Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrońmy lasy przed kłusownikami i wandalami

Milena Kochanowska
Leszek Szczepaniak, komendant Straży Leśnej w Łopuchówku
Leszek Szczepaniak, komendant Straży Leśnej w Łopuchówku
Chrońmy lasy! Czy możemy bez pozwolenia wyciąć w lesie jemiołę lub we własnym ogrodzie uciąć czubek świerku na świąteczną choinkę? Sprawdź! W jaki sposób każdy z nas może włączyć się w ochronę lasów wyjaśnia Leszek Szczepaniak, komendant Straży Leśnej w Łopuchówku

Przed Świętami Bożego Narodzenia niektórzy na pewno będą kradli choinki z lasu. Co zrobić, jeśli zauważymy, że ktoś wycina drzewko?
Leszek Szczepaniak: Jeśli zauważymy, że ktoś wycina jakiekolwiek drzewo w lesie najlepiej zawiadomić najbliższe leśnictwo lub zadzwonić na policję. Nie polecam podchodzenia do zauważonych osób, bo może być to dla nas niebezpieczne. Największe straty dla lasu spowodowane są właśnie kradzieżami z upraw leśnych. Za tego typu wykroczenie, poza karą grzywny, sąd może orzec nawiązkę do wysokości 500 zł.

Jakie kary grożą za nielegalne zabicie na przykład sarny, czy dzika? Czy za zabicie zająca również możemy być ukarani?
Leszek Szczepaniak: Za każde takie przestępstwo może grozić grzywna i to do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet kara pozbawienia wolności. Jeśli kłusuje myśliwy, prócz tego, Polski Związek Łowiecki stosuje wobec niego oddzielne kary dyscyplinarne.


Ze swojego ogrodu chcę wyciąć prawie dwumetrową sosnę i ustawić w domu na Gwiazdkę. Podobno nie mogę tego zrobić bez zezwolenia, mimo, że sam ją sadziłem. Dlaczego?

Leszek Szczepaniak: Zgodnie z przepisami, samowolnie nie wolno wycinać drzew, z wyjątkiem tych owocowych. Za wycięcie innych drzew, mających więcej niż 10 lat, bez pozwolenia grozi nam bardzo wysoka kara finansowa. Po zezwolenie musimy udać się do urzędu miasta lub gminy.

Dziś z działki skradziono mi dwie daglezje. Czy powinienem zgłosić to policji, czy straży leśnej?
Leszek Szczepaniak: Powinien pan zgłosić to na policję.

Szwagier namawia mnie na wyjazd do lasu i przywiezienie drewna do kominka. Czy jest to legalne?
Leszek Szczepaniak: Nie. Najczęściej popełniane przestępstwa i wykroczenia to właśnie kradzieże drewna - głównie przy szlakach komunikacyjnych oraz w pobliżu osiedli. Przeważnie kradzione jest drewno liściaste, szczególnie brzoza i dąb, jako najbardziej nadające się do palenia w kominkach. Zdarza się również, że wycinane są całe drzewa. W zależności od wartości drewna, złodziej ponosi konsekwencje. Do 75 zł wartości jest to wykroczenie, powyżej tej wartości - przestępstwo. Złodziej musi zapłacić za drewno, karę grzywny i nawiązki stanowiące podwójną wartość przywłaszczonego drewna. Powinniście panowie skontaktować się z najbliższym leśnictwem, a tam pomogą taką transakcję załatwić legalnie.

Chcę obciąć wierzchołek dużego świerka, który rośnie na mojej działce i wykorzystać go jako świąteczną choinkę. Czy mogę to zrobić bez pozwolenia?
Leszek Szczepaniak: Nie. Musi się pani zwrócić do urzędu gminy i tam uzyskać odpowiednie zezwolenie, tak, jak w przypadku wycięcia drzewka.

Jestem studentem i chcę sobie dorobić przed świętami wycinając i sprzedając jemioły. Czy mogę wycinać je w lesie legalnie?
Leszek Szczepaniak: Tak, jeśli uzyska pan zgodę od miejscowego leśniczego lub w nadleśnictwie. Przy zbiorze jemioły należy uważać, żeby nie połamać całych gałęzi, bo za to niezależnie od uzyskanego pozwolenia, zostaniemy ukarani.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski