Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Radą Medyczną? Piotr Müller: Są inne sposoby, inne narzędzia, żeby osiągnąć podobny efekt

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Co dalej z Radą Medyczną? Piotr Müller: Są inne sposoby, inne narzędzia, żeby osiągnąć podobny efekt
Co dalej z Radą Medyczną? Piotr Müller: Są inne sposoby, inne narzędzia, żeby osiągnąć podobny efekt Adam Jankowski
- Problem jest jeden. Rada Medyczna patrzy stricte na sprawy związane z epidemią pod kątem medycznym. Natomiast rząd musi podejmować decyzje pod kątem horyzontalnym - mówił w Sednie Sprawy Radia Plus rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany był w poniedziałek w Radiu Plus o to, co dalej stanie się z Radą Medyczną. Polityk odpowiedział, że rząd w tej chwili wypracowuje nową formułę i dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzelski ma ją zaprezentować.

- Pamiętajmy o tym, że mamy konsultantów krajowych, konsultantów wojewódzkich. Oni też są w stałym kontakcie czy to z ministrem zdrowia czy z wojewodami i to jest formuła, która też jest standardowa – mówił.

Dopytywany, jak będzie wyglądać ta nowa formuła, stwierdził, że raczej nie będzie wyglądała tak, jak do tej pory. - Są inne narzędzia, inne sposoby, żeby osiągnąć podobny efekt – ocenił.

- Problem jest jeden. Rada Medyczna patrzy bardzo mocno stricte na sprawy związane z epidemią pod kątem medycznym. Natomiast rząd musi podejmować decyzje pod kątem horyzontalnym – wyjaśnił rzecznik rządu. – Wszystkie elementy trzeba brać pod uwagę, zarówno sprawy medyczne, edukacyjne, psychiczne, jak wygląda reakcja społeczna i kwestie związane z gospodarką – wymieniał.

Zaznaczył, że niektóre rozwiązania proponowane przez Radę Medyczną, choć wydają się proste do zrealizowania, to były ciężkie do wprowadzeni ze względu na inne aspekty np. gospodarcze czy społeczne. Jako przykład podał wprowadzanie restrykcji dla osób niezaszczepionych czy całkowity lockdown.

Müller podziękował także wszystkim członkom Rady za współpracę.

13 członków rezygnuje

W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

- Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych - napisano.

Pod oświadczeniem podpisało się 13 byłych członków Rady Medycznej: prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, dr Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium, a w tym główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z Radą Medyczną? Piotr Müller: Są inne sposoby, inne narzędzia, żeby osiągnąć podobny efekt - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski