Chwalimy się Powstaniem - Wydarzeniem Historycznym Roku!

  Chwalimy się Powstaniem - Wydarzeniem Historycznym Roku!

  Zdjęcie autora materiału

  Leszek Waligóra

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nagrodę za Wydarzenie Historyczne Roku 2015 odebrali Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego (z lewej) i Marcin Fuszpaniak, wiceprezes
  1/12
  przejdź do galerii

  Nagrodę za Wydarzenie Historyczne Roku 2015 odebrali Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego (z lewej) i Marcin Fuszpaniak, wiceprezes Polska Press Oddział w Poznaniu, wydawcy naszego dziennika ©Michał Dyjuk

  Można powiedzieć: i znów wygraliśmy! Bo tak jak zwycięskie było Powstanie Wielkopolskie, tak sukcesem okazała się ubiegłoroczna akcja Głosu Wielkopolskiego "Chwalimy się Powstaniem". Właśnie została ona Wydarzeniem Historycznym Roku 2015 w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski!
  - Co roku staramy się nagrodzić najciekawsze wydarzenia promujące historię i polskie doświadczenie historyczne - mówił podczas wtorkowego finału plebiscytu w warszawskich Łazienkach dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Konkurs MHP organizowany jest od dziewięciu lat. W pierwszym etapie zgłoszone wydarzenia ocenia jury. Wybrane wydarzenia - zgłoszone przez instytucje, organizacje społeczne, czy tak jak w przypadku Głosu Wielkopolskiego - wydawnictwa - są poddawane później głosowaniu internautów.

  W tym roku nagrody przyznawane były w trzech kategoriach. W kategorii "wystawa" nagrodę główną zdobyła Wystawa Stała w Muzeum Katyńskim - otwarta 17 września 2015 r. w historycznej Kaponierze na terenie Cytadeli Warszawskiej. W kategorii "wydarzenie" zwyciężyło Widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945”, które zostało zorganizowane 19 lipca 2015 roku w Gibach.

  Akcja "Chwalimy się Powstaniem" była nominowana, wśród innych kandydatur, w kategorii edukacja i multimedia. Wygraliśmy dzięki głosom internautów, którzy mogli je oddawać na przełomie kwietnia i maja. Sama nagrodzona akcja rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku, z okazji 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Uznaliśmy wtedy, że poznaniacy i Wielkopolanie o zwycięskim Powstaniu wiedzą wiele, ale za mało mówi się o nim w Polsce, a poza jej granicami Powstanie w ogóle nie jest znane. Wspólnie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego zorganizowaliśmy akcję "Chwalimy się Powstaniem", w ramach której w połowie grudnia do rąk naszych Czytelników trafiły najpierw pocztówka, a potem koperta z okolicznościowym tekstem (w językach polskim i angielskim) wyjaśniającym czym było Powstanie Wielkopolskie. Wystarczyło nakleić znaczek i posłać taką kartę w świat.

  Internauci z kolei z naszej strony mogli pobrać specjalną stopkę do swoich maili (Tu nadal do pobrania).

  Akcję ogłosiliśmy również na specjalnym profilu facebookowym (Zajrzyj tu: Chwalimy się Powstaniem) i tam przyniosła nieoczekiwany wynik: internauci pokazywali m.in. pamiątki po swoich przodkach powstańcach, dzielili się też źródłami informacji o powstańcach czy nieznanymi historiami.

  Naszą akcję od samego początku wspierały znane postaci z Wielkopolski m.in. ludzie sztuki, naukowcy, piłkarze, środowiska kibicowskie... Do wysyłania kartek przyłączyli się również... policjanci.

  I już dziś możemy powiedzieć, że "Chwalimy się Powstaniem" nie skończy się na jednej akcji - w tym roku zamierzamy ją powtórzyć z jeszcze większym rozmachem. Szczegóły wkrótce

  Więcej o "Chwalimy się Powstaniem" przeczytasz tu: Chwalimy się Powstaniem


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo