Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chore i ranne ptaki z Poznania nadal będą leczyć weterynarze z Uniwersytetu Przyrodniczego. Ptasi Azyl pozostaje w Uniwersyteckim Centrum

MRT
Ptasi Azyl powstał na terenie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w 2017 roku.
Ptasi Azyl powstał na terenie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w 2017 roku. Poznan.pl
Pomagają zagubionym ptakom i tym, które wolno żyją w naszym mieście. Opatrują, rehabilitują, czasem, gdy jest to konieczne, przeprowadzają nawet najbardziej skomplikowane zabiegi. Tylko w 2020 roku pomogli 2050 ptakom oraz 140 małym ssakom. Ptasi Azyl to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania, a specjaliści tam pracujący przez kolejne trzy lata będą zajmować się dzikimi ptakami oraz małymi ssakami z terenu Poznania.

Dokąd można oddać w Poznaniu rannego lub chorego ptaka?

Ptasi Azyl w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej to wyjątkowe miejsce, gdzie pomoc udzielana jest przede wszystkim ptakom, ale i małym ssakom żyjącym dziko na terenie Poznania. Specjaliści tam pracujący stworzyli przez lata ośrodek leczenia i rehabilitacji rannych i chorych zwierząt.

Tylko w zeszłym roku w Ptasim Azylu udzielono pomocy aż 2050 ptakom z 84 różnych gatunków oraz 140 ssakom.

Wilki pod Swarzędzem:

Ptasi Azyl w Poznaniu do 2023

Azyl powstał na terenie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w 2017 roku. Placówka została przeniesiona z terenu Nowego Zoo, po tym jak na terenie powiatu poznańskiego zaczęły pojawiać się przypadki ptasiej grypy.

- Azyl to miejsce, które jest w naszym mieście niezwykle potrzebne. Wiele ptaków i zwierząt trafia do nas, gdzie dzięki fachowej, doświadczonej kadrze uzyskują natychmiastową pomoc. Z drugiej strony nasi studenci kierunku weterynaria mają okazję do tego, aby uczyć się, jak leczyć ptaki i inne zwierzęta

– mówi Maciej Gogulski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UPP.

Urząd Miasta Poznania zdecydował się więc przedłużyć umowę z uniwersytetem na prowadzenie placówki. Przynajmniej do 2023 roku Ptasi Azyl będzie funkcjonował przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

- Z roku na rok liczba zwierząt trafiających pod opiekę Uniwersyteckiego Centrum systematycznie się zwiększa - co dowodzi, jak potrzebny jest ten ośrodek. Miasto i Uniwersytet połączyło siły dla dobra miejskich zwierząt - zaczynaliśmy w Poznaniu od 900 osobników w skali roku, dziś jest to ponad dwa razy tyle. Liczby te pokazują również, jak rośnie świadomość społeczna i empatia poznaniaków, którym nie jest obojętny los zwierząt. Cieszy mnie, że współpraca mogła zostać rozszerzona również o drobne ssaki i że układa się ona tak pomyślnie

- uważa Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Ptasi Azyl. Trafiają tam zwierzęta dzięki strażnikom miejskim

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej dysponuje nie tylko wolierami dla zwierząt, ale również wyspecjalizowanym sprzętem diagnostycznym i fachową kadrą. Tym samym zwierzętom wolno żyjącym z terenu Poznania stworzono optymalne warunki do powrotu do zdrowia. Dzięki sprawnie udzielanej pomocy weterynaryjnej ponad połowa przyjmowanych do ośrodka zwierząt wraca do swojego naturalnego środowiska.

Jak wynika ze statystyk straży miejskiej, w samym tylko pierwszym półroczu roku 2020 Ekopatrol wykonał blisko 700 przewozów ptaków i małych ssaków do ośrodka - nierzadko transport dotyczył osobnika dorosłego wraz z młodymi.

Najczęstszymi pacjentami były gołębie, jerzyki, wróble, ale także rzadziej spotykane gatunki ptaków, jak bąki zwyczajne, bażanty, czyże, dzięcioły czy jastrzębie.

Ptasi Azyl. Kontakt i potrzebne informacje

Ośrodek leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt działa codziennie. Ptaki i małe ssaki można przywieźć osobiście lub zgłosić interwencję Ekopatrolowi Straży Miejskiej Miasta Poznania. Sam ośrodek rehabilitacji nie świadczy usług transportowych.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej mieści się przy ul. Szydłowskiej 43 w Poznaniu. Godziny otwarcia: dni powszednie 8.00-21.00, niedziele i święta: 10.00-18.00.

Telefony kontaktowe:

  • Ekopatrol Straży Miejskiej Miasta Poznania: 61 8 785 587,
  • zgłoszenia można przekazywać pod numer interwencyjny 986,
  • ośrodek leczenia i rehabilitacji: 61 8 466 684.

Zobacz:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

"Kto się boi wilka, niech do lasu nie wchodzi". Słowa starego przysłowia do serca wziął sobie burmistrz Chodzieży, który przestrzega mieszkańców gminy, by unikali spacerów do lasów i pilnowali zwierząt domowych, bo w sąsiedztwie grasują wilki. Przez lata wiele mitów urosło na temat tego drapieżnika, którego coraz częściej można spotkać w Wielkopolsce. Czytaj dalej ---->

Wilki w Wielkopolsce: Czy powinniśmy się ich bać? "Możemy by...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski