Co dalej z młynem Hermanka? Miał być kompleks biurowy. Od 11 lat nieruchomość stoi zaniedbana

Emilia Bromber
Emilia Bromber
W miejscu niszczejących budynków po dawnym młynie Hermanka na poznańskiej Wildzie miał powstać nowoczesny kompleks handlowo-biurowy.
W miejscu niszczejących budynków po dawnym młynie Hermanka na poznańskiej Wildzie miał powstać nowoczesny kompleks handlowo-biurowy. Łukasz Gdak
W miejscu niszczejących budynków po dawnym młynie Hermanka na poznańskiej Wildzie miał powstać nowoczesny kompleks handlowo-biurowy. Od tej wiadomości minęło 11 lat, a budynek stoi, jak stał. - Jeżeli budynek nie zagraża bezpieczeństwu, to niestety może stać i straszyć - mówi wieloletnia radna osiedla Wilda, a obecnie radna Miasta Poznania, Dorota Bonk-Hammermeister.

Młyn Hermanka: co dalej?

Zespół zabytkowych, ceglanych zabudowań dawnego młyna parowego powstał w 1895 roku. Jego potoczna nazwa pochodzi od spółki akcyjnej Hermannmühlen, która przez pewien czas była jego właścicielem. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie produkowało tam mąkę. W 2003 orku nieużywany już kompleks budynków uległ zniszczeniu wskutek pożaru. Zachowała się część spichrzowa i kilka zabytkowych budynków.

Najpiękniejsze kamienice Poznania

Najpiękniejsze kamienice Poznania. Zobacz je w galerii zdjęć --->Na zdjęciu: Secesyjna kamienica przy ul. Niegolewskich 8 Chorzy na COVID-19 umierają, bo bagatelizują objawy i zbyt późno zgłaszają się do szpitali

Najpiękniejsze kamienice Poznania. Zabytkowe kamienice pozna...

W 2005 roku Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie na wyburzenie części z nich znajdujących się od strony ulicy Hetmańskiej. W ich miejscu stanął supermarket sieci Lidl.

Ostatnie wiadomości medialne dot. tej nieruchomości pochodzą z 2010 roku, kiedy to inwestor, Biuro Projektów Geopol zakomunikował swoje plany przekształcenia Hermanki w kompleks handlowo-biurowy.

– Biurowiec Hermanka o charakterystycznej, rozpoznawalnej bryle zlokalizowany będzie w atrakcyjnej części Poznania. Zakończenie tej inwestycji planujemy w drugiej połowie przyszłego roku – mówiła Izabela Polak z grupy Geopol w rozmowie z Poznań Nasze Miasto w 2010 roku. – Jednak jest to dopiero pierwsza część inwestycji. W dalszych etapach nastąpi adaptacja istniejącej zabudowy historycznej na budynek biurowy oraz sale konferencyjne, parking wielopoziomowy.

Jak na razie nie udało nam się ustalić, co stało się z tym projektem i dlaczego budynek od 11 lat pozostaje w takim samym, zaniedbanym stanie.

Jak mówi wieloletnia radna osiedla Wilda, a obecnie radna Miasta Poznania, Dorota Bonk-Hammermeister, gdy dany teren kupi prywatny właściciel, to jeżeli budynek nie zagraża bezpieczeństwu i nie jest objęty nadzorem konserwatora zabytków, miasto ma niewielki wpływ na to, co dzieje się z nieruchomością.

- Jeżeli budynek nie zagraża bezpieczeństwu, to niestety może stać i straszyć. To samo dzieje się z budynkiem u zbiegu ulic Górna Wilda i Wierzbięcice, który w zaniedbanym stanie stoi już dobre 10 lat. Próbowaliśmy się skontaktować z właścicielem. Niestety nie udało się – mówi radna.

Będziemy wracać do sprawy.

Najdziwniejsze budynki Poznania

Nie to ładne co ładne, a co się komu podoba - mówi mądrość ludowa. Może i racja. W przypadku architektury problem jest taki, że dyskusyjna uroda budowli będzie nam towarzyszyła długie dekady, jeśli nie stulecia. Czasem architekta bądź inwestora poniosła za bardzo fantazja, niekiedy obowiązujące trendy okazały się znacznie bardziej ulotne, niż zdawało się w chwili projektowania budynku. Dopiero czas pokazuje, czy niestandardowy  projekt okazał się wizjonerski czy zwyczajnie dziwny. Czy nowiutki, bo liczący niespełna dziesięć lat zamek królewski na Wzgórzu Przemysła to najdziwniejsza budowla Poznania? Można o tym dyskutować. Zadziwiających obiektów jest w Poznaniu więcej.Przejdź dalej ---->

Gargamel, chlebak, paskuda i inne. Oto najdziwniejsze budynk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie