Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurdzy nie mogą operować nowotworów z powodu ustawy. Lekarze apelują o zmianach w prawie

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Chirurdzy w wielu szpitalach Polski nie mogą operować chorych na nowotwory. Wszystko przez nowelizację ustawy o prawie farmaceutycznym.
Chirurdzy w wielu szpitalach Polski nie mogą operować chorych na nowotwory. Wszystko przez nowelizację ustawy o prawie farmaceutycznym. pixabay
Jak podaje Rzeczpospolita, w szpitalach w całym kraju brakuje znacznika, który podczas operacji onkologicznych pozwala wykryć przerzuty do węzłów chłonnych. Przyczynił się do tego zapis w prawie farmaceutycznym. Wedle nowego brzmienia ustawy zabrania się łączyć działalność leczniczą z prowadzeniem hurtowni farmaceutycznej. Nowelizacja z kwietnia 2018 roku motywowana była przeciwdziałaniem procederowi nielegalnego wywozu leków zagranicę. W praktyce doprowadziła ona do zamknięcia wielkiej hurtowni, która dostarczała do wielu szpitali ważny znacznik.

Dziennikarze Rzeczpospolitej dotarli do informacji, z których wynika, że w szpitalach lekarze mają trudności z przeprowadzeniem operacji chorych na nowotwory przez braki znacznika, który pozwala wykryć przerzuty do węzłów chłonnych. Jedni lekarze decydują się na przełożenie terminów operacji, inni zaś przeprowadzają operacje "na ślepo" bez oznaczenia węzłów chłonnych znajdujących się najbliżej guza nowotworowego, w których najczęściej pojawiają się przerzuty.

Wszystko przez zmiany w prawie farmaceutycznym, które spowodowały zamknięcie jednej z największych hurtowni farmaceutycznej - PolAtomHurt w Świecku, który był częścią Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.

Sprawdź też:

Główny Inspektorat Farmaceutyczny 1 sierpnia 2019 r. zamknął PolAtomHurt powołując się właśnie na nowelizację prawa farmaceutycznego, które ma na celu niwelację wywozu leków za granicę. Jak podaje Rzeczpospolita, Iliana Chwalińska, rzecznik PolAtomHurt zapewnia, że instytut przez wiele miesięcy próbował udowodnić GIF, że jego działalność przekreśla możliwość wywozu leków. Niestety GIF nie przyjął tych tłumaczeń.

Czytaj też: 6-letnie dziecko, które zmarło w niedzielę w poznańskim szpitalu, zaraziło się pneumokokami. Śmierć dziewczynki wywołała panikę

- Przepis o zakazie łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem hurtowni farmaceutycznej, mający przeciwdziałać wywozowi leków, powinien wyłączać prowadzenie hurtowni radiofarmaceutyków choćby dlatego, że nie są one przedmiotem wywozu. Brak takiego wyłączenia naraża zdrowie i życie ludzi i należy się zastanowić, czy obecna sytuacja nie jest wynikiem niedbalstwa - skomentował prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego dla "Rzeczpospolitej".

W Wielkopolsce, podobnie jak w stołecznych szpitalach, nie jest odczuwalny problem braku znaczników, ponieważ placówki medyczne czerpią z innych hurtowni. Ale z PolAtomHurt korzystało między innymi województwo lubelskie.

Zobacz też:

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski