MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Usteckiej młodzieży bursztynowe łowy na plaży

Fot. Justyna Wawak
Połowy bursztynu przy rurze refulacyjnej.
Połowy bursztynu przy rurze refulacyjnej. Fot. Justyna Wawak
Nawet 1000 złotych tygodniowo zarabiaja uczniowie usteckich szkół na połowach bursztynu.

Młodzi ludzie sitami przeszukują wodę wylewaną na plażę w czasie jej refulacji.

Stosowany przez ustecką młodzież sprytny sposób poławiania bursztynów łączy w sobie siły natury i techniki. Każdego roku, po zimowych sztormach ustecka plaża jest bardzo zniszczona i woda zabiera z niej setki ton piasku. Aby przywrócić plaży wakacyjny wygląd, administrujący plażą słupski urząd morski co roku musi nanieść na nią piasek wybrany z dna morskiego.

W tym roku na ustecką plażę trafia 100 tys. metrów sześciennych piasku, który toczony jest metalowymi rurami. I to właśnie przy wylocie takiej rury najłatwiej znaleźć bursztyn niesiony przez wodę. - Wystarczy podstawić sito pod strumień wody i piasku. Bursztyny można znaleźć wtedy, gdy z rury leci muł, bo to oznacza, że piasek pobierany jest z dna morza, a tam właśnie najłatwiej je znaleźć - mówi Jacek, jeden z młodych poławiaczy bursztynu. -Zbieramy tylko bursztyny, które ważą przynajmniej 30 gramów. Mniejszych nie opłaca się zbierać i rozdajemy je przyglądającym się nam wczasowiczom.

Jacek i jego dwaj koledzy zarabiają przy bursztynowych łowach już od 3 lat. Przyznają, że w ciągu tygodnia potrafią w ten sposób zarobić nawet tysiąc złotych. Za zarobione pieniądze kupili sobie nowe komputery. Wiele pieniędzy przeznaczają na drobne przyjemności. - Największy bursztyn, jaki znalazłem, ważył 322 gramy i wart był około 2,5 tysiąca złotych - mówi Jacek. - Zostawiłem go sobie na pamiątkę, bo pięknie wygląda.

Złowiony na usteckiej plaży jantar chętnie kupują bursztynnicy, aby robić z niego swoje wyroby. - Bursztyn bałtycki jest najlepszy, bo ten pochodzący z kopalń często trzeba mocno obrobić, zanim się użyje - mówi Grzegorz Obojski, ustecki bursztynnik.
Połowy bursztynu są dla usteckiej młodzieży częstym źródłem zarobkowania.

- Gdy jest ciepło, to uczniom do głowy przychodzą różne pomysły, ale staramy się wyłapywać wszystkie wagary i natychmiast zgłaszamy je rodzicom - mówi Elzbieta Mey-Wysocka, dyrektorka gimnazjum w Ustce.

Nanoszenie piasku na ustecką plażę i największe bursztynowe łowy potrwają do końca maja.

Wiosenne połowy

W ciągu ostatnich lat największe połowy bursztynu w Ustce organizowane są w wiosną i jesienią, gdy sa największe sztormy i to, co znajduje się na dnie morza, woda wyrzuca na brzeg. W tym roku największy bursztyn w Ustce znalazł przy rurze refulacyjnej Mariusz Łobosa z Wałbrzycha. Ważył prawie pół kilograma.

Ceny bursztynu

- 300 dolarów amerykańskich kosztuje w Polsce kilogram najlepszego bursztynu bałtyckiego,
- 180 złotych można dostać w skupie za kilogram małych kawałków bursztynu na korale,
- 60 zł za kilogram jantaru na nalewkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza