18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nowego w wielkopolskich teatrach w nowym sezonie? Przygląda się Stefan Drajewski

Stefan Drajewski
Andrzej Niemyt, Martyna Zaremba i Anna Mierzwa w "Domu lalki", pierwszej wielkopolskiej premierze tego sezonu
Andrzej Niemyt, Martyna Zaremba i Anna Mierzwa w "Domu lalki", pierwszej wielkopolskiej premierze tego sezonu Bartłomiej Sowa
Pierwszy konkurs na dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu nie został rozstrzygnięty. Prezydent Poznania ogłosił kolejny. Daniel Kustosik kieruje instytucją nadal, ale nie może podejmować decyzji artystycznych. W Teatrze Wielkim Renata Borowska-Juszczyńska objęła stanowisko dyrektora w lipcu i niemalże w biegu konstruuje program. Podobnie jest w Teatrze Polskim, w którym co prawda urzęduje nadal Paweł Szkotak, ale konkurs został rozstrzygnięty dopiero podczas wakacji. Właściwie spokój panuje tylko w Teatrze Animacji, gdzie nie było zmian dyrekcyjnych, Teatrze Nowym oraz w Kaliszu i Gnieźnie.

Po pierwszej premierze

Dyrektor Piotr Kruszczyński deklaruje, że dotrzyma obietnicy i w tym sezonie zrealizuje dziesięć premier.
Teatr Nowy zainaugurował sezon "Domem lalki".
- W przyszłym miesiącu czekają nas dwie premiery. 6 października zapraszam na "Firmę" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, a 26 na poznańską premierę monodramu Doroty Abbe "Agłaja" - mówi Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego. - 16 listopada Marcin Liber pokaże swoją wersję "Dyskretnego uroku burżuazji". W poprzednim sezonie Liber zaprezentował roboczą wersję tego spektaklu i uznaliśmy, że warto ją kontynuować. Bierze w niej udział niemal cały zespół. W grudniu odbędzie się druga edycja "Dramatów Nowych". Tym razem będzie to współczesna dramaturgia rosyjska. Kulminacją będzie premiera "Imperium", spektaklu muzycznego w reżyserii Cezarego Studniaka. Rok kalendarzowy chcielibyśmy zakończyć piosenkami czterdziestolecia Teatru Nowego, które wybrałby Jerzy Satanowski. Tym muzycznym spektaklem chcielibyśmy wejść w rok jubileuszowy, w którym reżyserować będą Izabela Cywińska, Edward Wojtaszak, Magdalena Miklasz, Zbigniew Brzoza, Remigiusz Brzyk, Lech Raczak…

Oszczędnie w Polskim i Wielkim

W Teatrze Polskim widzowie mogą liczyć na cztery premiery. Na przełomie października i listopada na afiszu pojawi się "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego (laureat Metafor Rzeczywistości 2012) w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur.

Teatr Nowy: Premiera "Wnętrz" Woody Allena w sobotę

- W styczniu przyszłego roku zapraszam na "Balladynę" Juliusza Słowackiego w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, tegorocznego laureata "Paszportu Polityki - mówi Paweł Szkotak. W marcu wyreżyseruję dramat Szekspira "Otello" . Na otwarcie festiwalu "Bliscy Nieznajomi" Piotr Ratajczak zrealizuje "Obywatela Piszczyka".

Teatr Wielki - zgodnie z obietnicą dyrektor Renaty Borowskiej-Juszczyńskiej - nowy rozdział historii zacznie od "Cyganerii" Pucciniego (premiera 28 października). Na sylwestra teatr proponuje nową realizację "Zemsty nietoperza". Następna premiera - "Jaś i Małgosia" Humperdincka zaplanowana jest na 23 lutego 2013. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się premiera dwóch baletów Strawińskiego: "Święto wiosny" i "Król Edyp". W maju zobaczymy operę współczesnego kompozytora mieszkającego w Poznaniu Krzysztofa Meyera "Cyberiada". Sezon zakończy "Falstaff" Verdiego.

Jubileuszowy sezon w Polskim Teatrze Tańca

Z okazji jubileuszu 40-lecia powstania Polskiego Teatru Tańca Ewa Wycichowska zaprasza na cykliczne spotkania "Conrad Drzewiecki in memoriam", podczas których przypominane będą spektakle twórcy PTT (te zarejestrowane na taśmie filmowej). Komentarzem będą natomiast ich reinterpretacje, nad którymi pracują młodzi choreografowie. Jubileuszową premierę zrealizuje pod koniec sezonu choreograf norweski Jo Stromgren.

Dla dzieci i dorosłych

Teatr Animacji w Poznaniu na pierwszą w tym sezonie premierę zaprasza 28 października i będzie to "Calineczka" - musical Artura Romańskiego i Michała Łaszewicza. Zimą Janusz Ryl-Krystianowski planuje wystawić sztukę Jean-Claude Carriere "Książę i prawda". Jest to propozycja adresowana do młodzieży i dorosłych. Pod koniec sezonu na afiszu pojawi się "Pies księżycowy" Vytaute Żilinskaite w reżyserii Lecha Chojnackiego.

W Gnieźnie i Kaliszu

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie zaplanował na ten sezon trzy premiery. Pierwsza w grudniu. Będzie to farsa Niela Simona w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza "Per procura". Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w marcu Tomasz Szymański wystawi "Damy i huzary" Fredry. W okolicach Dnia Dziecka na afiszu pojawi się "Dzikie łabędzie" wg Andersena w reżyserii Krystyny Jabóbczyk.

W najbliższą sobotę Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprasza na premierę fredrowskich "Trzy po trzy", autorski spektakl Rudolfa Zioło. 13 października na tej samej scenie zaplanowano premierę teatralnej adaptacji scenariusza filmowego Larsa von Triera "Przełamując fale", której dokonał Maciej Podstawny.
15 grudnia Norbert Rakowski pokaże "Plotkę" Francisa Vebera. Na następną premierę przyjdzie kaliszanom trochę poczekać. 20 kwietnia 2013 teatr pokaże "Wieczór Trzech Króli" Shakespeara w reżyserii Jacka Jabrzyka.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski