MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ćma bukszpanowa już zaczyna niszczyć krzewy bukszpanu. W Polsce nie ma naturalnych wrogów. Jak zwalczać ćmę bukszpanową, szkodnika z Japonii

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Larwy ćmy azjatyckiej w ciągu kilku dni potrafią zniszczyć dorodny krzew bukszpanu.Przejdź do następnego zdjęcia ------>
Larwy ćmy azjatyckiej w ciągu kilku dni potrafią zniszczyć dorodny krzew bukszpanu.Przejdź do następnego zdjęcia ------>Böhringer Friedrich/Wiki commons
Pojawianie się w ogrodzie dużego szarobrązowego motyla zwiastuje kłopoty. Taki gość to najprawdopodobniej ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Jego larwy w ciągu dni potrafią zniszczyć dorodny krzak bukszpanu. Dobra wiadomość jest taka, że nie atakuje innych roślin. Zła - że nie ma w Polsce naturalnych wrogów. Są już jednak sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej z ogrodu. Warunek: trzeba działać szybko, bo owad potrafi ogołocić nawet dorodny krzak w trzy dni. Żerowanie zaczyna od środka bukszpanu, więc zanim zobaczymy jego efekty, może być już po krzaku.

Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) to kolejny obcy gatunek, który w ciągu ostatnich lat bardzo szybko rozprzestrzenia się w Europie. Od kilku lat jest obserwowana także w Polsce. Dorosłe motyle nie są groźne. Problem stanowią larwy.

Ćma bukszpanowa - co to jest?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (w Chinach, Indiach, Korei, Japonii azjatyckiej części Rosji). Larwy tego motyla żywią się liśćmi i pędami bukszpanu. Są bardzo żarłoczne. W ciągu kilku dni potrafią całkowicie zniszczyć dorodny krzak bukszpanu.

Inwazję ćmy bukszpanowej w pierwszym etapie łatwo przeoczyć. Samica składa bowiem po kilkadziesiąt jajeczek w trudno dostępnych częściach liści. Gdy wyklują się z nich larwy - roślina zaczyna umierać. Na początku uszkadzają tylko miękkie części liści, jednak w miarę dorastania zjadają także pędy bukszpanu.

Czytaj także

- Ćma bukszpanowa dobrze ilustruje to jak dużym problemem dla środowiska mogą być obce gatunki i jak trudno z nimi walczyć

- podkreśla Wojciech Solarz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Ćma bukszpanowa - skąd się wzięła

Po raz pierwszy w Europie ćmę bukszpanową zaobserwowano w 2006 roku w Niemczech. Prawdopodobnie została przywieziona z Azji wraz z transportem egzotycznych roślin. Od tego czasu bardzo szybko rozprzestrzenia się w Europie.

Jest obecna m.in. w: Szwajcarii, Holandii , Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Austrii i Słowenii Belgii, Włoszech i Rumunii na Węgrzech, w Czechach, Turcji , Chorwacji Słowacji, Danii i południowej Rosji, a także Hiszpanii i Grecji.

Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją 8 lat temu. Od tego czasu rozprzestrzenia się i jest obecna praktycznie na całym obszarze naszego kraju. Jej rozprzestrzenianiu się sprzyja ocieplanie się klimatu.

Ćma bukszpanowa - zwalczanie

Na naszej szerokości geograficznej ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów. Można ją zwalczać:

  • stosując preparaty chemiczne (np. Polysect Bukszpan 005 SL Ultra lub Mospilan 20 SP) - zabiegi trzeba powtarzać, nie niszczą wszystkich osobników i mogą być szkodliwe dla innych zwierząt. Środki te mają jednak działanie systemiczne, a więc zabiją również ćmy wewnątrz krzaka bukszpanów. A właśnie tam zaczynają one żerowanie
  • stosując bezpieczne dla ludzi i zwierząt preparaty biologiczne. Zawierają one np. bakterię Bacillus thuringiensis, która infekuje gąsienice ćmy, powodując ich śmierć z głodu w ciągu 72 godzin. Na takiej zasadzie działa między innymi dostępny na polskim rynku Lepinox Plus lub Dipel (opakowanie na mały ogródek to koszt około 30 zł)
  • pułapki feromonowe - zwalczają one tylko samce ćmy bukszpanowej, ale są przydatne do monitorowania pojawienia się szkodnika. Dzięki pułapkom będziemy wiedzieć, że pojawił się w ogrodzie i należy zacząć stosować inne środki.
  • zbierając i niszcząc larwy.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski