Jak wynika z badań wonga.com, która wprowadziła program edukacji finansowej Kapitalni.org 91 proc. ankietowanych uczestników programu chce poszerzać swoją wiedzę poprzez udział w nowych kursach dotyczących m.in. praw konsumenta, wychodzenia z długów i odkładania oszczędności. Chociaż Kapitalni.org nie był wspierany reklamowo, z kursów skorzystano 92 tys. razy, a liczba uczestników, którzy podeszli i zdali testy wiedzy sięga dziś ponad 32 tys. Z badania wynika tez fakt iż 23 proc.

odczuwa niedosyt informacji, a większość z nich jest zainteresowanych udziałem w kolejnych kursach pogłębiających dotychczasowe zagadnienia finansowe. [/b]

Jak zapowiada Marcin Borowiecki dyrektor zarządzający wonga.com serwis Kapitalni org będzie rozwijany w 2016 r. o nowe funkcjonalności i tematykę taką jak : wychodzenie z długów, psychologia finansów czy pomnażanie oszczędności. Na platformie pojawi się test, który pozwoli określić typy osobowości finansowej. Na podstawie wyników tego testu stworzona zostanie indywidualnie dostosowana ścieżka edukacyjna.

Dotąd największym zainteresowaniem (2/3 ankietowanych) uczestników spośród dostępnych kursów cieszyły się te dotyczące oszczędzania. Najwyżej oceniane były kursy poświęcone sposobie pożyczania.

A jak donoszą eksperci z wiedzą finansową Polaków nie jest najlepiej. Brak wiedzy skutkuje z reguły złymi decyzjami finansowymi, popadnięciem w spiralę długów. W rezultacie część klientów banków czy firm pożyczkowych ma złą historię kredytową. Zła historia kredytowa to z kolei problemy z zawieraniem umów np. z operatorami sieci komórkowych czy telewizji o wzięciu kolejnych pożyczek czy kredytów nie wspominając. Stąd właśnie wzięła się idea Kapitalni. org żeby poprzez edukację i umiejętność oszczędzania nauczyć dobrego zarządzania swoim budżetem domowym, tak by podejmować jak najbardziej trafne decyzje finansowe.


-Nasze badania pokazały, że biorący udział w naszych kursach zmieniają swoje finansowe nawyki na lepsze, są bardziej świadomi ryzyka,bardziej odpowiedzialnie podchodzą do oszczędzania i pożyczania - uważa Borowiecki z wonga.com

Oczywiście nie jest sztuką tylko pożyczać, ale również oszczędzać w skali mikro,i to nie poprzez produkty finansowe dostępne na rynku, ale zacząć wyrabiać sobie nawyk oszczędzania przez odkładanie drobnych sum. Jak przestrzegają eksperci nie jest dobrze oszczędzać na zwykłym ROR-ze, z którego korzystamy na codzień, bo po pierwsze nie jest on w ogóle oprocentowany, a po drugie zawsze coś nas skusi do wybrania zaoszczędzonych pieniędzy.

Do akcji wonga.com dołączają się też kolejni partnerzy.


-Dołączamy do grona partnerów programu Kapitalni. org ponieważ ważne jest budowanie świadomości klientów odnoście ryzyka nadmiernego zadłużenia, skutecznych metod restrukturyzacji zobowiązań i efektywnego wychodzenia z długów- uważa Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG