Co ma być na Starym Rynku w Poznaniu? Zabytkowa kostka czy nowoczesna nawierzchnia?

Alicja Durka
Alicja Durka
Na obecnej nawierzchni Starego Rynki można skręcić nogę. Jaka ma być po remoncie? Waldemar Wylegalski
Trwają dyskusje na temat renowacji płyty Starego Rynku w Poznaniu. Wszyscy zgadzają się, że nawierzchnia w tym miejscu wymaga gruntownego remontu, choć konflikt pojawia się w kwestii, jak to zrobić. Radni Starego Miasta przekonują, że najważniejsze jest przystosowanie Starego Rynku do potrzeb mieszkańców, a miłośnicy historii wystosowali do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, by ten zmienił koncepcję przebudowy Rynku na taką, która wykorzystuje starą nawierzchnię.

Czy na płycie Starego Rynku zostanie historyczna nawierzchnia?

Do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka trafiła petycja w sprawie ochrony historycznych nawierzchni kamiennych na obszarze Starego Miasta, pod którą podpisali się archeolodzy, architekci, instytucje i osoby związane z ochroną zabytków, artyści i miłośnicy poznańskich zabytków. Twórcy apelują o nieusuwanie starej nawierzchni, według nich remont uwzględniający potrzeby i bezpieczeństwo miasta jest możliwy bez konieczności niszczenia zabytkowego charakteru Rynku.

- Nie kwestionujemy konieczności remontu nawierzchni Rynku i okolicznych ulic oraz dostosowania przestrzeni Starego Miasta dla pieszych, osób z wózkami oraz osób niepełnosprawnych, jednak jesteśmy przekonani, że można ten cel osiągnąć bez niszczenia zabytkowego charakteru tego miejsca oraz znacznie niższym kosztem, niż jest przewidywany

- piszą.

Wśród argumentów przeciwników wymiany nawierzchni możemy wyczytać również, że zakup nowego budulca jest droższy niż wykorzystanie starego, a ponowne jego użycie jest postawą ekologiczną. Twórcy petycji zapewniają, że poprawa funkcjonalności nawierzchni Starego Rynku jest możliwa przy odpowiednim wykonaniu podłoża i spoin pomiędzy kostkami oraz zapewnieniu ciągów komunikacyjnych dla osób z wózkami i poruszających się na wózkach.

Bezpieczeństwo i dostępność Rynku dla wszystkich mieszkańców

Odmiennego zdania jest Rada Osiedla Stare Miasto, która uważa, że najważniejsze jest dostosowanie nawierzchni dla osób z niepełnosprawnością.

- Nowy bruk powinien być gładki, bez zbędnych fug, dokładnie ułożony i zabezpieczony przed ewentualnym poślizgiem – wzorem dla nas jest nowy bruk ulicy Woźnej. Pozostawienie istniejącej formy bruku nie ma uzasadnienia zarówno historycznego, jak i funkcjonalnego. Istniejąca kostka wykorzystana na Starym Rynku ułożona była wcześniej na drogach kołowych i służyła do poruszania się pojazdów, a nie ruchu pieszego

- przekonują radni.

Trwa głosowanie...

Co powinno zostać użyte przy renowacji płyty Starego Rynku?

Jak będzie wyglądała płyta Starego Rynku?

Po przejrzeniu dostępnego materiału i wykonanych próbach nawierzchni okazało się, że miasto nie dysponuje wystarczającą ilością materiału, która pozwoliłaby na odtworzenie nawierzchni całego Starego Rynku, nawet z uwzględnieniem wykorzystania kamiennego materiału historycznego znajdującego się w magazynach Zarządu Dróg Miejskich. Ostateczny plan renowacji płyty Starego Rynku stawia więc na innowację, ale przy zachowaniu elementów historycznych. Nowy materiał nawierzchni ma być wysokiej jakości, ale wyglądem przypominać nawierzchnię historyczną.

Poznań w PRL. Obejrzyj 50 zdjęć i przeżyj niezapomnianą podr...

- Najlepszej jakości materiał historyczny leżący dziś na płycie rynku wbudowany zostanie w bloku sródrynkowym. W tej części wykorzystane zostaną także staroużyteczne płyty granitowe i krawężniki, a także kamień polny odkryty pod nawierzchnią rynku w trakcie prowadzonych badań archeologicznych. Materiałem historycznym pokryte zostaną także ulice Świętosławska, Franciszkańska oraz Paderewskiego. Pozostała część płyty rynku wykonana zostanie z nowej, wielobarwnej, wysokiej jakości kostki granitowej i bazaltowej, zbliżonej wymiarowo, kolorystycznie i jakościowo do nawierzchni starej

- zapewnia Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Materiał, który zostanie po realizacji projektu przebudowy Starego Rynku, będzie w przyszłości wykorzystany przy remontach ulic staromiejskich.

Zobacz także:
Zobacz także: Materiały prasowe

Polacy biedniejsi od Czechów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie