Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cheerleaderki z Kolejorz Girls dostały się na zawody w Stanach Zjednoczonych. Już niewiele im brakuje do wyjazdu!

Angelika Sarna
Angelika Sarna
Wideo
od 16 lat
Grupa cheerleaders Kolejorz Girls po nominacji do kadry narodowej w 2022 roku dostała się do reprezentacji kraju na mistrzostwa świata w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Na wyjazd potrzebują około 200 000 zł. Dziewczyny proszą o pomoc w zebraniu funduszy.

Zbiórka pieniędzy Kolejorz Girls na wyjazd do Stanów Zjednoczonych

Grupa cheerleaders Kolejorz Girls w kwietniu 2022 roku wzięła udział w mistrzostwach Polski. Dzięki swojemu zwycięstwu dostała się na mistrzostwa świata. Te odbędą się w dniach 20-23 kwietnia 2023 roku w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Aby pojechać na zawody 20-osobową drużyną, muszą uzbierać około 200 tys. złotych. Taka kwota przewyższa znacznie możliwości finansowe zawodniczek.

- Przygotowujemy już choreografię na światowym poziomie. Obecnie latamy między salą treningową a poszukiwaniem sponsorów i środków na wyjazd. Liczymy na pomoc miasta, znajomych, ale też kibiców, którzy nas tyle lat wspierali - informuje Marta Maj-Nowakowska, kierownik grupy. I dodaje - Przygotowania idą już pełną parą, trenujemy tak naprawdę 4 razy w tygodniu, a czasem nawet częściej. Im bliżej do mistrzostw, tym bardziej nasze treningi będą zwielokrotnione.

Ekipa Kolejorz Girls zdobyła już dużo pucharów Polski - w tym sporo srebrnych i złotych. Jednak jednym z większych osiągnięć jest lokata na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski, która dała możliwość wzięcia udziału w mistrzostwach świata w Orlando. Niestety o zwycięstwie dowiedziały się pod koniec lutego - dlatego ich zakres zebrania pieniędzy jest bardzo ograniczony w czasie.

- Od dawna moim marzeniem jest wyjazd do Stanów - dokładnie do Orlando i myślałam, że pewnie uda mi się tam pojechać na starość. A tu nagle okazuje się, że to nie jest takie niemożliwe. Może spełnić się coś, co to tej pory wydawało mi się nieosiągalne. Trzeba podążać za marzeniami - mówi Paulina, jedna z zawodniczek.

Dziewczyny, które trenują w Kolejorz Girls mają od 16 do nawet 30 paru lat. Nie ma określonej granicy wieku. Niektóre z zawodniczek pracują już na pełny etat i łączą życie zawodowe z treningami. Przygotowania odbywają się w ratajskich domach kultury m.in. Jagiellonka czy Jędruś.
Oprócz zbliżających się mistrzostw świata, przed cheerleaderkami są jeszcze jedne zawody. W marcu pod Warszawą team zmierzy się w Mistrzostwach Polski, które będą eliminacjami do przyszłorocznych światowych mistrzostw. Podczas treningu, w którym mogliśmy wziąć udział dziewczyny z Kolejorz Girls zaprezentowały nam zalążek pokazu, przygotowanego na mistrzostwa.

Wielu kibiców zastanawia się, dlaczego Klub Lech Poznań nie pomoże dziewczynom finansowo.

- Kolejorz Girls formalnie nie należy do Lecha Poznań. Jednak staramy się im pomóc zdobyć pieniądze na zawody. Podbijamy ich zrzutkę i zachęcamy do wsparcia w social mediach - przekazuje rzecznik prasowy Lecha Poznań, Maciej Henszel.

Kim są dziewczyny z Kolejorz Girls?

Grupa cheerleader Kolejorz Girl działa w ramach STUDIO KG i istnieje nieprzerwanie od 2004 roku. Należą do Polskiego Związku Cheerleadingu Sportowego. Większość zawodniczek w drużynie spędziła ponad połowę swojego życia.

- Pandemia oraz stan murawy obecnie wstrzymały nasze występy na stadionie. Ostatnio można nas było obejrzeć na strefie rodzinnej przy stadionie. Często możecie nas spotkać podczas akcji promocyjnych na maratonach poznańskich, turniejach młodzieżowych czy podczas wydarzeń “Lech Kaptur”. Ciągle w jakimś stopniu kręcimy się wokół Lecha - opowiada Marta Maj-Nowakowska, kierownik grupy.

Dziewczyny specjalizują się w kategorii tanecznej. I właśnie ją będą chciały zaprezentować na tegorocznych zawodach. Chilridingiem szczególnie intensywnie zaczęły się zajmować na początku pandemii. Wtedy było więcej czasu, który mogły poświęcić na treningi.

- Do zespołu dołączyłam w 2007 roku, kiedy miałam 8 lat. Więc tak naprawdę większość życia tutaj spędziłam. Jeszcze nie do końca w to wierze, że dostałyśmy się na światowe zawody - to takie spełnienie marzeń. Mam nadzieję, że uda nam się pojechać całym zespołem. Bardzo się przygotowujemy, chodzimy na treningi przynajmniej 4 razy w tygodniu. Cały czas między sobą rozmawiamy, wysyłamy jakieś piosenki do inspiracji. Każda się angażuje w 100 % - przedstawia Paulina zawodniczka - Kiedy do nas to doszło, zaczęłyśmy się bardzo angażować, planować zbiórki, pakiety sponsorskie. Wtedy zaczęłam w to bardziej wierzyć i myślę, że w grupie siła - stwierdza Paulina, zawodniczka.

Stany Zjednoczone jako mekka cheerleadingu jest spełnieniem marzeń całej drużyny Kolejorz Girls. Grupa chce zmienić przyjęty stereotyp dziewczyny z pomponami, która tylko ładnie wygląda.

- Wychodzimy z tego stereotypu dziewczynki z pomponami, która ładnie wygląda. Wychodzi i macha i to wszystko. W stanach ten sport jest bardzo pożądany, każdy collage, każda szkoła, uniwersytet, drużyna sportowa ma swoją drużynę cheerleaderek. One są czasem bardziej popularne od zawodników. Marzeniem każdej trenującej dziewczyny jest wyjazd do Stanów Zjednoczonych i jak zobaczyć miejsce, gdzie ten sport się narodził- kontynuuje Marta.

- Nasze układy to są bardzo trudne elementy, które ćwiczymy parę godzin. To ma lekko wyglądać bo tak się przyjemniej ogląda. To są ciężkie treningi i mnóstwo włożonej pracy - podkreślają zawodniczki.

W Stanach Zjednoczonych ten sport jest bardzo pożądany. Każdy college, szkoła, uniwersytet czy drużyna sportowa ma swoją grupę chelredears. One są niekiedy bardziej popularne od samych zawodników. Dlatego marzeniem każdej trenującej dziewczyny jest wyjazd do Stanów Zjednoczonych, żeby zobaczyć miejsce, gdzie ten sport się narodził.

- Zaczęłam tańczyć w 2010 roku, więc już teraz leci mój 13 rok. Jak dołączyłam Poznań akurat przygotowywał się do Euro 2012 i było głośno o piłce nożnej, a także dziewczynach Kolejorz Girls. Zobaczyłam je na stadionie jak tańczą i stwierdziłam czemu bym nie miała spróbować. Jak się dowiedziała o możliwości wyjazdu na mistrzostwa do Stanów Zjednoczonych, stwierdziłam, że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba po prostu działać i spełniać marzenia. To będzie dla mnie jedno z większych wyzwań do tej pory tanecznych - zaznacza Karola, zawodniczka. I dodaje - Każdy układ wymaga pewnych umiejętności ale myślę, że najtrudniejszym układem jest Cheer. Bo trzeba połączyć trochę akrobatykę z tańcem. Jest tempo, dynamika i trzeba naprawdę się napracować, żeby taki układ wytańczyć.

Jeśli ktoś chciałby pomóc sfinansować wyjazd na mistrzostwa do Stanów Zjednoczonych dla Kolejorz Girls to dziewczyny przygotowały ciekawą ofertę!

- To nie jest tak, że my nic nie oferujemy w zamian. Dziewczyny z chęcią wystąpią na różnego rodzaju eventach firmowych, uroczystościach czy sesjach zdjęciowych. Możecie z kadrą narodową zrobić zdjęcia i w ten sposób promować zawodniczki - kończy trenerka.

Wpłaty na zbiórkę można dokonać pod linkiem: pomagam.pl/kolejorzgirls

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski