Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z maseczkami? Jest nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Czy jeszcze trzeba je nosić?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Jak podano, decyzja  uzasadniona jest m.in. aktualnie notowaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2
Jak podano, decyzja uzasadniona jest m.in. aktualnie notowaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 Michał Pawlik
Najnowsze rozporządzenie wprowadziło zmiany w obowiązku zakrywania ust i nosa. Czy maseczki nadal są obowiązkowe? Gdzie dokładnie trzeba jeszcze o nich pamiętać? I jak długo będzie obowiązywał ten nakaz?

Maseczki wciąż obowiązkowe?

Obowiązek zakrywania ust i nosa został wprowadzony w Polsce jeszcze na początku pandemii - 16 kwietnia 2020 roku.

Od tego czasu wielokrotnie był on znoszony - początkowo nie trzeba było nosić maseczek na dworze, następnie stopniowo rezygnowano z obowiązku w komunikacji miejskiej, sklepach czy kinach i kościołach.

Finalnie, od 28 marca 2022 roku, kiedy zniesiono stan pandemii, przestał także obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa. Tego dnia zniesiono też obowiązek kwarantanny i izolacji domowej dla osób z zakażeniem koronawirusem.

Zakrywanie ust i nosa w aptekach i podmiotach leczniczych

Wyjątkiem były jednak szpitale, przychodnie i apteki - tu wciąż trzeba było nosić maseczki.

Początkowo ograniczenie to miało obowiązywać do 30 kwietnia 2022 roku. 16 maja 2022 roku rozporządzenie ministra zdrowia zniesiony został stan epidemii, który zastąpiono stanem zagrożenia epidemicznego.

Mimo to, noszenie masek w aptekach i placówkach medycznych zostało przedłużone do 31 grudnia 2022 r., a następnie do 31 marca bieżącego roku.

Czytaj też: Na SOR-ze w szpitalu HCP w Poznaniu brakuje lekarzy? Dyrektor: "Nie wiem, skąd tyle zamieszania, to nie jest żaden kryzys"

Obowiązek noszenia maseczek przedłużony do końca kwietnia!

- Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji. Nadal notujemy dużo infekcji grypowych - średnio w granicach 29 tys. dziennie - napisał w środę na Twitterze minister Adam Niedzielski.

I dodawał: - Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego

Teraz, w piątek, 31 marca, w życie weszło nowe rozporządzenie, które przedłuża konieczność zakrywania ust i nosa w aptekach, szpitalach i przychodniach do 30 kwietnia.

Przedłużenie uzasadnione jest m.in. aktualnie notowaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom z COVID-19.

Za przedłużeniem, jak podano, przemawia też notowana liczba zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji.

Jako uzasadnienie wskazano też sytuację w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski