyszłości, która za pomocą cyfryzacji dostosowuje wygląd zewnętrzny pojazdu do różnych sytuacji i indywidualnych życzeń. Powierzchnia karoserii BMW iX Flow z technologią E Ink może zmieniać odcień zgodnie z życzeniem kierowcy. Frank Weber, członek zarządu BMW AG ds. rozwoju: Doświadczenia cyfrowe będą mieć w przyszłości miejsce nie tylko na wyświetlaczach. Świat realny i wirtualny będą się łączyć ze sobą w coraz większym stopniu. Dzięki BMW iX Flow ożywiamy karoserię samochodu.

Płynna zmiana kolorów jest możliwa dzięki specjalnie opracowanemu foliowaniu karoserii, dostosowanemu do konturów tego SAV-a BMW z napędem elektrycznym. Technologia elektroforetyczna, wzbudzana przez impulsy elektryczne, przenosi na powierzchnię różne pigmenty barwne, dzięki czemu karoseria przyjmuje pożądaną kolorystykę. - BMW iX Flow to zaawansowany projekt badawczy i stylistyczny oraz dobry przykład przyszłościowego myślenia, które BMW Group udowadnia wciąż ma nowo - mówił Adrian van Hooydonk, szef działu projektowego BMW Group.

Sama technologia E Ink charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną. W przeciwieństwie do wyświetlaczy czy projektorów technologia elektroforetyczna nie wymaga żadnej energii do utrzymania wybranego koloru na stałym poziomie. Prąd elektryczny przepływa jedynie podczas krótkiej fazy zmiany koloru. Dobór barw na bazie elektroforezy oparty jest na technologii opracowanej przez firmę E Ink i stosowanej w podobnej formie w czytnikach e-booków.

BMW iX Flow z technologią E Ink zawiera kilka milionów mikrokapsułek, z których każda ma średnicę odpowiadającą grubości ludzkiego włosa. Każda z tych mikrokapsułek zawiera ujemnie naładowane białe i dodatnio naładowane czarne pigmenty. W zależności od wybranego ustawienia wzbudzenie polem elektrycznym powoduje, że na powierzchni mikrokapsułek gromadzą się albo białe, albo czarne pigmenty, nadając w ten sposób karoserii pożądany odcień.

Coś zwykłego do domu
Pomyślano też o czymś niezbyt skomplikowanym, ale co znakomicie sprawdzi się w każdym domu. Chodzi o biurko z wbudowanymi modułowymi komponentami. Jest to nowa, przełomowa koncepcja komputera Razer Project Sophia, która pozwala użytkownikom wymieniać części i moduły, takie jak wyświetlacze, koncentratory USB lub ładowarki bezprzewodowe.
To nie pierwszy już raz, kiedy firma próbowała uczynić komputer bardziej modułowym - w zeszłym roku zaprezentowała jeszcze bardziej praktyczny projekt, wykorzystując miniaturowy NUC Intela, maleńkie połączenie procesora i płyty głównej. A koncepcja PC z 2014 roku, project Christine, dała nam wgląd w możliwą przyszłość komputerów PC, dzięki której modernizacja głównych komponentów była tak łatwa, jak wymiana rolki... papieru toaletowego.

Pożegnanie z kinem
Z kolei Anker, firma produkująca wszystkie akcesoria, których możemy potrzebować w XXI wieku, powraca z aktualizacją do swojej cieszącej się uznaniem linii projektorów. I nie mogło to nadejść w lepszym momencie, ponieważ projektor Nebula Cosmos Laser 4K może być idealny dla każdego, kto już nigdy nie chce siedzieć w kinie. Projektor 4K ma jasność 2400 lumenów, więc wieczór filmowy nie musi zaczynać się o godzinie czarów, a wbudowane 30-watowe głośniki oznaczają, że nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu dźwiękowego. Projektor obsługuje również wersję Androida, więc możesz po prostu zainstalować żądane usługi przesyłania strumieniowego bezpośrednio na samym projektorze. Trzeba jednak na to wydać 2200 dolarów. Prawda, że nie jest tani, ale od kiedy dobry projektor jest tani?

Natomiast Nvidia, producent chipów, którego karty zasilają wszystko, od konsol do gier po samochody autonomiczne, wykorzystał CES 2022 do wprowadzenia kolejnej wersji swoich przyjaznych konsumentom kart graficznych. RTX 3050, stosunkowo niedroga, bo w cenie 249 USD, wypełnia dużą lukę w ofercie Nvidii i sprawia, że najnowocześniejsza technologia graficzna, taka jak ray tracing, jest bardziej dostępna dla tych, którzy nie mogą wydać więcej niż dwukrotność tej kwoty dla najwyższej klasy karty. Te tańsze karty powinny również pomóc graczom i konstruktorom komputerów PC znaleźć akcje w erze, w której karty graficzne są ciągle wychwytywane przez „górników" kryptowalut, którzy używają ich do zdobywania cennych cyfrowych monet, takich jak Bitcoin i Ether.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: CES 2022, technologiczne nowinki: Chipy dla każdego, projektory jak w kinie i auto ze zmianą koloru karoserii - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski