Paweł Marmurowicz ma 32 lata. W 2003 roku lekarze zdiagnozowali u niego zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Choroba charakteryzuje się ostrym bólem i nie leczona prowadzi do inwalidztwa. Ale Paweł od czterech i pół roku objęty jest leczeniem biologicznym. Jest sprawny. Pracuje. Aktywnie działa w stowarzyszeniu chorych na ZZSK. Raz w miesiącu odwiedza szpital i przyjmuje przypisane mu dawki leku. - Dostanie się do programu terapeutycznego nie było łatwe - przyznaje Paweł. - Ale bardzo pomogło mi stowarzyszenie i teraz staram się pomagać innym chorym.
Paweł boi się, że wywalczone leczenie wkrótce może się skończyć. W szpitalu 28 Czerwca w Poznaniu, gdzie leczy się mężczyzna, powiedziano mu, że leczenie ma zagwarantowane do końca czerwca tego roku. Co potem? Na razie nie wiadomo. Ministerstwo Zdrowia planuje bowiem wprowadzić zmiany z programach. Terapeutyczne mają być zastąpione przez programy lekowe. Różnica ma polegać na tym, że chory będzie kwalifikowany do programu nie ze względu na schorzenie, na które cierpi, a ze względu na lek, którym jest leczony.
- Ale dokładnych zasad jeszcze nie znamy i nic nie możemy przekazać chorym - mówi Jan Talaga, dyrektor szpitala im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. W tej placówce około 400 pacjentów korzysta z programów terapeutycznych.
- Rozumiem niepokój chorych - przyznaje Witold Bieleński, dyrektor szpitala im. Degi w Poznaniu. - My również czekamy na wytyczne.
Jeśli zmiany miałby wejść w życie 1 lipca, ministerstwo zdrowia oraz centrala Narodowego Funduszu Zdrowia muszą przygotować szczegółowy projekt. A później poszczególne oddziały NFZ muszą rozpisać konkurs ofert. Świadczenia będą mogły wykonywać tylko te jednostki, które spełnią wszystkie wymogi ministerstwa i funduszu.
Projekt jednak nie jest jeszcze gotowy. O stan prac zapytaliśmy biuro prasowe ministerstwa zdrowia, jednak do chwili zamknięcia wydania, odpowiedzi nie otrzymaliśmy. W warszawskiej centrali NFZ udało się nam jednak dowiedzieć, że prezes Jacek Paszkiewicz, w najbliższych dniach ma przedstawić do konsultacji społecznych projekt zarządzenia. - Prezes już otrzymał z ministerstwa stosowne informacje i na ich podstawie opracuje projekt - informuje Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ. - W tej dziedzinie pacjenci nie mają powodu do obaw - zapewnia.
Marmurowicz zapewnia, że stowarzyszenie weźmie udział w konsultacjach. Sceptyczny jest jednak co do tego, czy ich uwagi będą uwzględnione. Na 1 czerwca stowarzyszenie zapowiedziało protest w tej sprawie. Odbędzie się on w Warszawie przed budynkiem MZ.
Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci