Christian Gytkjaer, były napastnik Lecha Poznań, bohaterem swojego włoskiego klubu! Monza dzięki niemu awansowała do Serie A [wideo]

Dawid Dobrasz
Christian Gytkajer w 4 meczach barażowych do Serie A strzelił 5 goli i zaliczył 1 asystę. Łukasz Gdak
Christian Gytkajer, były snajper Lecha Poznań i król strzelców PKO Ekstraklasy z sezonu 2019/20, awansował do Serie A! Jego włoski klub - Monza w niedzielę pokonał w decydującym barażu po dogrywce Pisę 4:3 (1:2), a kluczowym zawodnikiem tego spotkania był Duńczyk, który w tym meczu strzelił dla swojej ekipy dwa gole na wagę awansu, a łącznie w czterech meczach barażowych do siatki trafił aż pięcokrotnie!

Christian Gytkjaer do Monzy przeszedł w 2020 roku po wygaśnięciu jego kontraktu z Lechem Poznań. W obecnym sezonie ligowym grał regularnie, bo wystąpił w 33 spotkaniach (nie licząc baraży), w których strzelił 9 goli. Od marca dość często pojawiał się w pierwszym składzie, ale eksplozja jego formy nastąpiła w meczach barażowych.

Monza w rozgrywkach ligowych zajęła 4. miejsce, co oznaczało grę w play-offach o awans do Serie A. Klub z Mediolanu tracił do Cremonese (drugiej drużyny w lidze, która wywalczyła bezpośredni awans przyp. red.) dwa punkty.

Monza w półfinałach baraży okazała się lepsza od Brescii w obu spotkaniach. Najpierw na wyjeździe wygrała 2:1 po dwóch golach właśnie Gytkjaera, a w rewanżu na własnym stadionie także okazała się lepsza, zwyciężając w takim samym stosunku bramkowym. Duńczyk w tym drugim spotkaniu zanotował asystę przy golu Leonardo Mancuso na 1:1.

Eksplozja formy 32-letniego snajpera przyszła jednak na finał baraży z Pisą, która w lidze zgromadziła taką samą liczbę punktów jak Monza - 67 - ale zajęła 3. miejsce. Stąd pierwszy mecz rozgrywany był w Monzy i zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:1, gdzie znów swój udział miał Gytkajer, strzelając w 74. minucie gola na 2:0.

Decydujący o losach awansu był rewanż w Pisie w niedzielny wieczór. Gospodarze już po dziewięciu minutach prowadzili 2:0 i byli bliżej awansu do Serie A. Później w 20. minucie gola kontaktowego strzeliła ekipa Monzy za sprawą Jose Machina.

Wynik aż do 79. minuty był bez zmian. Wtedy do gry wszedł Christian Gytkajer i świetnie wykończył podanie Danego Moty.

Kiedy wydawało się, że Monza utrzyma ten wynik i w dwumeczu okaże się lepsza od Pisy, to gospodarze zdołali w 90. minucie strzelić gola na 3:2. W dogrywce jednak strzelali już tylko goście. Na 3:3 w 96. minucie strzelił Luca Marron, a Pisę dobił znowu Gytkajer, który wykorzystał błąd obrony i solową akcją ustalił wynik meczu na 4:3, przypieczętowując awans swojej ekipy do Serie A!

Ostatecznie Duńczyk w czterech meczach barażowych strzelił pięć goli i zaliczył asystę. Łącznie w całym sezonie rozegrał 38 meczów, w których strzelił 14 goli i zaliczył jedną asystę. Łącznie w barwach Monzy Gytkajer przez dwa lata gry wystąpił w 62 spotkaniach, w których zdobył 20 bramek oraz zanotował sześć asyst.

Klasyfikujemy piłkarzy Lecha Poznań w mistrzowskim sezonie. Oceniamy wkład wszystkich zawodników Kolejorza w zdobycie po 7 latach tytułu. Wystawiliśmy im noty od 1-10.  Zobacz, kto zasłużył na najwyższą ocenę.Zobacz kolejne zdjęcie ---->

Oni zdobyli mistrzostwo Polski dla Kolejorza! Oceniamy piłka...

PKO Ekstraklasa. Za nami pierwszy od lat sezon z osiemnastoma drużynami. Dwie z nich (Warta Poznań, Radomiak Radom) występowały nie na swoich stadionach, u dwóch kolejnych odbywała się i odbywa nadal budowa zupełnie nowych trybun z całym niezbędnym zapleczem (Wisła Płock, Pogoń Szczecin). Wpływ na liczbę widzów miały też pandemiczne obostrzenia, choć na pewno nie taki, jak w poprzednim sezonie. Poznajcie jedyny ranking frekwencji oraz najwyższą i najniższą frekwencję na pojedynczym meczu.

Ranking frekwencji w PKO Ekstraklasie za sezon 2021/22. Lech...