Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chleb żytni wielkopolski produktem tradycyjnym

Elżbieta Podolska
Wypiek chleba  żytniego wielkopolskiego ma ponadstuletnią tradycję
Wypiek chleba żytniego wielkopolskiego ma ponadstuletnią tradycję Janusz Romaniszyn
Rozpoczynamy cykl, w którym będziemy przedstawiać wielkopolskie produkty. To wszystko, czym możemy się pochwalić, co warte jest promowania i przede wszystkim smakowania.

Wypada zacząć od chleba, bo to bez niego nie możemy się obyć. To kromką świeżego chleba rozpoczynamy dzień, potem idziemy z nim do pracy, czasem towarzyszy nam przy obiedzie, a potem z nim kończymy dzień.

Podobno ludzkość wypieka go od ponad 12 tysięcy lat. Najstarszy bochenek, jaki udało się odnaleźć archeologom pochodzi sprzed 6 tysięcy lat i został odnaleziony na Krecie.

Pewnie w Wielkopolsce aż takich tradycji nie ma, ale za to mamy się, czym pochwalić. To chleb żytni wielkopolski został wpisany na listę produktów tradycyjnych. Pięknie pachnie, jest okrągły i waży 2,5 kilograma. W smaku jest nieco kwaskowy. Warto poszukać go w piekarniach, bo jego smak ubarwi każdy posiłek.

Polecamy: Kulinarium, czyli przepisy i porady na GłosWielkopolski.pl

Chleb żytni wypiekany był z ciasta kwaśnego, rosnącego. Mąkę zmieszaną z wodą należało poddać zakwaszeniu, co powodowało pojawienie się w cieście gazu, który dalej stymulował jego wzrost. Taki sposób wypieku chleba upowszechnił się na terenie wsi polskiej, w tym także wielkopolskiej, na przełomie XIX i XX wieku.

Chleb wypiekano raz w tygodniu, bądź co 10-14 dni. By zachować jego świeżość, suszono go bądź przechowywano w workach po mące. Przed spożyciem odświeżano go przez 3-krotne moczenie lub wkładanie na krótko do pieca. W okresie międzywojennym czasem do chleba dodawano drożdży. Dobrze wyrobione i wyrośnięte ciasto formowano w bochenki, układano na płótnie lub w koszyczki i dalej wkładano do pieca.

W starszych domach olęderskich piece chlebowe znajdowały się we wnętrzu, w szerokich kominach budowanych z gliny. Pruskie zakazy przeciwpożarowe spowodowały, że we wsiach zwartych piece chlebowe lokalizowano poza domem. Chleb żytni wielkopolski jest wypiekany według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

W Wielkopolsce na listę produktów tradycyjnych wpisano też chleb cygański, chleb z Komorowa i poznański pumpernikel Adama.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski