Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czeka gimnazja w powiecie poznańskim?

Anna Jarmuż
Co czeka gimnazja w powiecie poznańskim?
Co czeka gimnazja w powiecie poznańskim? Waldemar Wyleglaski
W większości podpoznańskich gmin powołane zostały specjalne zespoły ds. reformy oświaty. Są już efekty ich pracy.

Reforma edukacji zakłada likwidację gimnazjów i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Zmiany dotkną też uczniów podpoznańskich gmin. W niektórych z nich prace nad nową siatką szkół jeszcze trwają, inne przygotowały już uchwały w tej sprawie.

W większości podpoznańskich miejscowości nad zmianami organizacyjnymi pracowały specjalne zespoły ds. reformy oświaty, powołane przez wójta lub burmistrza. W Luboniu rozmowy trwały kilka miesięcy. Ostatecznie zdecydowano, że Gimnazjum nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 3, a Gimnazjum nr 2 stanie się samodzielną podstawówką. Podobne rozwiązania planuje się w Swarzędzu. Wszystkie gimnazja, prowadzone przez gminę, zostaną przekształcone w szkoły podstawowe. Uchwała w tej sprawie już trafiła do wielkopolskiego kuratora oświaty.

Nowe podstawówki w miejscu gimnazjów powstaną od września także w Tarnowie Podgórnym i Baranowie.

- Jesteśmy po konsultacjach z rodzicami i nauczycielami. Nie likwidujemy żadnej szkoły, więc rozmowy przebiegały spokojnie - mówi Bogusława Świerkiel, dyrektor Gminnej Jednostki Oświatowej w Tarnowie Podgórnym.

Z planowaną reformą oświaty niemal już uporały się władze gminy Czerwonak. Zdecydowano, że oba znajdujące się na jej terenie gimnazja zostaną włączone do istniejących szkół podstawowych.
- Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwonaku połączy się ze Szkołą Podstawową im. Józefa Wybickiego. Szkoła będzie funkcjonować w dwóch budynkach - tłumaczy Emilia Korzep, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych gminy Czerwonak. Jak wyjaśnia, nie wywoła to problemów organizacyjnych, bo są one oddalone od siebie o zaledwie o ok. 700 m. Kłopotu nie będzie też w Koziegłowach. Połączone we wrześniu szkoła podstawowa i gimnazjum już teraz znajdują się w jednym budynku. Podobnie w Bolechowie, gdzie działa zespół szkół. Gimnazjum będzie tam stopniowo wygaszane.

- Wracamy do korzeni. Przed reformą wprowadzającą gimnazja sieć szkół wyglądała dokładnie tak samo - przyznaje Emilia Korzep. Jak zauważa, wprowadzone przez gminę rozwiązania pozwolą stopniowo ograniczać problem dwuzmianowości w szkołach podstawowych. Pomoże też uniknąć zwolnień nauczycieli i kosztów związanych z przekształceniem szkół do potrzeb młodszych dzieci.

W podstawówkę przekształcone zostanie też gimnazjum w Komornikach. - Najpierw przeniesiemy tam dzieci z klas 4-6. Pozwoli to odciążyć dotychczasową szkołę podstawową. Nabór do pierwszych klas w nowym budynku odbędzie się w 2019 r., kiedy opuszczą go obecni gimnazjaliści - tłumaczy Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Trwają konsultacje w gminie Suchy Las. Gimnazja w zespołach szkół w Chludowie i Biedrusku zostaną wygaszone. Co do gimnazjum w Suchym Lesie proponuje się dwa warianty: przekształcenie w SP nr 2 lub włączenie do obecnie działającej SP. Władze gminy zakładają też możliwość utworzenia w Suchym Lesie Liceum Ogólnokształcącego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski