Chusta do noszenia dziecka: opinie, ceny, instrukcja. Jaką chustę wybrać: elastyczną, tkaną, typu pasiak? Jak wiązać chustę?

Agnieszka Goździejewska-Stawowa
Agnieszka Goździejewska-Stawowa
Jaką chustę do noszenia dziecka wybrać? Doradczynie chustonoszenia zdecydowanie polecają chusty bawełniane, tkane splotem skośno-krzyżowym
Jaką chustę do noszenia dziecka wybrać? Doradczynie chustonoszenia zdecydowanie polecają chusty bawełniane, tkane splotem skośno-krzyżowym 123rf
Chusta do noszenia dziecka to dobry pomysł na wzmocnienie więzi z dzieckiem i uwolnienie rąk rodzica. Jaką chustę do noszenia dzieci wybrać na początek? Od kiedy można nosić dziecko w chuście? Czym się różni chusta tkana od elastycznej? - Z chustowaniem jest jak z jazdą na rowerze: wymaga czasu i wielu prób - mówi doula Magdalena Konieczka, doradczyni chustonoszenia z Poznania. Sprawdź, jak zacząć rodzinną przygodę z noszeniem w chuście.

Chusta do dziecka. Od kiedy można nosić dziecko w chuście?

W zasadzie chustowanie można zacząć już od urodzenia dziecka, od pierwszych dni jego życia.

- Zaznaczam, że mówimy o dziecku urodzonym o czasie - mówi doradczyni noszenia dzieci, Dorota Krystek.

W innych przypadkach zalecana jest konsultacja u lekarza neonatologa, pediatry i/lub fizjoterapeuty. - Dla przedwcześnie urodzonych dzieci najlepsze na początek jest kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry - dodaje Dorota Krystek.

- Moja druga córka miała 5 dni, kiedy pierwszy raz zawiązałam ją w chuście, bo musiałam zrobić obiad sobie i starszej córce - uśmiecha się Marta Czajka, doradczyni chustonoszenia, która w Poznaniu prowadzi wypożyczalnię chust i nosideł "Przy Tobie".

Chustę może nosić mama - jeśli oczywiście czuje się na siłach. Jeśli nie - spokojnie - noszącym rodzicem może zostać na początku tata.

Jaka chusta do noszenia na początek?

Przy wyborze chusty do noszenia dziecka powinniśmy się kierować przede wszystkim dwoma kryteriami

 1. ROZMIAR
 2. RODZAJ SPLOTU
 3. TKANINA

Doradczynie chustonoszenia zdecydowanie polecają chusty bawełniane, tkane splotem skośno-krzyżowym.

Chusta tkana najlepiej współpracuje: można lepiej wyczuć, jak mocno ją dociągać. Splot skośno-krzyżowy sprawia, że chusty są wytrzymałe, dobrze pracują po skosie, czyli dobrze dociągają się pasmo po paśmie. Poza tym to gwarancja, że chusta jest bezpieczna, że ma możliwości by wspierać kręgosłup dziecka, a noszącemu "zdjąć" ciężar ciała dziecka. Dzięki temu mamy pewność, że się nie porwie, nie rozciągnie, nie pęknie, nawet kiedy zrobimy z chusty hamak

- wyjaśnia Dorota Krystek.

- Jest kilka firm polskich, które mają w swojej ofercie takie chusty np. Lenny lamb, Nati baby, Little frog - to takie, które pierwsze powstały kilka lat temu na polskim rynku - mówi Marta Czajka. - Dobrze, żeby chusta była bawełniana ze względu na to, że jest to naturalne włókno, miłe w dotyku dla dziecka, a i łatwe w praniu. Chustę bawełnianą można prać w pralce, co przy maluszkach, które niespodziewanie mogą ulać lub przemoczyć pieluszkę, jest bardzo istotne.

- Wiele firm ma wśród swoich produktów ofertę skierowaną specjalnie dla rodziców rozpoczynających naukę chustowania (np. Lenny Lamb „Moja pierwsza chusta”) te chusty spełniają wszystkie powyższe wymogi, a dodatkowo są poddawane podczas procesu produkcyjnego, procesowi zmiękczania, dzięki czemu chusta od początku jest miękka i łatwo współpracuje z niewprawnym rodzicem - dodaje doula Magdalena Konieczka, doradczyni chustonoszenia i autorka bloga "Daj się ponieść".

Chusta do noszenia dziecka typu "Pasiak" - dobry pomysł na początek[/b]

Warto zainwestować w chustę tkaną w poziome pasy (tzw. pasiak) oraz krawędziami oznaczonymi różnymi kolorami. Pasy ułatwią nam kontrolę nad prawidłowym naprężeniem chusty, a dzięki krawędziom łatwo odróżnimy krawędź przebiegającą przy szyi dziecka od tej pod pupą malucha

- radzi doula Magdalena Konieczka.

- Chodzi o to, że nauka na takiej chuście jest dużo łatwiejsza, bo zdecydowanie prościej wytłumaczyć rodzicowi co powinien pociągnąć by nadać chuście odpowiednie napięcie - dodaje Marta Czajka.

Jak dobrać rozmiar chusty do noszenia dziecka?

Rozmiar chusty dopasowujemy do gabarytów osoby noszącej oraz rodzaju wiązania, które chcemy wykonać. Najpopularniejsza długość chusty to ok. 4,6-4,8 metra.

- Taki rozmiar odpowiada kobietom noszącym rozmiar odzieży do 42/44 i nadaje się do wszystkich popularnych wiązań podstawowych - mówi doula Magdalena Konieczka. - Mamom o większych gabarytach oraz ojcom polecamy rozmiar 5,2 m. Jeśli oboje rodzice chcą nosić swoją pociechę, a znacząco różnią się gabarytami swojego ciała i dodatkowo nie chcą kupować dwóch chust, to zasada jest następująca: osoba drobniejsza gabarytowo musi dopasować się do osoby większej. Ergo - kupujemy chustę dłuższą.

- Najczęściej producenci chust mają na swojej stronie tabele, taką mini ściągę ułatwiającą wybór długości chusty do rozmiaru osoby noszącej i wiązania - podpowiada Dorota Krystek.

chusta do noszenia dziecka
Jaką chustę do noszenia dziecka wybrać? 123rf

Chusta do noszenia tkana czy elastyczna? Czym się różnią?

Chusta tkana od chusty elastycznej różni się przede wszystkim sposobem tkania. Chusta tkana - jak sama nazwa wskazuje jest tkana na krośnie tkackim. Chusta elastyczna - jest dzianiną.

Pozornym atutem chusty elastycznej jest specyfika wiązania - wiąże się ją w całości na sobie i dopiero w gotowe wiązanie wkłada dziecko.

- Co jednak, gdy włożymy pociechę i okaże się, że chusta zawiązana jest zbyt luźno lub za ciasno? - pyta doula Magdalena Konieczka. - Trzeba dziecko z niej wyjąć, poprawić wiązanie i ponownie włożyć w nią dziecko. I tak do skutku. Chusta tkana mimo, iż wymaga na włożenia dziecka do chusty podczas procesu wiązania (co może się na początku wydawać trudniejsze, jako że wymaga zapanowania nad dzieckiem i chustą), to na każdym etapie wiązania mamy kontrolę nad każdym centymetrem chusty i możemy dopasować dociągnięcie do gabarytów dziecka i rodzica już w trakcie procesu wiązania.

- Uważa się, że chusta elastyczna jest dobra na początek i do kangurowania wcześniaków - mówi Dorota Krystek. - Dla większości rodziców ten rodzaj chusty wydaje się łatwiejszy, ponieważ jest tylko jeden sposób jej zawiązania oraz nie wymaga poprawiania i dociągania jak przy chuście tkanej. W „elastyku” dziecko ma na sobie aż trzy warstwy materiału, co jest dosyć ważną informacją, bo może powodować przegrzanie w cieplejsze dni. Jak sama nazwa wskazuje, ta chusta jest elastyczna i przy większym dziecku zaczyna „sprężynować”, nie podtrzymując wszystkich mięśni dziecka w należyty sposób. Posłużyć więc ona może do około 8-10 kg, jak zapewniają producenci.

- Natomiast chusta wiązana tkana, inaczej nazywana "długą", również wykonana jest z tkaniny bawełnianej. Zazwyczaj są szersze i sztywniejsze od chust elastycznych, wymagają większej dbałości i precyzji w ułożeniu dziecka oraz dociąganiu. Przy odpowiednim doborze grubości i domieszek z powodzeniem może "ponieść" starsze i cięższe dziecko - zauważa Dorota Krystek.

Chusta tkana czy elastyczna? PLUSY I MINUSY

Plusy chusty elastycznej

 • łatwa do zawiązania
 • dziecko wkładamy do zawiązanej chusty

Minusy chusty elastycznej

 • ma więcej warstw dzianiny, więc może prowadzić do przegrzania dziecka
 • "uniesie dziecko" ważące max. 8-10 kg

Plusy chusty tkanej (długiej)

 • wytrzymała
 • wielofunkcyjna
 • posłuży dłużej i "uniesie więcej"

Minusy chusty tkanej

 • nauka wiązania tej chusty wymaga więcej czasu

Ile kosztuje chusta do noszenia dziecka?

Na początek najlepiej jest chustę wypożyczyć - i sprawdzić, czy noszenie w chuście spodoba się nam: mamie, tacie i dziecku.

- Warto popytać wśród znajomych. Jeśli jednak nikt z naszych bliskich nie może nam pożyczyć chusty, to możemy poszukać w swoim mieście wypożyczalni chust i nosideł. W Poznaniu działa Wypożyczalnia chust i nosideł "Przy Tobie" oraz Stowarzyszenie "Poznań w chuście" - radzi doula Magdalena Konieczka. - Jeśli jednak chcemy mieć chustę od początku na własność, to można kupić chustę używaną (można przejrzeć popularne serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe, np. allegro i olx). Prężnie działają również fora w mediach społecznościowych, które skupiają chustujących rodziców - tam również można natrafić na ogłoszenia sprzedaży chust. Najdroższą opcją jest kupno chusty nowej. Nowy "pasiak" polskiej produkcji kosztuje ok 150-200 zł, ceny chust tkanych za granicą zaczynają się od ok. 350 zł. Ten pułap cenowy dotyczy chust 100% bawełnianych. Chusty z domieszkami innych materiałów (np. len, konopie, wełna, bambus, jedwab itp.) są droższe.

- Oczywiście rynek chust jest w tej chwili bardzo duży i producenci prześcigają się w tworzeniu pięknych wzorów chust żakardowych i używaniu do tkania różnych surowców jak np. wełna merino, jedwab, bawełna egipska - mówi Marta Czajka. - Tutaj ceny chust są bardzo różne potrafią szybować nawet do ok. 2000 zł lub jeszcze wyżej.

- Rynek chustowy to bardzo prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki - wyjaśnia Magdalena Konieczka. - Chusty sprzedawane na tym rynku można podzielić na dwie grupy: limitowane i nielimitowane. Chusty limitowane to rzecz jasna droższe modele. Są produkowane w ilości kilku sztuk na cały świat, często stanowią modele kolekcjonerskie, mają unikatowe wzory i składy materiałowe. Ich ceny mogą być bardzo wysokie. Takie chusty trzeba sobie „upolować”. Oznacza to, że producent zazwyczaj na swojej stronie ogłasza dzień i godzinę wypustu danego wzoru, po czym w ogłoszonym terminie wszyscy zainteresowani wchodzą na stronę producenta próbując kupić chustę. Niektórzy producenci organizują tzw. Losowanie prawa do kupna chusty. W takiej sytuacji wpisujemy się w formularz deklarując chęć kupna chusty, a producent wśród wszystkich zainteresowanych losuje szczęśliwców, którym wysyła faktury do opłacenia należności za produkt. Takie limitowane produkty potrafią osiągać ceny kilkuset euro w dniu wypusty. Na rynku wtórnym najbardziej pożądane i luksusowe modele osiągają ceny kilku tysięcy euro!

Chusta do noszenia - INSTRUKCJA WIĄZANIA

Jak wiązać chustę do noszenia dziecka? WIĄZANIE KANGUR

Obejrzyj wideo-poradnik, jak wiązać kangura, czyli najlepsze wiązanie chusty dla najmłodszych dzieci - od urodzenia.

- Noszenie w chuście daje bliskość, jest wygodne i piękne. Noś dobrze, spotkaj się z doradcą - pisze Paulina Stępień, vlogerka z kanału domowatv. - Film ma pomóc Ci utrwalić wiedzę, ale to na spotkaniu z doradcą dowiesz się jak dociągać dobrze.

Jak wiązać chustę kółkową? Instrukcję wiązania przedstawia Anna Smereka, doradca chustonoszenia.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maria
jeżeli ktoś się zastanawia na chustą to zdecydowanie polecam. Razem z mężem zaczęliśmy nosić od 2 miesiąca i jest badzo duże ułatwienie. Warto też jak sie czegoś nie wiem podpytać doradcy w sklepie. My kupiliśmy chustę w luna dream i tam nam doradca pomógł dobrać odpowiedni rozmiar i rodzaj.
l
lilka
Chusty do noszenia są rewelacyjną opcją, tutaj widzę, że w bibabu Pani Anika kupowała przeglądając w sieci sklepy też sie n nie natknęłm, są fajne chyba bo bardzo elastyczne. Ja byłam w szoku, ze tak duży wybór teraz może być, gólnie bardzo fajne są i wyglądają na mega wygodne.
a
anika
Ja na początku byłam sceptycznie nastawiona do tego typu chust, jednak dostałam w prezencie od siostry, kupiła mi taką elastyczną kolorową w sklepie bibabu. Tak raz, dwa założyłam ją w domu i się przekonałam na dobre! to jets takie wygodne, że ja byłam w szoku, nie raz widziłam kobiety na mieście z takimi chustami, teraz już wiem dlaczego one tak noszą dzieci.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie