Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba pomoc społeczna. Nieubezpieczony pacjent

Milena Kochanowska
Choroba pomoc społeczna. Nieubezpieczony pacjent - na pytania odpowiada Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu
Choroba pomoc społeczna. Nieubezpieczony pacjent - na pytania odpowiada Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Choroba pomoc społeczna. Nieubezpieczony pacjent - Nie płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy możemy skorzystać ze świadczeń zdrowotnych bezpłatnie? To warto wiedzieć! Na to i inne pytania odpowiada Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu

Nie płacę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy mogę skorzystać ze świadczeń zdrowotnych bezpłatnie?
Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Tak, ale musi pan uzyskać decyzję administracyjną. Ośrodki pomocy społecznej mogą taką decyzją potwierdzić uprawnienia danej osoby do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Musi ona jednak spełniać ściśle określone warunki, wskazane w ustawie. Między innymi: powinna mieć obywatelstwo polskie, mieszkać na terytorium RP, mieć numer PESEL i spełniać kryterium dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej - 542 zł netto osoba samotna, 456 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

W jaki sposób można uzyskać potwierdzenie, że mogę korzystać ze świadczeń zdrowotnych bezpłatnie?
Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Musi pan złożyć wniosek o ustalenie tych uprawnień do ośrodka pomocy społecznej. Wniosek taki wszczyna postępowanie administracyjne. Pracownik socjalny przeprowadzi z panem wywiad środowiskowy, a wówczas OPS wyda odpowiednią decyzję administracyjną.

Jak długo ważna jest decyzja potwierdzająca prawo do świadczeń opieki zdrowotnej?
Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Decyzja taka ustala uprawnienia na okres 90 dni od dnia złożenia wniosku.


Czy mam obowiązek zgłoszenia faktu podjęcia pracy, zarejestrowania się jako osoba bezrobotna lub objęcia ubezpieczeniem jako członek rodziny osoby ubezpieczonej w czasie gdy potwierdzono moje uprawnienia do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej?

Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Tak. Taki fakt należy jak najszybciej zgłosić do ośrodka, który wydał decyzję. W takich przypadkach decyzja wygaśnie od dnia objęcia ubezpieczeniem z innego tytułu.


Jeśli skorzystam z usługi medycznej w razie nagłego wypadku, a nie jestem objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, to czy będę obciążony kosztami tej pomocy?

Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Jeżeli świadczeniobiorca spełnia warunki wskazane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, uprawnienia mogą zostać ustalone po udzieleniu pomocy, na wniosek świadczeniodawcy - np. szpitala. O ile świadczenie takie zostało udzielone w trybie nagłym, a wniosek został złożony natychmiast po jego udzieleniu.


Czy w razie potwierdzenia uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych będę zarejestrowana w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców?

Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Osoby mące uprawnienia do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na podstawie decyzji administracyjnej nie są zarejestrowane w eWUŚ. Żeby takie świadczenia uzyskać muszą okazać decyzję świadczeniodawcy.

Co mogę zrobić, jeśli po upływie 90 dni nadal będę potrzebowała opieki medycznej?
Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Musi pani złożyć kolejny wniosek, najlepiej po upływie tych 90 dni.

Jestem w trzecim miesiącu ciąży i nie mam ubezpieczenia. Martwię się tym bardzo, bo nie stać mnie na prywatną opiekę lekarską? Co mam robić?
Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Kobiety w ciąży i w ciągu sześciu tygodni po porodzie są traktowane jako osoby ubezpieczone i mogą korzystać z bezpłatnych usług medycznych.

Od pół roku nie pracuję i nie jestem ubezpieczona, a sama wychowuję 16-letnią córkę. Czy ona może korzystać z pomocy lekarza rodzinnego?
Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Tak, bo dzieci i młodzież do 18 roku życia lub do ukończenia szkoły średniej albo uczelni wyższej, zgodnie z przepisami są osobami ubezpieczonymi.

Od kilku lat nie pracuję, ale postanowiłem leczyć się z alkoholizmu. W ośrodku terapii uzależnień powiedziano mi, że nie przyjmą mnie z racji braku ubezpieczenia. Do kogo mogę się zwrócić?
Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Najpierw powinien pan zgłosić się do urzędu pracy i zarejestrować jako bezrobotny. Jeśli nie będzie to możliwe, proszę przyjść do ośrodka pomocy społecznej i złożyć wniosek o przyznanie świadczenia opieki zdrowotnej na 90 dni. Po tym czasie, jeśli będzie to konieczne, może pan ubiegać się o przedłużenie tego okresu.


Jestem schorowaną rencistką. Czy mogę liczyć na pomoc w wykupienie leków?

Agnieszka Holajda-Kałuża z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu: Taka pomoc może być przyznana po złożeniu wniosku w ośrodku pomocy społecznej. Dobrze byłoby, gdyby miała pani faktury imienne na kupione leki w miesiącu poprzednim, wydane przez aptekę lub wycenione recepty, tak, by pracownik socjalny mógł ocenić skalę niezbędnych wydatków. Pomoc w formie zasiłku celowego na zakup lekarstw może być przyznana na całkowite bądź częściowe pokrycie tych kosztów.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski