Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorujemy na grypę, ale zamiast do lekarza idziemy do... komputera

Krystian Lurka
Kazimierz Janicki radzi się szczepić i odwiedzać lekarza
Kazimierz Janicki radzi się szczepić i odwiedzać lekarza Waldemar Wylegalski
Pacjent z Wielkopolski twierdzi, że zna się na zdrowiu i wie, jak się leczyć. Wiedzę czerpie z internetu. Efekt? Coraz częściej i dłużej choruje na grypę.

Sezon grypowy trwa w najlepsze. W lutym w Wielkopolsce zachorowało prawie 20 tysięcy osób. W pierwszym tygodniu marca chorych na wirus grypy było już ponad 11 tysięcy. Winna jest zmienna aura i niefrasobliwość wielkopolskich pacjentów.

Kilka dni temu w internetowej sondzie zadaliśmy czytelnikom "Głosu " pytanie: "Co sądzisz o szczepieniach przeciw grypie?". Aż 264 osoby odpowiedziały "To naciąganie przez firmy farmaceutyczne". Tylko 101 internautów uznało, że są potrzebne.

Wyniki sondy nie dziwią Kazimierza Janickiego, alergologa i laryngologa. Zdaniem doktora, Wielkopolanie nie ufają szczepionkom przez nieścisłe informacje w internecie.

- Pacjenci po przeczytaniu niepotwierdzonych wpisów i tekstów na temat skutków ubocznych szczepionek, rezygnują ze szczepień - zauważa K. Janicki. - A to błąd, bo nawet jeśli mimo szczepienia i tak zachorują, to przejdą chorobę znacznie lżej.

Tymczasem jak wynika z najnowszych badań "Millward Brown" (przeprowadzonych w ramach kampanii "Zwalczmy grypę"), mieszkańcy Wielkopolski są bardzo pewni swojej wiedzy medycznej. Nie powinni mieć jednak do tego podstaw. Aż 70 procent z nas twierdzi, że odróżnia grypę od przeziębienia i sądzi, że to wymienna nazwa tej samej choroby! Co trzeciemu Wielkopolaninowi zdarzyło się "przechodzić" grypę bez podjęcia jakiegokolwiek leczenia. - Zauważyliśmy więcej powikłań po grypie, która może mieć ciężki przebieg. Najczęściej są to dolegliwości pulmonologiczne i laryngologiczne - wyjaśnia K. Janicki i wymienia: - Niedoleczona grypa może skutkować między innymi przedłużającym się zespołem kaszlowym, zapaleniem płuc, a także zapaleniem zatok, nieżytem nosa i podrażnieniem błędnika - tłumaczy K.Janicki.

Profesor Iwona Mozer-Lisewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, podczas jesiennej epidemii podkreślała, że grypa to groźna choroba. Nieleczona lub leczona w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do powikłań. Jej konsekwencje mogą być bardzo poważne.

- Zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, problemy z układem nerwowym, u dzieci zaburzenia słuchu i głuchota - wymienia skutki źle leczonej choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski