Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czwarty maturzysta oblał tegoroczny egzamin

Daria Kubiak
Egzamin ustny z języka polskiego, który miał nową formułę, okazał się dla uczniów stresujący. Najwięcej zdających nie poradziło sobie z matematyką. Wypadła wręcz katastrofalnie.

W maju do egzaminu dojrzałości ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej przystąpiło 1500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Kalisza. W całej Wielkopolsce maturę zdawało 24 655 abiturientów.

W tym roku egzamin maturalny przeprowadzany był w dwóch formułach - w nowej zdawali go tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących. Zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W przypadku języków obcych na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Maturę na starych zasadach zdawali absolwenci techników.

W części ustnej maturzyści zdawali egzamin z języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Natomiast w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego.

We wtorkowe południe ogłoszono wyniki egzaminów maturalnych. Świadectwo dojrzałości uzyskało w regionie 72 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Wymaganych 30 proc. pkt z przedmiotów obowiązkowych nie uzyskało 28 proc. zdających. 20 proc. zdających ma prawo do poprawki w sierpniu - wynika ze wstępnych wyników tegorocznego egzaminu maturalnego. Kaliscy maturzyści byli nieco lepsi niż ich rówieśnicy w Wielkopolsce. Maturę zdało bowiem 75 proc. absolwentów szkół średnich z Kalisza.

Najlepiej wypadł język angielski (średni wynik w Wielkopolsce - 75 proc.) i polski (średnia w Wielkopolsce- 65 proc.) zwłaszcza egzamin pisemny. Gorzej wypadł egzamin ustny z polskiego. Według Izabeli Kotkowskiej, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Kaliszu, nowa formuła egzaminu nie została do końca przemyślana.

- Ustny egzamin z polskiego był dla uczniów bardzo stresujący - mówi dyrektor Kotkowska. - Krytykowaną prezentację zastąpiono jednym pytaniem. Jeśli zdający udzielając odpowiedzi nie zrealizuje wszystkich punktów, wówczas może nie zdać. To, niestety, przytrafiło się kilku naszym maturzystom. Uważam, że uczniowie muszą nauczyć się zdawania egzaminu z polskiego na nowych zasadach.

Matematyki nie zdał w skali regionu co piąty maturzysta. W szkołach słyszy się nawet określenie - porażka. Jednakże zdania na temat matematyki są podzielone.

- W mojej klasie humanistycznej, która liczy 37 osób, maturę zdali wszyscy - mówi Daniel Dębowy, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu.- Nawet matematykę udało się wszystkim zaliczyć. Niektórym wprawdzie na minimum, czyli 30 proc., ale najważniejsze, że zdali. Choć jestem uczniem klasy humanistycznej, muszę powiedzieć, że zadania zamknięte były dość proste. Nie taki więc diabeł straszny jak go malują. Daniel Dębowy należy do tych szczęśliwców, którzy wymarzone studia mieli już zagwarantowane, zanim zasiedli do egzaminów. Jest olimpijczykiem z WOS-u.

- W moim przypadku wystarczyło ,,tylko'' zdać maturę - mówi Daniel Dębowy. - Poszło mi całkiem dobrze. Język angielki i historia na 80- 90 proc. Nawet polski, którego się obawiałem, zaliczyłem na 38-40 proc.

Pewne obawy mogą mieć natomiast maturzyści, którzy wybierają się na studia, na których wymagana jest biologia i chemia. Egzaminy maturalne z tych przedmiotów były trudne. Nawet dla uczniów, którzy osiągali sukcesy w olimpiadach tematycznych. Od wyników, jakie osiągnęli na maturze, zależeć będzie, czy dostaną się na wybrane uczelnie.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski