Chcesz być samorządowcem? Musisz złożyć ślubowanie!

  Chcesz być samorządowcem? Musisz złożyć ślubowanie!

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Żeby zostać pracownikiem samorządowym nie wystarczy już wygrać konkursu czy zdać egzaminu po okresie przygotowawczym. Z woli parlamentu trzeba złożyć ślubowanie. Jeśli kandydat na urzędnika odmówi, nie zostanie zatrudniony.
  W Luboniu taka ceremonia już się odbyła. - W obecności burmistrza i sekretarza miasta Lubonia słowa "Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania" wypowiedziała pani Henryka Grygier-Konewka zatrudniona na stanowisku podinspektora do spraw inwestycji - informuje Agnieszka Begier rzecznik prasowy Urzędu Miasta Luboń.


  Obowiązek złożenia ślubowania reguluje art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. Zgodnie z prawem wszyscy zatrudnieni na stanowisku urzędniczym są zobowiązani do złożenia ślubowania, natomiast każdy zatrudniony na tym stanowisku po raz pierwszy jest zobligowany do złożenia ślubowania przed podpisaniem umowy, a po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu. Służba przygotowawcza oraz egzamin to także nowinki, które pojawiły się w znowelizowanej ustawie.

  Czemu ma służyć ta ceremonia i czy naprawdę jest konieczna? Co chcieli tym osiągnąć parlamentarzyści, którzy głosowali za zmianami w ustawie?

  - Chodziło o podniesienie rangi pracownika samorządowego. Posłowie w Sejmie RP składają ślubowanie, robią to wójtowie i burmistrzowie oraz prezydenci, więc mogą i pracownicy urzędów gmin. To był projekt rządowy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodziło o symbol, a nie poddańczość wobec wójta - mówi Waldy Dzikowski, poseł PO.

  - Praca w administracji publicznej jest służbą i nikomu to ślubowanie nie zaszkodzi. Termin administracja oznacza służbę - przekonuje Halina Respondek, posłanka PO, zaangażowana w przygotowanie projektu ustawy.

  - To przypomina lata 80., kiedy kandydata na urzędnika wysyłano na dwutygodniowe szkolenie, później zdawał egzamin, a po nim był mianowany na pracownika państwowego - mówi Michał Podsada burmistrz Pobiedzisk.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  www

  Mieczysław Łapa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Żadne ślubowanie nie uchroni nas przed pazernym urzędnikiem samorządowym czy parlamentarnym.Uczciwość i etyka zawodowa jest wpisana we krwi ludzi.Można być porządnym urzędnikiem bez ślubowania...,i...rozwiń całość

  Żadne ślubowanie nie uchroni nas przed pazernym urzędnikiem samorządowym czy parlamentarnym.Uczciwość i etyka zawodowa jest wpisana we krwi ludzi.Można być porządnym urzędnikiem bez ślubowania...,i można ślubować -natomiast potem ulegać korupcji,czy innym nadużyciom...!No...,chyba że ślubujący w razie czego podlega sankcjom karnym...?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo