MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cierpisz na tę chorobę? Możesz mieć problem z uzyskaniem prawa jazdy. Kierowcy muszą spełniać określone wymagania zdrowotne

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Każdego roku około 380 tys. osób odbiera prawo jazdy
Każdego roku około 380 tys. osób odbiera prawo jazdy Krzysztof Kapica / Polska Press
Każdy kandydat na kierowcę, zanim podejdzie do egzaminu na prawo jazdy, musi pozytywnie przejść badania lekarskie. Podczas wizyty u lekarza oceniane jest nasze zdrowie, a także weryfikowane są ewentualne przeciwskazania do prowadzenia pojazdów. W jakich przypadkach możemy zapomnieć o uzyskaniu uprawnień?

Kryteria zdrowotne, które należy spełnić podczas ubiegania się o prawo jazdy, określa wprowadzone 29 sierpnia 2019 roku rozporządzanie ws. badań kierowców oraz osób ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Podczas wizyty u lekarza badane są: wzrok, słuch, ciśnienie, układ ruchu i narząd równowagi. Specjalista ocenia też prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Przyszli kierowcy musza też przekazać informację o przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych.

Przeciwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami

Zły lub pogarszający się stan zdrowia mogą doprowadzić do tragedii podczas prowadzenia auta. Z tego powodu należy zawsze podawać prawdziwe informacje dotyczące zdrowia podczas wywiadu lekarskiego, przeprowadzanego w trakcie kursu na prawo jazdy. Każdy kandydat musi zadeklarować, że w przypadku wystąpienia u niego napadów padaczkowych, hipoglikemii czy drgawek wykona dodatkowe badania w celu sprawdzenia stanu zdrowia.

 • Wady wzroku
  Wielu kandydatów ubiegających się o prawo jazdy zgłasza się na kurs z wadami wzroku i zwykle nie stanowi to przeciwwskazań w podejściu do egzaminu. Warunkiem jest oczywiście odpowiednia korekcja przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych.

  Osoby z wadami wzroku najczęściej otrzymują prawo jazdy na okres 10 lat, czyli 5 lat mniej niż standardowo. Po tym czasie konieczne jest przeprowadzenie nowych badań lekarskich, podczas których specjalista oceni czy wada nie zagraża bezpieczeństwu na drodze.

  Obuoczna ostrość widzenia u kierowców nie powinna być mniejsza niż 0,5 (z korekcją), a pole widzenia musi wynosić co najmniej 120 stopni. Przeciwskazaniem do prawa jazdy są jedynie poważne schorzenia narządu wzroku, których nie da się skorygować np. za pomocą okularów.

  Warto pamiętać, że wpisanie kodu soczewek lub okularów do prawa jazdy wiąże się z tym, że musimy posiadać je w trakcie prowadzenia samochodu. Za jazdę bez wymaganych okularów możemy otrzymać mandat w wysokości 1500 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

  Informacja o obowiązku noszenia okularów w trakcie jazdy samochodem umieszczana jest na odwrocie dokumentu. Możemy tam znaleźć następujące kody:

  • 01.01 - okulary
  • 01.02 - soczewki kontaktowe
  • 01.03 - okulary ochronne
  • 01.04 - szkła przyciemnione
  • 01.05 - przepaska na oko
  • 01.06 - soczewki kontaktowe lub okulary
  • 01.07 - specjalistyczna ochrona wzroku lub indywidualna korekta
 • Cukrzyca
  Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, diabetycy mogą prowadzić auta nie tylko na własny użytek, ale także zawodowo. Zdiagnozowana cukrzyca wymaga jednak przeprowadzania regularnych badań. Kierowca powinien też mieć wiedzę o ryzyku hipoglikemii oraz ryzykach związanych z prowadzeniem auta.

 • Padaczka
  Osoby zmagające się z padaczką mogą ubiegać się o prawo jazdy, lecz muszą wykonać dodatkowe badania neurologiczne. Choroba leczona w sposób prawidłowy nie musi dawać żadnych objawów lub mogą one pojawiać się bardzo rzadko. Jeśli napady pojawią się u osoby, która ma uprawnienia, dokument może zostać odebrany do czasu przeprowadzenia niezbędnych badań.

 • Daltonizm
  Daltoniści często nie zdają sobie sprawy z posiadanej wady wzroku, gdyż są przyzwyczajeni do barw, które widzą. Dopiero po badania lekarskich okazuje się, że schemat widzenia kolorów u tych osób jest zaburzony. Daltonizm nie jest natomiast przeciwskazaniem do prawa jazdy, o ile kandydat na kierowcę nie zamierza prowadzić pojazdów zawodowo (kategorie C i D).

Choroby uniemożliwiające posiadanie prawa jazdy

Zgodnie z polskim prawem, niektóre zaburzenia psychiczne i choroby fizyczne całkowicie pozbawiają możliwości ubiegania się o prawo jazdy. Uprawnień nie otrzymają osoby z zaburzeniami osobowości lub niedorozwojem umysłowym, schorzeniami serca i układu naczyniowego oraz ostrą niewydolnością nerek.

Należy jednak pamiętać, że lekarze do każdego przypadku podchodzą indywidualnie. Czasem zatem osoby z takimi schorzeniami mogą zostać dopuszczone do egzaminu. Konieczne w tym przypadku będzie regularne przeprowadzanie badań lekarskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cierpisz na tę chorobę? Możesz mieć problem z uzyskaniem prawa jazdy. Kierowcy muszą spełniać określone wymagania zdrowotne - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski