Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby zawodowe w Wielkopolsce coraz częściej dają się we znaki. Przypadków przybywa. Na co chorujemy?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W 2021 roku w Wielkopolsce odnotowano 221 przypadków chorób zawodowych. W 2019 roku było ich 171, a w 2020 roku - 168
W 2021 roku w Wielkopolsce odnotowano 221 przypadków chorób zawodowych. W 2019 roku było ich 171, a w 2020 roku - 168 pixabay.com
Wielkopolski sanepid sprawdził, na jakie choroby zawodowe zapadali mieszkańcy województwa wielkopolskiego w ubiegłym roku. Odnotowano aż 221 takich przypadków. Najwięcej z nich, bo aż 111 dotyczyło przewlekłych chorób narządu głosu. Na jakie jeszcze choroby zawodowe zapadali Wielkopolanie w 2021 roku?

Aż 62 odnotowane przypadki dotyczyły chorób zakaźnych i pasożytniczych, kolejne 17 przypadków stanowiły pylice płuc. Wśród chorób zakaźnych lub pasożytniczych ubiegłego roku przeważał COVID-19 (49 przypadków) oraz borelioza (9 przypadków).

- Wśród dominujących chorób zawodowych w 2021 roku na terenie województwa wielkopolskiego znalazły się schorzenia niezwiązane z przemysłem, tj.: przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym dotyczące nauczycieli oraz choroby zakaźne lub pasożytnicze, występujące głównie wśród rolników i leśników, a także pracowników medycznych

- podaje Wiesława Kostuj, rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu

- Wynika to z charakteru województwa wielkopolskiego czyli dużych obszarów rolnych i leśnych, braku przemysłu ciężkiego oraz dużej liczby ludności i zapotrzebowania na kadrę pedagogiczną. Ponadto duży wzrost zachorowań wśród chorób zakaźnych lub pasożytniczych pod postacią COVID-19 związany jest z trwającym od marca 2020 r. stanem epidemii - dodaje.

W 2021 roku w Wielkopolsce odnotowano 221 przypadków chorób zawodowych. W 2019 roku było ich 171, a w 2020 roku 168. Tylko w tym roku od stycznia do początku maja w województwie stwierdzono 39 przypadków choroby zawodowej.

FervexFervex to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym do stosowania w objawach przeziębienia i stanach grypopodobnych z towarzyszącym m.in. katarem.Skutki:Działanie niepożądane związane z feniraminą (zależne i niezależne od dawki):- uspokojenie, senność,- suchość błon śluzowych, zaparcia,- zaburzenia akomodacji, kołatanie serca, rozszerzenie źrenic,- niedociśnienie ortostatyczne, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji,- drżenia, zaburzenia koordynacji ruchowej,- omamy, splątanie,- świąd, pokrzywka, rumień,- obrzęk,- małopłytkowość, leukocytopenia.Działania niepożądane związane z paracetamolem:- reakcje nadwrażliwości,- małopłytkowość.

Efekty uboczne suplementów diety i leków bez recepty. Zobacz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski