MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciężarna 28-latka zmarła pod szpitalem. Dlaczego pozostałe szpitale nie chciały jej przyjąć? Prokuratura bada, czy doszło do przestępstwa

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
28-letnia kobieta w ciąży zmarła w karetce pod szpitalem w Ostrowie Wielkopolskim
28-letnia kobieta w ciąży zmarła w karetce pod szpitalem w Ostrowie Wielkopolskim Archiwum
Prokuratura rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 28-letniej kobiety w 17. tygodniu ciąży. Kwestie związane z udzieleniem pomocy ciężarnej bada również wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawą zainteresowało się także Ministerstwo Zdrowia.

Przypomnijmy, że 28-letnia kobieta będąca w 17. tygodniu ciąży zgłosiła się w poniedziałek, 3 sierpnia, do szpitala w Ostrzeszowie. Kobieta źle się czuła i miała duszności.

Jak wynika z komunikatu prezesa Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, placówka wykonała pacjentce badania laboratoryjne.

- Z uwagi na podejrzenie zatorowości płucnej wykonano badanie Angio TK klatki piersiowej (pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych na podstawie obrazu - dop. red.). W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono niewydolność wielonarządową oraz niewydolność oddechową - wyjaśniał w komunikacie Marek Nowiński, prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia.

Czytaj też: 28-letnia kobieta w ciąży zmarła w drodze do szpitala. Wcześniej trzy szpitale w Wielkopolsce odmówiły przyjęcia pacjentki

Według relacji prezesa, ze względu na pogarszający się stan pacjentki szpital w Ostrzeszowie kontaktował się z innymi placówkami w Wielkopolsce, by te przyjęły pacjentkę do siebie.

Przedstawiciele szpitala w Ostrzeszowie twierdzą, że trzy szpitale w Wielkopolsce miały odmówić przyjęcia pacjentki: w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim i Poznaniu. Finalnie kobietę miał przyjąć szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Niestety, 28-latka zmarła w karetce tuż pod ostrowskim szpitalem.

Szpital w Ostrowie Wielkopolskim zaprzecza słowom prezesa Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia

- W dniu 3 sierpnia 2020 r Szpital w Ostrowie Wielkopolskim nie mógł przyjąć pacjentki na oddział Ginekologiczno-Położniczy z powodu jego zamknięcia decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowie Wielkopolskim w okresie od 1 do 14 sierpnia 2020 r. w związku z wykryciem u części pracowników oddziału zakażenia wirusem Sars-CoV-2 - tłumaczy w oświadczeniu Dariusz Bierła, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.

I dodaje: - Kategorycznie zaprzeczam, że Szpital w Ostrowie Wielkopolskim odmówił przyjęcia pacjentki na oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Dariusz Bierła nie zgadza się również ze słowami prezesa Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, na temat godziny przywiezienia pacjentki do Ostrowa Wielkopolskiego.

- Nieprawdą jest również, że pacjentka została przywieziona do ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim o godz. 14.10. Pacjentka została przywieziona do Ostrowskiego Szpitala o godz. 16.10 w stanie nagłego zatrzymania krążenia, w trakcie czynności resuscytacyjnych prowadzonych przez zespół karetki transportowej, a następnie przez zespół anestezjologiczny i kardiologa Ostrowskiego Szpitala. Niestety, mimo wysiłku lekarzy pacjentka zmarła - wyjaśnia w oświadczeniu dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Kaliski szpital domaga się sprostowania. "Udzieliliśmy takiej pomocy, o którą szpital w Ostrzeszowie poprosił"

Rzecznik szpitala w Kaliszu w środę, 12 sierpnia wydał pismo, w którym domaga się sprostowania nieprawdziwych informacji przekazywanych przez dyrektora ostrzeszowskiego szpitala.

- Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu nie odmówił przyjęcia pacjentki, lecz poinformował lekarkę ze szpitala w Ostrzeszowie, że w tym przypadku pacjentka w stanie ciężkim powinna jak najszybciej trafić do najbliższego szpitala dysponującego oddziałem położniczym i oddziałem intensywnej terapii w obrębie jednego budynku, tj. w Kępnie lub Ostrowie Wielkopolskim. Kaliski szpital posiada oddział położniczy, jednakże na ul. Toruńskiej 7, natomiast oddział OIOM znajduje się w innej lokalizacji, tj. w budynku głównym na ul. Poznańskiej 79 - tłumaczy w piśmie Paweł Gawroński, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

I dodaje: - Kaliski szpital udzielił szpitalowi w Ostrzeszowie takiej pomocy, o którą ten szpital poprosił, tj. wobec braku możliwości przekazania pacjentki do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim karetką własną, którą szpital w Ostrzeszowie nie dysponował, oraz wobec odmowy przez koordynatora CPR realizacji tego transportu systemową karetką pogotowia ratunkowego, kaliski szpital udostępnił swoją karetkę SOR służącą do transportów wewnętrznych kaliskiego szpitala na potrzeby realizacji transportu pacjentki wskazanej na wstępie niniejszego pisma.

Polna odmawia przyjęcia pacjentki w ciąży?

Jednym ze szpitali, które, zdaniem przedstawicieli szpitala w Ostrzeszowie, odmówiły przyjęcia pacjentki, miał być Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu.

- Odmówiliśmy przyjęcia tej pacjentki - potwierdza Lesław Ciesiółka, rzecznik GPSK przy ul. Polnej.

I dodaje: - Z informacji, jakie otrzymaliśmy wynikało, że pacjentka nadawała się na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Jej problemy nie były problemami ginekologicznymi. Co więcej w naszym szpitalu nie mamy pełnoprofilowego oddziału opieki medycznej ani diagnostyki obrazowej, jak rezonans czy tomograf.

Zdaniem rzecznika GPSK, przywiezienie pacjentki na ul. Polną nie miałoby sensu, ponieważ natychmiast musiałaby ona zostać przetransportowana do Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego.

- W przypadku tej pacjentki mówiło się o podejrzeniu zatorowości płucnej. Nie mieliśmy jak jej pomóc - mówi Lesław Ciesiółka.

Zobacz też: Opieka medyczna w powiatach "czerwonych" i "żółtych" działa bez zmian. Zawieszone są placówki wsparcia dziennego w powiecie ostrzeszowskim

Sprawę śmierci 28-latki bada już prokuratura

Okoliczności śmierci 28-latki będzie badała także prokuratura. - Prokuratura rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła postępowanie, którego celem jest ustalenie okoliczności zgonu 28-letniej mieszkanki powiatu ostrzeszowskiego - mówi prokurator Maciej Meler, rzecznik prokuratury rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim.

I dodaje: - Jak dotąd zabezpieczona została dokumentacja medyczna pacjentki, zarówno ta ze szpitala w Ostrzeszowie, jak też dokumentacja z okresu prowadzenia ciąży i wcześniejszych leczeń 28-latki.

Co więcej, prokuratura powołała także biegłych medycyny sądowej z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- W toku sekcji zwłok zabezpieczone zostały wycinki do badań histopatologicznych. Na ich podstawie oraz po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną biegli będą mogli wystawić opinię - tłumaczy Maciej Meler.

I dodaje: - Przeprowadzono również oględziny karetki, którą była transportowana 28-latka. Sprawdzono też czynności transportowe i reanimacyjne podjęte przez zespół ratownictwa.

NFZ domaga się wyjaśnień

Okoliczności śmierci 28-latki oraz udzielenia lub nieudzielenia pomocy przez poszczególne szpitale sprawdza też wielkopolski oddział NFZ.

- Wystąpiliśmy do szpitala w Ostrzeszowie o kopię dokumentacji medycznej pacjentki i wyjaśnienie - mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

I dodaje: - O wyjaśnienie poprosiliśmy też przedstawicieli Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu.

Sprawa zainteresowała także Ministerstwo Zdrowia. Podczas środowej konferencji rzecznik resortu zdrowia powiedział, że przyglądają się sprawie zmarłej 28-letniej kobiety w ciąży.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski