Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chwaliszewo: Dom robotniczy zyska dawny blask?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Z dawnego, potężnego osiedla robotniczego na Chwaliszewie ostał się tylko jeden dom
Z dawnego, potężnego osiedla robotniczego na Chwaliszewie ostał się tylko jeden dom Waldemar Wylegalski
Przez dziesiątki lat budynek Czartoria 5 stanowił element nadwarciańskiej panoramy od strony Ostrowa Tumskiego. Element dużego kompleksu może zostać jednak całkowicie zburzony. Właściciel chce budynek jak najszybciej sprzedać.

Z dawnego, potężnego osiedla robotniczego na Chwaliszewie, powstałego na przełomie XIX i XX wieku, po latach ostał się tylko jeden dom. Reszta została zniszczona w czasie drugiej wojny światowej. W części po okazałej kamienicy ten jeden właśnie budynek przez dziesiątki lat stanowił istotny element nadwarciańskiej panoramy starówki od strony Ostrowa Tumskiego. Obecnie jest bardzo zaniedbany i w tragicznym stanie technicznym.

Rada osiedla Stare Miasto i mieszkańcy Chwaliszewa od lat naciskają na jego rewitalizację zarządcę - spółdzielnię mieszkaniową Domy Spółdzielcze Poznań oraz miasto Poznań. Na razie bez skutku.

- W czasie drugiej wojny światowej zniszczono 95 procent Chwaliszewa, w tym ten piękny kompleks kamienic. Na dawnych fotografiach widać jak budynki praktycznie wchodziły do rzeki. Szkoda stracić tak piękny obiekt w centrum miasta. Należałoby o niego zadbać - opowiada Andrzej Rataj, przewodniczący RO Stare Miasto.

Dziś budynek Czartoria 5 zamieszkują dwie rodziny. Reszta wyprowadziła się, by mieszkać w lepszych warunkach. W kamienicy bowiem od lat nic nie było remontowane. Łazienki nie znajdują się w mieszkaniach, a jak przed laty - na korytarzu. Zarządcą nieruchomości są Domy Spółdzielcze Poznań. Jak mówi jeden z pracowników technicznych spółki - renowacja tego budynku to byłyby pieniądze wyrzucone w błoto. - Ta kamienica nadaje się już tylko do rozbiórki. Jest w fatalnym stanie, a renowacja byłaby zbyt kosztowna.
Dlatego też spółka chce jak najszybciej opróżnić nieruchomość i ją sprzedać.

- Wcześniej budynek zamieszkiwało jedenaście rodzin. Podpisaliśmy już przedwstępną umowę sprzedaży z pewną firmą deweloperską. Na razie nie chciałbym zdradzać jej nazwy, bo nie wiem czy firma by sobie tego życzyła - mówi Maciej Pijanowski, prezes Domów Spółdzielczych. Prezes jest także zdania, że wyremontowanie tego budynku jest zbyt kłopotliwe. - Należałoby całkowicie zmienić układ mieszkań. Dodatkowo cała ta zabudowa w centrum miasta jest objęta ochroną konserwatorską.

Kiedy nieruchomość zostanie sprzedana? - Na razie deweloper stara się pozyskać warunki na rozbudowę tej nieruchomości. Jest z tym problem, ponieważ miasto miało niegdyś koncepcję, by pod wałem prowadziła droga. Z tego co wiem, to już nieaktualne - dodaje Pijanowski.

Info z Polski - Przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni:

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski