Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dziesiąty wypadek na autostradzie spowodowany jest zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy. Sprawdź, jak bezpiecznie podróżować autostradą

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Podróżujący autostradą nie powinni odkładać odpoczynku na chwilę zbliżania się do następnego parkingu, bo ten może być oddalony o kilkadziesiąt kilometrów.
Podróżujący autostradą nie powinni odkładać odpoczynku na chwilę zbliżania się do następnego parkingu, bo ten może być oddalony o kilkadziesiąt kilometrów. Autostrada Wielkopolska SA
Autostrada Wielkopolska ostrzega - co dziesiąty wypadek na autostradach w Polsce spowodowany jest zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy.

Z jednej strony jazda autostradą, czy drogą szybkiego ruchu wydaje się zadaniem nieskomplikowanym, a przez to bezpiecznym, ale z drugiej - może powodować u kierowców znużenie i spadek czujności za kierownicą. W efekcie kilkugodzinna jaz na wakacje może okazać się niebezpieczna.

- Sama kiedyś jeździłam z punktu A do punktu B bez żadnej przerwy do czasu, aż w piękny słoneczny dzień zdarzyło mi się zasnąć na kilka sekund za kierowcą – przyznaje Renata Rychlewska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Eksploatacja SA. - Od tego czasu zawsze, nawet jeśli zamierzam pokonać 200-300 kilometrów, planuję przerwę w podróży. Jak często? Specjaliści radzą by taką przerwę robić co 2 godziny, nawet jeśli nie odczuwamy zmęczenia.

Sprawdź też:

Analitycy autostradowi obliczyli, że na 415 wypadków, do których doszło na polskich autostradach w 2019 roku, ponad 40 spowodowanych było zmęczeniem lub zaśnięciem za kierownicą. Wcześniejszy odpoczynek kierowcy mógłby więc zapobiec co dziesiątemu z wszystkich wypadków na tych drogach.

Zobacz też: Pięć wypadków śmiertelnych w ciągu ostatniej doby. Na policyjnej mapie wypadków pojawiły się kolejne punkty

- W 2019 roku zmęczenie i zaśnięcie było przyczyną 10 zdarzeń, do których doszło na obsługiwanym przez nas odcinku autostrady Świecko - Konin. W tym roku, choć kolizji i wypadków ze względu na zmniejszenie ruchu spowodowane koronawirusem było mniej, przyczyną aż 15 z nich było właśnie zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą – wylicza Krzysztof Golis kierownik Centrum Zarządzania Autostradą w spółce Autostrada Eksploatacja SA.

Sprawdź też:

Trzeba zatem planować przerwę w podróży, wtedy, gdy odczuwamy zmęczenie, lub co dwie godziny jazdy. Lepiej nie odkładać przerwy w podróży do ostatniej chwili, bo może okazać się, że gdy minęliśmy MOP, to kolejny parking znajduje się dopiero kilkadziesiąt kilometrów dalej.

- Na liczącym 255 kilometrów odcinku Autostrady Wielkopolskiej znajduje się 22 Miejsc Obsługi Podróżnych, wyposażonych, w zależności od kategorii MOP-u, nie tylko w toalety, miejsca piknikowe, place zabaw dla dzieci, ale też stacje benzynowe, restauracje, a nawet hotel. Warto więc by przed wyruszeniem w trasę znaleźć chwilkę na zaplanowanie trasy przejazdu, ale również na zaplanowanie postoju i chwili odpoczynku – dodaje Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska SA.

- Jeśli w aucie podróżują tylko osoby dorosłe w zasadzie nie jest ważne, który z MOP-ów kierowca wybierze na odpoczynek. Jeśli jednak w aucie jadą dzieci, wówczas warto wybrać na postój parking np. z placem zabaw czy restauracją. By znaleźć, gdzie konkretnie chcielibyśmy zrobić postój wystarczy zajrzeć na strony www.autostrada-a2.pl lub www.aesa.pl i na interaktywnej mapce wyszukać interesujący nas parking.

Czytaj też: Wypadek na A2 w okolicy Wrześni. 3 osoby poszkodowane

- Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest traktowanie czasu na zatankowanie auta jako przerwy w podróży – mówi Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, współorganizator akcji Bezpieczna Autostrada. - Tankując nie odpoczywamy. Jeśli już zjechaliśmy z autostrady na stację, po zatankowaniu samochodu odjedźmy od dystrybutora na parking, zatrzymajmy się nawet na 5 minut, obejdźmy kilka razy samochód, zróbmy parę skłonów lub przysiadów, napijmy się wody i dopiero ruszajmy w dalszą drogę.

ZOBACZ TEŻ:

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski