“Stworki” – tak określono mopsy, odebrane w ostatnich dniach z pseudohodowli przez działaczy Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.
“Przyjechały do nas dwa mopsy - ofiary pseudohodowli. (...) Powykrzywiane i z chorymi gałkami ocznymi. Kolejny raz moda = okrucieństwo. Bo przecież musimy pokazać się z niby rasowym stworkiem na ulicy, bo posiadanie kundelka to dla niektórych wstyd. Szczególnie dla tych, którym z butów wystaje słoma…” – napisali w mediach społecznościowych.
Takich przypadków - niestety - było wiele także w Wielkopolsce. Kilka tygodni temu pisaliśmy o tragedii zwierząt z pseudohodowli w Obornikach. Działacze Towarzystwa Ochrony Zwierząt opowiedzieli o gehennie, którą coraz częściej zastają podczas swoich interwencji w całym województwie - psy uwiązane na krótkich łańcuchach, żywione spleśniałym chlebem, zaniedbane, bez dostępu do wody. Okropnie wychudzone, pochorowane. Jak podkreślali ratownicy TOZ, takich interwencji i miejsc kaźni żywych stworzeń jest coraz więcej.
Głośna interwencja aktywistów miała miejsce ostatnio także w Środzie Wielkopolskiej - odebrano tam 38 psów w dramatycznym stanie. Część z nich była poraniona, zarobaczona i pogryziona. “Interwencja pokazała, że człowiek jest zdolny do wszystkiego. Tak właśnie wygląda "produkcja" tanich szczeniaczków” – pisała Paula Koczorowska z średzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W marcu natomiast odebrano psy z pseudohodowli w Krotoszynie. One również przeszły piekło - miały skołtunioną, brudną sierść, stany zapalne skóry, uszu i oczu.
Zdjęcia z akcji w takich obiektach zazwyczaj są niezwykle drastyczne i trudne do zniesienia. Wszystkie zwierzęta wymagają natychmiastowego leczenia i opieki weterynarzy - jeśli w ogóle da się im pomóc.
Powykrzywiane pyski, choroby kości, stawów i narządów, problemy z oddychaniem i krążeniem - tak kończą psy krzyżowane w pseudohodowlach, które z prawdziwą, zarejestrowaną, legalną hodowlą, nie mają nic wspólnego. Najczęściej wręcz przeciwnie - to dramatyczne warunki w starych garażach czy szopach. Coraz częściej psy odbierane są z takich miejsc z fatalnym stanie: zarobaczone, niedożywione, schorowane. A “hodowcy” nie mają żadnej wiedzy i kompetencji koniecznych w tej działalności. Wciąż wielu ludzi, przez brak świadomości lub zwyczajną chciwość i chęć posiadania "rasowego" psa za niską cenę, decyduje się na zakup zwierzaka w takim miejscu.
Prawo dot. ochrony zwierząt nie wyeliminowało pseudohodowli, które wciąż pojawiają się w kolejnych miejscowościach. Jak mieć pewność, że bierzemy zwierzę z legalnej hodowli? Są pewne wskazówki. Przede wszystkim, warto wybrać hodowlę zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKWP), który należy do Fédération Cynologique Internationale - międzynarodowej federacji kynologicznej, wymagającej od hodowców spełniania określonych norm i zasad. Warto także skontrolować hodowlę, poczytać opinie o niej, pojechać na miejsce - nawet bez zapowiedzi - i zobaczyć, w jakich warunkach trzymane są zwierzęta. Czy są zadbane, zdrowe? Można sprawdzić dokumenty rodziców i samych szczeniaków, a także zbadać, czy hodowca ma wiedzę na temat oferowanej rasy. Prawdziwy hodowca zna szczegóły dotyczące dbania o zwierzę i jego potrzeb - zdrowia, żywienia czy pielęgnacji.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?