Champions Chess Tour. Porażka wicelidera Dudy z siedemnastolatkiem z Indii

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Jan-Krzysztof Duda przegrał drugi mecz w ostatnim turnieju cyklu Champions Chess Tour PAP
Polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda przegrał z Rameshbabu Praggnanandhaą z Indii po armagedonie w piątej rundzie finałowego turnieju online szachów szybkich (pula nagród 216 tysięcy dolarów), kończącego tegoroczny cykl Meltwater Champions Chess Tour. To jego druga porażka w imprezie.

Po pięciu rundach w klasyfikacji prowadzi z dorobkiem 14 punktów lider tegorocznego cyklu, mistrz świata Norweg Magnus Carlsen. Polak zajmuje drugie miejsce - 10 pkt, a trzeci jest Amerykanin Wesley So - 9.

Dudę, wicelidera cyklu, który w trzech pierwszych rundach pokonał Hindusa Arjuna Erigaisiego 2,5:0,5, Szachrijara Mamiedjarowa z Azerbejdżanu 2,5:1,5 i Holendra Anisha Giriego 2,5:0,5, a w czwartej przegrał z Wietnamczykiem Liem Quang Le 1:3, czekają jeszcze mecze z dwoma rywalami.

Niespodziewane zwycięstwo siedemnastolatka z Indii

Piątkową rywalizację z 17-letnim utalentowanym arcymistrzem z Indii rozpoczął od zwycięstwa białymi. Wszystkie partie w szachach szybkich kończyły się rozstrzygnięciem i zawsze wygrywały białe. W czwartym pojedynku Polak długo utrzymywał czarnymi remisową pozycję, ale popełnił błąd, który oznaczał remis w meczu 2:2 i pierwszą dla niego w tym turnieju konieczność dogrywki.

W dodatkowych partiach błyskawicznych "prawo białych figur" nadal obowiązywało. Obaj rywale wygrywali tym kolorem, z tym że jako pierwszy Praggnanandhaa, a Duda zrewanżował się w następnej.

Decydował armagedon, w którym czas nie jest już doliczany po posunięciach, białe mają pięć minut i muszą wygrać, czarnym z czterema minutami na zakończenie partii do sukcesu w meczu wystarcza remis.

Duda przegrał w dogrywce, mimo że grał białymi

Duda, jako wyżej klasyfikowany w całym cyklu, wybierał kolor i wskazał na białe. Przegrał jednak ten emocjonujący pojedynek przez trzykrotne powtórzenie posunięć, co oznaczało remis w partii, w sytuacji gdy rywal miał nieco mniej czasu i był bliższy porażki przez jego przekroczenie.

W pozostałych meczach piątej rundy lider klasyfikacji generalnej CCT, Carlsen, który zapewnił już sobie zwycięstwo w całym cyklu, wygrał z Le 4:3, także po dogrywce i zwycięskim armagedonie. Wcześniej Amerykanin Wesley So pokonał Mamiedjarowa 3:0, a Erigaisi - Giriego 2,5:0,5.

Carlsen, Praggnanandhaa, Giri i So rywalizują, siedząc przed ekranami komputerów w specjalnym studiu w San Francisco. Pozostali grają w domu.

Ośmiu uczestników rozegra siedem rund czteropartiowych meczów systemem każdy z każdym.

W niedzielę zakończenie szachowej Ligi Mistrzów

W sobotę Duda zmierzy się z So i na koniec w niedzielę z Carlsenem.

Tegoroczna edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowej Ligi Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez. Czteropartiowe mecze rozgrywane są tempem 15 minut plus 10 sekund doliczane po każdym posunięciu. W przypadku remisu 2:2 odbywa się dwupartiowa dogrywka tempem 5 minut plus 3 sekundy, a gdy i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, decyduje tzw. armagedon. Za każdy wygrany mecz w szachach szybkich uczestnik otrzymuje 7,5 tys. dol. oraz 3 punkty. W przypadku rozstrzygnięcia w dodatkowych partiach pula jest dzielona między zwycięzcę (5 tys i 2 pkt) i pokonanego (2,5 tys. i 1 pkt).

Finałowy turniej zakończy się w niedzielę.(PAP)