18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba Parkinsona: Albo się poddać, albo walczyć!

Milena Kochanowska
Sylwia Wójcik, psycholog
Sylwia Wójcik, psycholog
O chorobie i wsparciu bliskich mówi Sylwia Wójcik, psycholog, twórczyni pilotażowego programu psychoedukacyjnego dla osób chorych na chorobę Parkinsona i ich współtowarzyszy

Dlaczego zainteresowała się Pani zawodowo chorobą Parkinsona?
Sylwia Wójcik: - Bliska mi osoba w rodzinie choruje od około 10 lat na tę chorobę. W związku z tym moja wiedza dotycząca choroby Parkinsona jest także wiedzą popartą osobistym doświadczeniem. Wiem, ile determinacji musi być w chorym, żeby codziennie, od nowa, zmagać się z chorobą, być aktywnym, mieć cele i motywacje. Wiem także, ile siły musi mieć osoba najbliższa towarzysząca choremu. Uczestnicząc w takim doświadczeniu postanowiłam wykorzystać swoją wiedzę psychologiczną, by wesprzeć zarówno osoby chore jak i te im współtowarzyszące.

Czy chP wiąże się też z innymi dolegliwościami?
Sylwia Wójcik: - Chorobie Parkinsona często towarzyszy depresja i lęk. Czasem reakcją na usłyszaną diagnozę może być zaburzenie adaptacyjne, które objawia się poczuciem bezradności, spadkiem aktywności, zaburzeniem zachowania, przygnębieniem, spadkiem skutecznego wykonywania codziennych czynności. Ten stan może przerodzić się w depresję. Pracując w poznańskiej Poradni Praxis, wiem jaką pomocą dla chorych może być farmakoterapia dostosowana przez psychiatrę w przypadku depresji osoby chorej na chorobę Parkinsona. I jaką pomocą może być jednoczesne wsparcie psychologa.

KONIECZNIE CZYTAJ TAKŻE

Czy można nauczyć się żyć z chorobą Parkinsona?
Sylwia Wójcik: - Zarówno chory, jak i osoba mu bliska mają dwie drogi po usłyszeniu diagnozy: albo się poddać, albo zawalczyć o siebie i o jakość swojego życia. Chciałabym przytoczyć tu definicję Światowej Organizacji Zdrowia. Powinniśmy zacząć myśleć o zdrowiu nie dwubiegunowo: jestem zdrowa - jestem chora, ale wielowymiarowo. WHO zaleca, żeby mówiąc i myśląc o zdrowiu myśleć o częściach, które się na nie składają. Psyche, Soma, Polis, Duch. Psyche, to część związana z naszą kondycją psychiczną, intelektualną, emocjonalną. Soma to nasze ciało, czyli wszystko to, co możemy zrobić, aby kondycja fizyczna była zadowalająca. Polis, to nasze relacje z innymi ludźmi i Duch - może być to np. wiara, religia ale także wszystko to, co wplywa na stan naszego ducha. W tym ujęciu ważne jest to, że gdy jakaś część niedomaga, to możemy te niedobory rekompensować mając inne części wzmocnione. W chP ciało choruje, ale możemy mieć wpływ na nasze myśli, emocje, zachowanie. Możemy wzmacniać swoją motywację, pracować nad ustaleniem planu aktywności, celów. Możemy podtrzymywać relacje z ludźmi i nawiązywać nowe. I możemy pielęgnować w sobie aspekt duchowy. Tym samym dbamy o jakość swojego życia, idziemy w kierunku rozwoju, nie w kierunku poddania się chorobie. A gdy nie dajemy sobie rady i zaczynamy się poddawać, albo gdy chcemy wzmocnić swoje zasoby, zawsze możemy skorzystać w porady psychologa.

Jak radzić sobie ze stresem w chorobie Parkinsona?
Sylwia Wójcik: - Często stres jest uważany za coś szkodliwego. Jest tak wtedy, gdy jest on zbyt silny lub zbyt długotrwały. Stres umiarkowany, może natomiast działać na nas mobilizująco. Może zwiększać nasze możliwości, inspirować do szukania nowych metod radzenia sobie. W swojej pracy spotkałam osoby, które pomimo choroby zagrażającej zdrowiu lub poważnej choroby przewlekłej, własną pracą, albo z pomocą specjalistów, potrafiły, pomimo trudności, czerpać radość ze swojego życia. Ważne jest również rozwijanie umiejętności relaksacji. To wszystko może pomóc łatwiej zapanować nad swoim ciałem i myślami.

Czy jest możliwe zaakceptowanie choroby Parkinsona?
Sylwia Wójcik: - Akceptacja, w tym wypadku, moim zdaniem, oznacza postawę zdecydowanie aktywną, a nie pasywną. Umiejętność radzenia sobie z codziennymi sprawami, traktowanie ich nie jako porażek, ale jako wyzwań, przekłada się na aktywne podejście do życia z chorobą Parkinsona. A proszę mi wierzyć, że w mojej praktyce psychologicznej spotykam osoby, które mimo różnych chorób oceniają swoją jakość życia wysoko.


Jaka jest rola psychologa i psychoedukacji w chP?

Sylwia Wójcik: - Wykorzystuję swoją wiedzę psychologiczną w pomocy związanej z łagodzeniem lęku, depresji, bólu, radzeniem sobie ze stresem, przezwyciężeniem stanu kryzysu psychicznego, akceptacją skutków choroby, pobudzaniem motywacji do leczenia, wsparciem w radzeniu sobie z dolegliwymi skutkami ubocznymi leczenia, zapobieganiem działaniom autodestrukcyjnym. Psycholog koncentruje się przede wszystkim na pracy z osobą chorą, ale równie ważna jest praca z osobą współtowarzyszącą w chorobie, z bliskimi. Dobrze, gdy praca z rodziną odbywa się równolegle z pracą indywidualną. Psychoedukacja polega na przekazywaniu osobom zainteresowanym wiedzy na temat choroby i jej leczenia, także w aspekcie psychicznym.

Kontakt
tel. 502 289 190
[email protected]
www.pracowniapsychologiczna.org
www.poradniapraxis.pl

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski