MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z budową S11 w Wielkopolsce? Decyzja środowiskowa dla odcinka Kórnik-Jarocin jeszcze w tym roku!

Piotr Fehler
Piotr Fehler
11.01.2023, AJ POZNAN , DROGA EKSPRESOWA S11 , WEZEL STARZYNY , EKSPRESOWKA , OBWODNICA POZNANIA NZ . GLOS WIELKOPOLSKI. FOT. ADAM JASTRZEBOWSKI/POLSKA PRESS
11.01.2023, AJ POZNAN , DROGA EKSPRESOWA S11 , WEZEL STARZYNY , EKSPRESOWKA , OBWODNICA POZNANIA NZ . GLOS WIELKOPOLSKI. FOT. ADAM JASTRZEBOWSKI/POLSKA PRESS ADAM JASTRZEBOWSKI
Nowa trasa ekspresowa S11zastąpi obecną drogę krajową nr 11, na której panuje bardzo duży ruch. Jak zapowiada poseł i przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Dróg Ekspresowych S6 i S11 Bartłomiej Wróblewski w tym roku mają zapaść decyzje środowiskowe odnośnie odcinka Kórnik-Jarocin i Jarocin-Ostrów Wielkopolski. Kierowcy pojadą całą trasą do 2029 roku.

Co dalej z budową S11 w Wielkopolsce?

Obecna droga krajowa nr 11, łącząca między innymi Pleszew z Poznaniem i Katowicami jest w znacznej części jednojezdniowa. To powoduje, że miejscami jest ona niewydolna, a kierowcy grzęzną w często kilkukilometrowych korkach. W samym Pleszewie nie wybudowano obwodnicy przez to mieszkańcy są narażeni na hałas i spaliny.

Zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy od lat walczą o budowę drogi. W 2006 roku powstało stowarzyszenie gmin powiatów i województw pod nazwą “Droga S11”. W Sejmie działa również Parlamentarny Zespół ds. Budowy Dróg Ekspresowych S6 i S11, którego przewodniczącym jest Bartłomiej Wróblewski.

- Dzięki 40 mln zł uzyskanym w 2017 roku, w 2018 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze na całym 300-kilometrowym odcinku drogi S11. Ich konsekwencją jest to, że jeszcze w tym roku na odcinku Ostrów Wlkp. - Kępno będzie przetarg na budowę S11. W tym roku oczekujemy decyzji środowiskowych dla odcinków Kórnik-Jarocin, Jarocin-Ostrów Wlkp. To spowoduje, ze cała południowa część S11 będzie przejezdna, więc dla wszystkich mieszkańców Kalisza i regionu droga będzie nieporównywanie lepsza - podkreślał na konferencji prasowej w Kaliszu, poseł Bartłomiej Wróblewski.

320 kilometrów S11 w Wielkopolsce

W Wielkopolsce z ponad 320-kilometrowego odcinak trasy, jaki będzie prowadził w granicach województwa, kierowcy mogą korzystać z zaledwie 50 kilometrów. Pozostałe odcinki, mające połączyć istniejące fragmenty w całość, są na etapie opracowania Studium Korytarzowego (SK), Studium Techniczno–Ekonomiczno–Środowiskowego (STEŚ), Koncepcji Programowej (KP) bądź zostały wydane decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach.

- Aktualnie dla 6 odcinków został ukończony etap STEŚ. Dla jednego z odcinków, gdzie trwa etap STEŚ jesteśmy w przeddzień posiedzenia Komisji Opiniowania Przedsięwzięć Inwestycyjnych, które zwieńczy ten etap. Wyłania ona wariant przebiegu preferowany przez inwestora, na podstawie którego można uzyskać informacje niezbędne do złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU), zatwierdzającej ostateczny przebieg danego odcinka drogi - mówiła kilka tygodni temu Alina Cieślak, rzeczniczka prasowa poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W dalszym etapie należy przygotować Koncepcję Programową, która uszczegóławia rozwiązania techniczne przyszłej drogi.

- Droga S11 w Wielkopolsce została podzielona na sześć odcinków, które obecnie są na różnym etapie prac przygotowawczych. - Dla odcinka Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik uzyskaliśmy DŚU, a dla czterech odcinków: Szczecinek - Piła, Ujście - Oborniki, Ostrów Wielkopolski - Kępno oraz Kórnik – Jarocin jesteśmy w trakcie procedowania decyzji administracyjnej – stwierdza rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski