Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz pracować jako freelancer? W tych branżach znajdziesz pracę. Pamiętaj jednak, że zarobki nie są stałe

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Freelancerzy najczęściej pracują w copywritingu, grafice, SEO lub mediach społecznościowych – wynika z danych Useme, platformy dla freelancerów i zleceniodawców.
Freelancerzy najczęściej pracują w copywritingu, grafice, SEO lub mediach społecznościowych – wynika z danych Useme, platformy dla freelancerów i zleceniodawców. unsplash
Praca jako freelancer nie jest łatwa. Wymaga ciągłego wyszukiwania zleceń. Są jednak branże, w których freelancerom pracuje się najlepiej. Gdzie jest najwięcej zleceń? Czy freelancerzy realizujący dzieła i umowy zlecenia w pozostałych profesjach również nie mogą narzekać na brak pracy? Sprawdzamy, jak te dane zmieniały się w ciągu ostatnich 3 lat.

Spis treści

Wielu młodych ludzi nie wie, w jakiej branży chciałoby pracować. Czasami dzielą się swoimi przemyśleniami – chcieliby pracować zdalnie lub jako freelancer. Jak się okazuje, są branże, które zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo, że będziemy mogli być niezależni, wykonywać wolny zawód lub pracować, kiedy chcemy.

Wymagają jednak dużej samodyscypliny i często pracy po godzinach, a wypłata jest zależna od efektów. Nie zawsze możemy w nich liczyć na stałą pensję. To nie jest sposób pracy dla każdego. Jednak jeżeli już się na niego zdecydujemy – są pewne branże, w których możemy liczyć na szybkie zostanie freelancerem.

Gdzie pracują freelancerzy? W tych branżach jest najwięcej zleceń

Freelancerzy najczęściej pracują w copywritingu, grafice, SEO lub mediach społecznościowych – wynika z danych Useme, platformy dla freelancerów i zleceniodawców. Serwis podzielił się danymi dotyczącymi największej liczby zleceń w poszczególnych branżach freelancingu. Jak się okazuje, istnieje zależność między liczbą freelancerów specjalizujących się w danej branży a zapotrzebowaniem na konkretne umiejętności.

– Podane informacje dają ciekawy obraz tego, jak zmienia się zapotrzebowanie zleceniodawców na wykonanie konkretnych dzieł, dzięki czemu mogą być wskazówką dla początkujących wolnych strzelców oraz osób, które chciałyby spróbować swoich sił we freelancingu – komentuje Przemysław Głośny, prezes Useme.

Copywriterzy są poszukiwani – tu łatwo znajdziesz pracę. Jakie są wymagania?

Pisanie tekstów na zamówienie znalazło się na pierwszym miejscu wśród branż, w których nie można narzekać na brak pracy. W I kwartale 2023 roku liczba zleceń dedykowanych copywriterom wyniosła prawie 26 proc. Pozycja copywritingu jest nadal silna, choć spada ich udział w liczbie wszystkich zleceń (w 2021 roku były to 33 proc., rok później już 29 proc.).

– Wskazane dane odpowiadają podaży wolnych strzelców specjalizujących się w tworzeniu treści m.in. na strony internetowe, artykułów sponsorowanych, haseł reklamowych czy opisów produktowych. Według raportu „Branże freelancingu w Polsce” copywriterzy w Polsce stanowią niemal 27 proc. całego rynku. To branża, w której często wykonuje się zlecenia dodatkowe, dorabiając do pracy na etacie – tłumaczy Natalia Zielińska, Marketing Manager w Useme.

Jak dodaje, aż 46 proc. ankietowanych freelancerów pracuje do 4h dziennie.

– Jest to również najbardziej zapracowana grupa niezależnych specjalistów – 22 proc. copywriterów deklaruje realizację ponad 10 zleceń w ciągu miesiąca – tłumaczy Natalia Zielińska.

Tworzenie grafiki zawodowo i za pieniądze – czy łatwo dostać zlecenie?

Kolejną branżą popularną wśród zleceniodawców jest grafika – stanowi ona prawie 20 proc. całości zleceń. Liczba prac graficznych niezmiennie od 3 lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

Podium zamykają SEO oraz media społecznościowe z liczbą 16 proc. To pozycjonowanie stron internetowych, czyli działalność, która ma sprawić, że nasza witryna będzie lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania Google. W mediach społecznościowych znaczenia nabierają natomiast działania związane z prowadzeniem i moderacją firmowych profili i fanpejdżów. W 2021 roku stanowiły one 12 proc. całości zleceń, a w 2022 roku ta liczba wzrosła do 15 proc.

W których branżach liczba zleceń najbardziej spadła?

Nie wszystkie branże polskiego freelancingu odnotowują wzrosty w udziale zleceń. Należą do nich tłumaczenia – 8 proc. w 2023 roku (spadek z 9,4 proc. w 2021 roku) oraz fotografia 5,8 proc. (spadek z 7,2 proc.).

– Jak wynika z raportu „Branże freelancingu w Polsce”, tłumacze to najbardziej wykształcona grupa freelancerów. Dodatkowo, mimo spadku udziału zleceń w tej branży, należy podkreślić, że tłumaczenia należą do bardziej dochodowych profesji – takich, w których freelancerzy zarabiają powyżej 5 tysięcy złotych na miesiąc – komentuje Natalia Zielińska, Marketing Manager w Useme.

Jak dodaje, wspomniane zarobki zadeklarowało 18 proc. ankietowanych tłumaczy.

Rynek freelancingu dynamicznie rośnie, ma na to wpływ nie tylko upowszechnienie modelu pracy zdalnej, ale też wzrost popularności współpracy z niezależnymi specjalistami, co wpływa na popyt ich usług. Branżami, w których pojawia się najwięcej zleceń, są: copywriting, grafika, SEO i social media. Ponadto z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na wykonawców prac związanych z szeroko rozumianym IT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz pracować jako freelancer? W tych branżach znajdziesz pracę. Pamiętaj jednak, że zarobki nie są stałe - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski