Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciasta na Wielkanoc. Poznaj przepisy na babę, mazurek, sernik i keks. Co upiec na Wielkanoc?

Elżbieta Podolska
Ciasta na Wielkanoc PRZEPISY: Baba, mazurek, sernik, keks na Wielkanoc. Co upiec na Wielkanoc?
Ciasta na Wielkanoc PRZEPISY: Baba, mazurek, sernik, keks na Wielkanoc. Co upiec na Wielkanoc? Marcin Osman
Ciasta na Wielkanoc: Baba, mazurek, sernik, keks na Wielkanoc - przepisy. Gospodynie domowe już teraz zabierają się ostro do pracy. Wiosenne porządki w domu i w ogrodzie, mycie okien, odświeżanie garderoby i w końcu planowanie świątecznego menu. Dobrze ułożone to połowa sukcesu, a trudność przepisów można dobrać do naszych umiejętności.

Zobacz: Śniadanie wielkanocne [Wielkanoc PRZEPISY, POTRAWY, MENU]

Ciasta na Wielkanoc: Baba, mazurek, sernik, keks na Wielkanoc [PRZEPISY NA CIASTA NA WIELKANOC]

WYPRÓBUJ NASZE PRZEPISY NA CIASTA NA WIELKANOC

Dwukolorowa baba wielkanocna dla początkujących - przepis

Składniki:
2 szklanki mąki
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
6 jajek
szklanka cukru
kostka margaryny
cukier waniliowy
2-3 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier puder do posypania

Zobacz też: Wielkanoc dekoracje: Jak udekorować stół wielkanocny? [ZDJĘCIA]

Przygotowanie:
Jajka ubić z cukrem. Masa musi podwoić objętość. Dodać oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszać. Nadal mieszając dodawać stopniowo stopioną, przestudzoną margarynę i cukier waniliowy. 2/3 ciasta wylać do formy wysmarowanej tłuszczem, a resztę wymieszać z kakao. Ciemne ciasto wylać na jasne. Piec 50 minut w temperaturze 170 stopni. Można posypać cukrem pudrem po ostudzeniu.

Mazurek kajmakowy z orzechami - przepis

Składniki:

Kruchy spód ucierany:
150 g masła,
60 g cukru pudru,
150 g mąki pszennej,
75 g mąki ziemniaczanej

Masa kajmakowa:
200 g słodzonego mleka skondensowanego,
łyżka płynnego miodu,
2 łyżki masła,
1/2 szklanki orzechów włoskich, lekko zrumienionych na suchej patelni

Przygotowanie:

Kruchy spód ucierany:
Masło ucierać mikserem z cukrem. Dodać obie mąki. Miksować przez chwilę. Potem zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 15 min. Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Odłożyć 1/3 ciasta, resztę włożyć pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia i rozwałkować na placek, o wymiarach zbliżonych do dna formy. Zdjąć górny arkusz papieru. Placek przełożyć razem z dolnym papierem do posmarowanej masłem formy i przyciąć ciasto nożem do wymiarów dna.

Z resztek ciasta i odłożonej wcześniej 1/3 jego części, wałkować ręką na blacie cienkie wałeczki, podsypując mąką. Zwinąć po dwa wałeczki w spiralkę i ułożyć ją na brzegach formy tworząc ozdobny rant. Z pojedynczych wałeczków ułożyć też kratkę na całej powierzchni mazurka. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 30 minut, na lekko złoty kolor. Ostudzić. Pociągając za papier do pieczenia wyjąć spód mazurka na blat. Można już kłaść dodatki i dekorować.

Przygotowanie masy kajmakowej:
Do rondelka z grubym dnem wlać mleko skondensowane, dodać miód i masło. Gotować przez około 8-10 minut na bardzo małym ogniu, mieszając drewnianą łyżką. Kiedy masa zgęstnieje i zmieni kolor na jasny brąz odstawić i ostudzić. Nałożyć masę i udekorować orzechami włoskimi.

Na następnej stronie: Kolejne przepisy na ciasta na Wielkanoc!
Łatwy sernik bez spodu - przepis

Składniki:
1 kg sera białego (najlepiej od razu zmielonego)
6 jajek
2 szklanki cukru
15 dkg masła
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
cukier waniliowy

Przygotowanie:
Ser ucierać dodając powoli po jednym jajku i łyżce cukru. Następnie dodać obie mąki i cukier waniliowy. Masło rozpuścić, przestudzić i wlać do masy. Dodać bakalie i dokładnie, delikatnie wymieszać. Wysmarowaną tłuszczem formę wysypać bułką tartą. Wlać masę do formy i piec około godziny w średnio nagrzanym piekarniku. Można podawać sam, albo z owocami.

Pulchny keks świąteczny pełen smakowitych bakalii - przepis

Składniki:
250 g mąki
250 g margaryny
250 g cukru
5 jaj łyżka stołowa proszku do pieczenia
łyżka spirytusu
500 g bakalii: rodzynek, żurawin, orzechów laskowych i włoskich, skórki pomarańczowej, migdałów

Przygotowanie:
Ubić sztywną pianę z białek. W misce mikserem wymieszać dokładnie wszystkie składniki. Później dodać i delikatnie połączyć ubita pianę z białek.

Większe kawałki bakalii posiekać. Następnie bakalie obtoczyć w mące (by nie opadły na dno formy), otrzepać i dodać do ciasta. Gotową masę przelać do podłużnej foremki.

Piec w temperaturze 180 stopni przez około 50 minut.

Choć piec będziemy dopiero tuż przed świętami, już teraz warto zastanowić się, co takiego podamy gościom i domownikom podczas świątecznej kawy. Oczywiście w żadnym poznańskim domu nie może zabraknąć sernika. Polecam przepis na sernik bez spodu, jest puchowy, delikatny, naprawdę rozpływa się w ustach i ma jeszcze jedną ogromną zaletę - praktycznie zawsze się udaje.

Sprawdź, co włożyć do święconki

- Należy pamiętać o tym, że ser musi być dobrej jakości i dobrze zmielony, nie może być grudek - mówi Władysław Nazim, cukiernik szef Pracowni Expressowa. - Doskonały jest także sernik przygotowywany na parze, to nowość w naszej cukierni i warto spróbować.

Na świątecznym stole nie może zabraknąć ciast: mazurków, bab i serników. W tym czasie nie ma co liczyć kalorii, bo liczy się tradycja i smak!

Sernik po upieczeniu powinien zostać wyjęty z piekarnika, postawiony jeszcze gorący na równej powierzchni i okrojony dookoła nożem. Upadnie wtedy równo. Nie zostawiamy do wystygnięcia w piekarniku, bo nam wyschnie. Sernik i baby według pana Władysława pieczemy na ostatnią chwilę, np. w Wielki Piątek. Aby baba miała żółty kolor, kupujemy najlepiej wiejskie jajka.

- Jestem przeciwnikiem stosowania sztucznych dodatków, który nadadzą babie odpowiedni kolor. W cukierni używamy tylko naturalnych składników. Nie zabarwiamy także szafranem - dodaje mistrz cukierniczy.

Najwcześniej możemy przygotować mazurki. Nawet 4 dni wcześniej. Spód przygotowujemy z ciasta kruchego.
- Jest cała gama mazurków, do wyboru, jak to woli - mówi Władysław Nazim. - Spód może być nie tylko z ciasta kruchego, albo makaronikowy. U mnie w rodzinie jest tradycja robienia mazurków na andrutach z mnóstwem bakalii zalanych lukrem.

Polewę, radzi pan Władysław, domowym sposobem przygotowujemy np. rozpuszczając czekoladę na parze lub w mikrofali. Dodajemy odrobinę dobrego oleju i oblewamy. Czekolada też według gustu może być mleczna, gorzka, deserowa. Natomiast biały lukier przygotowujemy z przegotowanego ciepłego mleka i cukru pudru. Dodajemy taką ilość, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję. Można także dodać sok z cytryny, będzie wtedy bardziej orzeźwiający.

- W tym roku wprowadziliśmy nowe mazurki - kajmakowe - zdradza Władysław Nazim. - Mamy także mazurkowe delicje, czyli małe ciasteczka w różnych kształtach.
W święta nie ma co liczyć kalorii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski