Co można wyczytać z rachunku za prąd?

Andrzej Gębarowski
Rachunek za prąd - nie ma gospodarstwa domowego, które nie otrzymuje go co miesiąc lub dwa. Warto jednak zastanowić się, ilu z nas rzeczywiście potrafi zrozumieć jego treść. I czy wiemy, na przykład, dlaczego musimy płacić rachunki za prąd nawet wtedy, kiedy nie zużywamy elektryczności. No i co powinniśmy zrobić, aby rachunki za energię stały się mniejsze. Eksperci bm.pl poszukali odpowiedzi na te i inne pytania.

- Rachunki za prąd są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku tych za gaz. Po pierwsze - to, jaki rodzaj rachunku płacimy, zależy od naszego licznika energii: płacimy bowiem albo za faktyczne zużycie prądu albo kwotę opartą o prognozę zużycia. To oraz brak jednego wzoru rachunku (faktury) powoduje, że w informacjach na fakturze można się zgubić - tłumaczy Anna Maraś, ekspert bm.pl.
Pięciu dostawców

W Polsce działa pięciu sprzedawców energii elektrycznej i właśnie od tego, z którym z nich mamy podpisaną umowę, zależy wygląd naszego rachunku. Jednak na każdej fakturze za prąd znajdziemy podobne informacje, ukrywające się pod takimi pojęciami, jak:
energia czynna całodobowa,
opłata zmienna całodobowa,
opłata przesyłowa stała,
opłata przejściowa,
opłata abonamentowa,
akcyza i podatek VAT.

Na pierwszy rzut oka rachunek wydaje się więc bardzo skomplikowany; na dodatek sprzedawcy często używają skrótów, które tym bardziej zaciemniają obraz. Jednak podobnie jak z rachunkami za gaz, tutaj także wystarczy poświęcić chwilę, aby wyciągnąć najważniejszy dla nas wniosek: czy zużywamy więcej czy mniej prądu w porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym.

Co jest na fakturze?
Zacznijmy od grupy taryfowej - najpopularniejsze dla gospodarstw domowych są taryfy oznaczone symbolami G11 i G12. Co ważne, możemy wybrać tę, która bardziej nam się opłaca. Taryfa G11 oferuje jednakową stawkę za prąd w ciągu całej doby, natomiast G12 - zmienną stawkę w ciągu doby: cena jest zależna od pory dnia i nocy i przeznaczona jest dla tych gospodarstw domowych, które prowadzą raczej nocny tryb życia, bądź posiadają piece do podgrzewania wody.
a Energia czynna lub inaczej opłata za energię czynną - to cena wyłącznie za prąd, który w danym okresie wykorzystaliśmy. Jak się ją oblicza? Mnożąc liczbę kilowatogodzin prądu, który zużyliśmy w domu, przez obowiązującą cenę 1 kWh energii.

Opłata jakościowa lub inaczej składnik jakościowy - jest opłatą zmienną, zależną jednak od liczby zużytych kilowatogodzin.

Opłata sieciowa lub inaczej opłata przesyłowa zmienna albo opłata dystrybucyjna zmienna - jej wysokość również zależy od ilości energii, która została zużyta na potrzeby naszego gospodarstwa domowego. Precyzując, zależy więc od liczby zużytych kilowatogodzin.

Istotna uwaga: często opłata sieciowa jest drugą pod względem wysokości pozycją na fakturze, po opłacie za energię czynną.

Opłata przesyłowa stała lub inaczej opłata stała za przesył. Jest obliczana w zależności od charakteru poboru energii (od liczby faz), lub od wielkości zapotrzebowania na moc, która ustalana jest przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą. Jest to opłata mająca rekompensować koszty konserwacji urządzeń energetycznych oraz koszty eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych.

Opłata przejściowa to także stała opłata, traktowana jako wynagrodzenie za usługę udostępnienia odbiorcy sieci krajowego systemu elektroenergetycznego. Jej wysokość dla gospodarstw domowych obliczana jest w zależności od rocznego zużycia energii. W 2015 roku opłaty te wynoszą odpowiednio:
0,25 zł miesięcznie przy zużyciu prądu na poziomie 500 kWh na rok,
1,04 zł miesięcznie przy zużyciu prądu na poziomie od 500 kWh do 1.200 kWh energii elektrycznej na rok,
3,29 zł miesięcznie przy zużyciu prądu powyżej 1.200 kWh na rok.

Opłata abonamentowa, czyli koszt obsługi klienta - odpowiada kosztom ponoszonym w związku z obsługą klienta. Na przykład - związanych z dostarczeniem rachunku, jak również z tym, że systematycznie gości u Ciebie osoba, która spisuje stan licznika.

Akcyza - to podatek, który płacimy od zużytej energii elektrycznej. Proste - prawda? No, może jednak nie do końca...

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie