Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzan, cebula, cytryna i buraki pomogą ci pozbyć się kaszlu i kataru

EBI
Jesiennym przeziębieniom, grypom, katarom z reguły towarzyszy kaszel. Odruch ten jest w zasadzie korzystny, bo umożliwia usuwanie z gardła i oskrzeli wydzieliny. Jednak gdy kaszel bywa zbyt uporczywy, nasilony oraz bez plwociny, czyli tzw. suchy kaszel, wtedy staje się szkodliwy.

Świeże powietrze i spacer

Z reguły osobom kaszlącym, szczególnie dzieciom, zabrania się wychodzenia na świeże powietrze. Zdaniem naturalistów, zielarzy - do tego poglądu przychyla się często także współczesna medycyna - jest to działanie niezbyt prawidłowe. Otóż korzystniej jest dla kaszlących - gdy nie mają temperatury - zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Dlaczego? Otóż ruch, dobra wentylacja usprawniają pracę organów wykrztuśnych, dróg oddechowych, a zatem ułatwiają również samowyleczenie. Poza tym na świeżym powietrzu drogi oddechowe są prawidłowo nawilżone, co ułatwia organizmowi również walkę z chorobotwórczymi mikrobami. Kurując kaszel, powinniśmy również dobrze nawilżać pomieszczenia. Poza tym należy zawsze pić dużo napojów, wody, by niejako zapewnić drogom oddechowym prawidłową wilgotność, a w sypialniach obniżyć temperaturę.

Kaszel kuruje się z reguły różnymi środkami o właściwościach powlekających, osłaniających, wzmacniających czynności wydzielania błon śluzowych, wyzwalających odruch wykrztuśny. Bardzo skuteczne specyfiki przeciwkaszlowe można sporządzić także samemu w domu.

Łagodne syropy z cebuli

Łagodny syrop sporządza się z kilku cebul. Po obraniu pokroić główki w plasterki. Rozpuścić porcję cukru w niewielkiej ilości wody. Plasterki wrzucić do słodkiego roztworu. Gotować na małym ogniu nie dopuszczając do wrzenia. Syrop gotuje się do zagęszczenia, konsystencji syropu. Potem przelać do słoików. Niemowlętom podawać jedną łyżeczkę co 2-3 godziny. Dzieci starsze i dorośli mogą otrzymywać łyżkę.

Syrop cebulowy można sporządzać także bez gotowania, używając zarówno cukru, jak i miodu. Specyfik z miodem jest wartościowszy. Przyrządza się go bardzo prosto. Pokrojonych na plasterki kilka cebulek należy wymieszać z miodem, wcześniej lekko podgrzanym do płynności (choć nie jest to konieczne). Odstawić na 2-3 godziny. Potem używać.

Syropy z buraczków

Wybrać 2-3 dosyć duże buraczki. Dokładnie opłukać, obciąć korzonki, ogonki liściowe, ale pozostawić skórkę. Od strony korzenia wyciąć stożkowe otwory, dosyć duże, w które wsypujemy cukier. Wszystko wstawić do piekarnika i piec, aż burak zmięknie, a w otworach pojawi się syrop. Cały zabieg powinien trwać możliwie krótko, ogień winien być także niezbyt duży. Jeśli posiada się prodiż, również można go wykorzystać. Dno naczynia polać trzeba lekko olejem i włożyć buraczki. Paruje się wszystko około godziny. Po ostygnięciu syrop jest gotowy.

Ten wspaniały lek serwuje się dzieciom po łyżeczce. Pomaga też przy wszelkich przeziębieniach. Dorośli winni pijać łyżkę. Niekiedy sporządzano syropy przeciwkaszlowe, używając surowych buraczków, bez pieczenia.

Syropy buraczkowe nie tylko leczą kaszle, ale też wzmacniają organizmy, działają oczyszczająco na krew.

Zioła po antybiotykach

Nierzadko w leczeniu przeziębień stosowane są antybiotyki lub inne dosyć silne specyfiki. Nawet przy ostrożnym i nieprzesadnym dawkowaniu wykazują one pewne działania uboczne, zaburzają pracę organizmu, osłabiają go. Ziołowe kuracje dają znaczne możliwości usunięcia skutków ubocznych i regeneracji organizmu.

Generalnie dobroczynnie działają wszelkie mieszanki czyszczące krew i witaminowe. Zielarze opracowali ich sporo. Na początek zestaw polecany przez sławnego zakonnika, jasnowidza Czesława Andrzeja Klimuszkę.

Mieszanka składa się z 11 ziół. Zmieszać równe części (np. po 50 g) korzenia arcydzięgla, korzenia mniszka lekarskiego, korzenia lubczyku, kłączy perzu, kłączy pięciornika kurze ziele, kłączy tataraku, owoców róży, owoców jarzębiny, kwiatów wiązówki, liści borówki czernicy (czarnej jagody), ziela fiołka trójbarwnego. Każdorazowo kopiastą łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić na 3 godziny. Pić trzy razy dziennie przez miesiąc przed posiłkiem. W przypadku dzieci dawkę należy zmniejszyć z reguły o połowę. Po kuracji zrobić kilkudniową przerwę i można zioła stosować ponownie.

Klimuszko rekonwalescentom zaleca także jadać do obiadu codziennie spodeczek surowej kapusty zalanej oliwą i przyprawionej czosnkiem i cebulą. Jest to doskonała kuracja odżywcza.

Jak pozbyć się kataru

W ludowej medycynie amerykańskiej prostym lekarstwem przy katarze, zapchanym nosie było popijanie kilka razy dziennie mikstury złożonej z łyżeczki drobno utartego chrzanu, zmieszanego z sokiem z cytryny. Można też rozcieńczyć ją wodą. Codziennie trzeba przyrządzać świeżą miksturę, by była efektywniejsza. Podobnie można przygotować miksturę z cytryną. Znany naturalista A. Vogel radzi, żeby dosyć duży plasterek świeżej cebuli zanurzyć w szklance gorącej wody. Trzymać należy go tam krótko, tylko jedną, dwie minuty. Po wyjęciu wodę ostudzić i popijać łykami w ciągu dnia. Tego rodzaju lek działa prawie na zasadzie homeopatycznej. Inny sposób, polega na umieszczeniu na spodeczku przeciętej na pół cebuli albo pokrojonej na plasterki. Następnie należy ustawić spodeczek koło łóżka i oddychać tym zapachem przez całą noc. Dobrze jest też wąchać słoną wodę, sok z cytryny.

Kuracje na pozbycie się kataru

Ulgę w katarze przynosi żucie świeżych pąków jodły, modrzewia, sosny, świerku i innych drzew szpilkowych. Drzewa mają świeże pączki w zasadzie przez cały sezon. Prowadząc kurację, trzeba stale mieć je pod ręką i żuć je cały czas w ciągu dnia.

Herbatka ziołowa i owijanie szyi

Wieczorem, przed spaniem, dobrze jest wypić gorącą szklankę naparu z rumianku lub podbiału z dodatkiem sporej porcji soku cytrynowego. Można też zwilżyć szmatkę, gazę olejkiem kamforowym i owinąć szyję.

Płukanie nosa wodą z solą, inhalacje

Starym lekarstwem oczyszczającym nos jest płukanie go roztworem soli kamiennej o składzie zbliżonym do wody morskiej, płynów ustrojowych człowieka.
Przy katarze bardzo pomocne okazują się inhalacje. Medycyna naturalna i ludowa polecają wdychanie pary z gotujących się ziemniaków, obierek od ziemniaków albo naparów z ziół, między innymi rumianku, majeranku, szałwii, macierzanki, mięty, także pączków sosny, świerku, jodły, modrzewia, z żywicy sosnowej, olejków sosnowych, tymiankowych, eukaliptusowych, miętowych, cytrynowych.Jak przeprowadzać inhalację w domowych warunkach? Najprościej na przykład 1-2 łyżki kwiatów rumianku zalać 0,5 do 1 litra wrzącej wody. Nad garnuszkiem pochylić głowę, nakryć ją i garnek jakąś szmatką, pieluszką, kawałkiem płótna, flaneli itp. Oddychać spokojnie i głęboko nosem, można też wdychać ustami i wydychać nosem, szczególnie przy równoczesnych infekcjach gardła, oskrzeli, kaszlach. Takie oddychanie pod nakryciem przede wszystkim wskazane jest dla małych dzieci, wtedy najlepiej, gdy mama z dzieckiem oddychają przez 5 do 10 minut. Starsi mogą dłużej, kilkanaście minut.

Proste inhalacje domowe

W domowych warunkach można przeprowadzać też inhalacje w sposób następujący:Do szklanki wsypać 1-1,5 łyżeczki ziół, zalać wrzątkiem. Albo do większego garnuszka wsypać łyżkę ziół aromatycznych, najlepiej majeranku, ale można też szałwii, tymianku, macierzanki, rumianku, lawendy albo mieszanki z tych ziół. Zalać 1 do 2 szklankami wody wrzącej. Szklankę albo garnuszek przykryć odwróconym lejkiem. Końcówkę lejka, z której unosi się para, wziąć w usta, wciągać parę przez usta i wydychać nosem. Inhalację przeprowadza się przez 10-20 minut, 1-2 razy dziennie. Niekiedy też częściej. Zamiast lejka można sporządzić i nałożyć nad garnek tubkę z papieru. Można też inhalacje przeprowadzać nad dzióbkiem czajnika, w którym zaparzyliśmy zioła. Po inhalacji herbaty można popijać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski