Chętnie wrócę za rok do Poznania - rozmowa z Chico Freemanem

  Chętnie wrócę za rok do Poznania - rozmowa z Chico Freemanem

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Chico Freemanem, saksofonista amerykański który podczas Era Jazu Aquanet Jazz Festival stworzył z młodymi muzykami Poznań Jazz Project mówi o swojej muzyce.
  Chico Freemann grał na tegorocznym festiwalu Era Jazzu

  Chico Freemann grał na tegorocznym festiwalu Era Jazzu ©Seifertfotografia  Dlaczego zdecydował się Pan na wykonanie podczas Ery Jazzu muzyki ze swojej nowej płyty z młodymi, poznańskimi muzykami. Jakie znaczenie ma dla Pana to doświadczenie?

  Nigdy przedtem nie grałem z polskim zespołem. Nagrywałem jedynie płytę z Tomaszem Stańko. Gdy wysłałem moją nową płytę organizatorowi Ery Jazzu Dionizemu Piątkowskiemu, którego znam od lat, powiedziałem, że mogę wystąpić z muzykami, z którymi gram na co dzień, ale wierzę, że znajdzie mi w Polsce znakomitych młodych instrumentalistów, z którymi będę mógł zagrać. Dlatego ten występ, z którego jestem bardzo zadowolony, miał dla mnie ogromne znaczenie. Ci młodzi muzycy - basista Damian Kostka, pianista Jacek Szwaj, perkusista Mateusz Brzostowski, a także Dawid - brat Damiana grający na gitarze, są bardzo zdolni. Wróżę im ciekawą przyszłość na trudnym jazzowym rynku muzycznym.

  Wspomniał Pan o Tomaszu Stańko. A czy słyszał Pan w Stanach o innych polskich muzykach jazzowych, jak choćby Michał Urbaniak czy Urszula Dudziak?

  Rzeczywiście. Przypomniał mi pan. Oczywiście, znam Ulę i Michała. Powiem więcej, nagrywałem z nimi, kiedy mieszkali w Nowym Jorku, ale nigdy do tej pory nie grałem z polską sekcją rytmiczną.

  Czy była to Pana pierwsza wizyta w Polsce?

  Nie. Wcześniej występowałem już w Warszawie i Krakowie oraz kilku mniejszych ośrodkach, ale nie pamiętam nazw.

  Jest Pan liderem grupy. W jazzie niezwykłą rolę odgrywa improwizacja. Ile miejsca podczas koncertu rezerwuje dla siebie, a ile daje Pan miejsca na realizację swoich pomysłów innym?

  Oczywiście, w oryginalnych moich utworach najwięcej jest mojej muzyki, ale szanuję też to, co wnoszą moi koledzy. Cały czas pamiętam jednak, że nie jestem tylko improwizatorem, ale i kompozytorem.

  W Poznaniu zagrał Pan podczas Ery Jazzu. A jakie są dalsze pana plany?

  Z Poznania poleciałem na koncert do Istambułu. Stamtąd wróciłem do Stanów Zjednoczonych. Mam zaplanowane koncerty w Nowym Jorku, New Jersey i Chicago. Potem znów wracam do Europy na festiwale. Po drodze Kalifornia i znów we wrześniu Europa. Dopiero w listopadzie będę miał chwilę przerwy.

  Jest Pan związany z chicagowskim ruchem muzycznym AACM. Czy słyszał Pan o odbywającym się w Poznaniu festiwalu Made in Chicago, na którym co roku występują właśnie artyści związani z AACM?

  Oczywiście. Grał tu kiedyś mój wujek George Freeman. Dyrektor artystyczny festiwalu ze strony amerykańskiej Laureen Deutsch jest moją przyjaciółką. W przyszłym roku wybieram się z Georgem do Europy i myślę, że wystąpimy na Made in Chicago w Poznaniu.


  Rozmawiał Marek Zaradniak

  Rozmowa

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo