Od wtorku przez osiem dni społeczność żydowska na całym świecie obchodzi święto Chanuka zwane też Świętem Światła. Ustanowiono je na pamiątkę cudu chanukowego. W 165 roku p.n.e gdy wojownicy żydowscy po zakończeniu walk z Syro-Grekami weszli do świątyni w Jerozolimie znaleźli tam tylko jedną miarkę oliwy. Wydawało się, że wystarczy na jedno nabożeństwo. Tymczasem oliwa wystarczyła na osiem dni.
Zachowując pamięć o tym wydarzeniu, Żydzi codziennie przez osiem dni zapalają kolejne świeczki. Zgodnie z obyczajem pierwszą świeczkę zapalono we wtorek także w Gminie Żydowskiej w Poznaniu. W uroczystości wzięli udział członkowie i przyjaciele gminy.
Zgodnie z tradycją pierwszą świeczkę zapalili zasłużony dla Gminy Żydowskiej Czesław Pardela oraz organizatorka konkursu piosenki żydowskiej ”Muzyka może czas pokonać” Małgorzata Maciejewska.
Nabożeństwo prowadził podrabin Szymon Zadumiński. Jak powiedziała przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus, współczesnym cudem chanukowym jest fakt odrodzenia 18 lat temu gminy w Poznaniu, a także silna hebraistyka na UAM.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?